یکی از ناخوشایندترین اتفاقات ممکن برای هر کسی می‌تواند دیدن لک و جوش‌ها بر روی صورت به خصوص هنگام شرکت در یک رویداد مهم باشد. اگر از جمله افرادی باشید که نسبت به این موضوع حساسیت به خرج می‌دهید ممکن است حتی تمام برنامه‌های خود را لغو کنید و در خانه بمانید. جوش‌ها انواع مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها مانند جوش‌های سرسیاه به راحتی قابل‌تشخیص هستند؛ اما برخی دیگر مانند جوش زیر پوستی پنهان بوده و باعث ایجاد برآمدگی‌هایی اغلب دردناک خواهند شد. به همین علت امروز قصد داریم در مورد این زائده‌های مزاحم و دلایل به وجودآمدن آن‌ها در این مقاله صحبت کنیم.

جوش زیر پوستی چیست؟جوش زیر پوستی چیست؟

تقریباً همة ما در مقطعی از زندگی خود زندگی با جوش‌ها را تجربه کرده‌ایم. وقتی به آن‌ها فکر می‌کنید احتمالاً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد جوش‌های سرسیاه و سرسفید بزرگ که به وضوح در صورت قابل‌تشخیص‌اند؛ اما جالب است بدانید که جوش‌های زیر پوستی شدیدتر از سایرین هستند. جوش زیر پوستی یا جوش کور از خانواده آکنه‌هاست که در زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. آن‌ها برخلاف انواع دیگر جوش‌ها مانند جوش‌های سرسفید، سرسیاه یا قرمز به راحتی قابل‌مشاهده نبوده و به صورت یک کیست ملتهب در اعماق پوست ایجاد می‌شوند.
جوش زیر پوستی در ابتدا مانند برخی دیگر از انواع جوش‌ها سر نداشته؛ اما در نهایت به سر آمده و از زیر پوست فوران می‌کند و یک لکه قابل‌مشاهده را به وجود خواهد آورد. در بعضی موارد نیز ممکن است که این جوش‌ها بدون ظاهرشدن از بین بروند. در حالی که ممکن است فشاردادن یک جوش زیر پوستی وسوسه‌انگیز باشد؛ اما باید بدانید که جوش زیر پوستی می‌تواند به لمس دست حساس بوده و به سرعت تحریک می‌شود. در بیشتر موارد دیده شده که این جوش‌ها به دلیل التهاب ناشی از دست‌زدن به اعصاب مجاور آن‌ها دردناک و قرمز هستند. مطمئن باشید که برای درمان جوش صورت راه‌های بهتری در مقایسه با از بین بردن آن‌ها توسط دست وجود دارد.

دلیل به وجود آمدن یک جوش زیر پوستی چیست؟

زمانی که سبوم یا روغن طبیعی پوست، باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست و یا آلودگی‌ها در اعماق فولیکول‌ها به دام می‌افتند سبب مسدود شدن منافذ پوستی خواهند شد. انسداد این منفذ نیز ممکن است که توده‌هایی کیست مانند یا یک جوش زیر پوستی را به وجود آورند. ممکن است که شما پوست چربی داشته باشید و یا حتی بدنتان بیش از اندازه سبوم تولید کند. تمیز نکردن پوست به شیوه صحیح نیز در کنار دلایل قبلی می‌تواند سبب جمع شدن چربی و سلول‌های پوستی در زیر سطح پوست شده و آلودگی و چرک را به وجود آورند. این آلودگی‌ها در بعضی مواقع به دام افتاده و نمی‌توانند خود را به سطح پوست رسانده و از بدن خارج شوند؛ در نتیجه باعث ایجاد جوش زیر پوستی خواهند شد که درد و التهاب قابل‌توجهی را به همراه دارد. منافذ مسدود شده یا سبوم اضافی می‌تواند در اثر عوامل متعددی به وجود آمده باشد که عبارتند از:

سابقه خانوادگی

اگر والدین شما نیز ازجمله افرادی هستند که آکنه و جوش زیر پوستی در صورت یا نقاط مختلف بدنشان دیده می‌شود می‌توان گفت که به احتمال زیاد شما نیز به این کیست ملتهب مبتلا خواهید شد.

تغییرات هورمونی

آندروژن‌ها هورمون‌هایی هستند که در پسران و دختران در سنین بلوغ افزایش یافته و سبب بزرگ‌تر شدن غدد چربی خواهند شد. این امر منجر به تولید هر چه بیشتر سبوم و در نتیجه افزایش جوش‌های زیر پوستی و آکنه می‌شود. نوسانات هورمونی در دوره میان‌سالی در مردان و زنان و همچنین در دوره بارداری نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن این زائده‌ها شود.

مصرف داروهای خاص

برخی داروها مانند داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها، تستوسترون، لیتیوم و برخی داروهای ضدبارداری که به نوعی داروهای هورمونی محسوب می‌شوند می‌تواند از دلایل ایجاد یا بدتر شدن جوش زیر پوستی باشد.

عرق کردن

انجام فعالیت‌های سنگین که منجر به عرق‌کردن شما خواهد شد به خصوص اگر کلاه، کلاه ایمنی و یا لباسی تنگ پوشید باشید شرایط را برای ایجاد جوش‌های کور در بدن شما مساعدتر خواهد کرد.

رژیم غذایی

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف برخی مواد غذایی ازجمله غذاهای سرشار از کربوهیدرات مثل نان، شیرینی، سیب‌زمینی، برنج، چیپس و... می‌تواند تأثیرات منفی بر آکنه و جوش داشته باشد. همچنین ممکن است مواد غذایی حاوی روغن‌های طبیعی مانند دانه‌های زیتون، ذرت، آفتاب‌گردان و غیره نیز در بعضی افراد انواع مختلف جوش‌ها را به وجود آورند.

استرس و اضطرابدلیل به وجود آمدن یک جوش زیر پوستی چیست؟

در اغلب موارد استرس و اضطراب منجر به آکنه یا جوش نخواهد شد؛ اما در برخی این موارد سطح کورتیزول و سبوم پوست را بالاتر برده و جوش زیر پوستی را به وجود می‌آورد یا اگر از قبل به آن مبتلا باشید این فشارهای عصبی می‌تواند آن را بدتر کند.

لوازم آرایشی نامرغوب

محصولات آرایشی لزوماً باعث ایجاد جوش به ویژه جوش زیر پوستی نخواهد شد و یا آن را بدتر نمی‌کند؛ به خصوص اگر از لوازم آرایشی بدون روغن استفاده کنید که منافذ را مسدود نمی‌کند. اما اگر از لوازم آرایشی نامرغوب یا کرم‌های سنگین و لوسیون‌های بی‌کیفیت با روغن فراوان استفاده کنید و یا این که آرایش خود را به طور مرتب از روی صورت پاک نکنید به مرورزمان این مواد بر روی پوست شما تأثیرگذار بود و در نهایت با صورتی پر از جوش مواجه خواهید شد.

راه‌های درمان جوش زیر پوستی

ازبین‌بردن جوش‌های کور می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد؛ اما راه‌حل‌های زیادی برای از بین بردن آن‌ها وجود دارد که حتی می‌توانید تعدادی از آن‌ها را در خانه امتحان کنید. اما همیشه به یاد داشته باشید که قبل از شروع هر نوع درمان خانگی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • از تمیز بودن دست‌های خود اطمینان پیدا کنید.
  • در درمان‌های خانگی هرگز به جوش زیر پوستی فشار وارد نکنید؛ زیرا فشار برای این نوع جوش مساوی است با تحریک بیشتر که ممکن است سبب عفونت یا زخم شود.
  • می‌توانید به جای فشار از یک کمپرس آب گرم استفاده کنید که به کاهش درد کمک می‌کند.
  • بخار آب یا به کار گرفتن یک دستگاه بخور نیز می‌تواند هم وظیفه آبرسانی به پوست را انجام داده و هم روند فوران کردن جوش‌ها را برای شما سریع‌تر کند.

در درمان‌های غیر خانگی و بالینی نیز از آنتی‌بیوتیک‌ها، کرم، ژل‌های موضعی و یا پاک‌سازی پوست استفاده می‌کنند که امروزه مراکز پاکسازی پوست در اصفهان و صدها شهر دیگر برای ارائه این خدمات در دسترس شما قرار دارند.

سخن پایانی

جوش های زیر پوستی یکی از بزرگترین مشکلات در هر سنی هستند و نیاز به روش‌های درمان تخصصی دارند. در این مقاله اطلاعاتی درباره علت ایجاد آنها و نحوه درمانشان به شما ارائه دادیم. شما می‌توانید برای از بین بردن کامل این مشکل به یکی از مراکز پاکسازی پوست أصفهان مراجعه کنید.