لیزر-موهای-زائد؛-مزایا،-کاربردها،-هزینه-ها-و-عوارض

از بین بردن موهای زائد بدن یک دغدغه عمومی است. یکی از روش‌هایی که می‌تواند موهای زائد را برای همیشه یا طولانی‌مدت از بین ببرد بکارگیری لیزر است. لیزر موهای زائد فرایندی سریع، بدون درد، بدون عوارض و اثرگذار بوده که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. به کمک لیزرها می‌توان با دردسر‌های روش‌های قدیمی و دردناک از بین بردن موهای زائد خداحافظی کرد. همچنین لیزر موهای زائد صورت به خوبی ریشه تارهای موی نازک صورت را از بین می‌برد تا دیگر نگران ضخیم شدن یا رشد بی‌اندازه آن‌ها نباشید.

لیزر موهای زائد چیست؟

موهای زائد در نواحی مختلف بدن رشد می‌کنند و معمولا زمان قابل توجهی برای از بین بردن آن‌ها صرف می‌شود. لیزرها قدرت بسیار بالایی در جلوگیری از رویش و از بین بردن مو دارند. موثرترین ماده برای روش مو فولیکول است که در فرایند لیزر موهای زائد از بین می‌رود. در نتیجه سلول‌های تولید کننده مو نابود شده و مو برای مدت طولانی‌تر یا به طور همیشگی از بین خواهد رفت.

لیزر-موهای-زائد؛-مزایا،-کاربردها،-هزینه-ها-و-عوارض

کاربردهای لیزر موهای زائد

لیزرها را می‌توان برای از بین مردن موهای زائد در تمام نقاط بدن به کار برد. بسیاری از بانوان از لیزر موهای زائد صورت برای از بین بردن تارهای موی نازک صورت استفاده می‌کنند. همچنین خدمات مربوط به لیزر موهای زائد مردان نیز امروزه رواج یافته است. در واقع لیزر موهای زائد بدن محدودیت جنسیتی یا سنی ندارد و همه افراد می‌توانند از آن برای نقاط مختلف بدن استفاده کنند. بیشترین موارد استفاده از لیزر موهای زائد در خانم‌ها نواحی بیکینی و صورت است و لیزر موهای زائد مردان نیز بیشتر برای زیر بغل، خط ریش، کمر، سینه و پشت گردن انجام می‌شود.

مزایای لیزر موهای زائد

مهمترین مزیت لیزر موهای زائد دقت بالای این روش است. لیزرها می‌توانند تارهای موی درشت و تیره را به طور انتخابی از بین ببرند و همچنین به نواحی اطراف هیچ آسیبی وارد نکنند. سرعت فرایند لیزر موهای زائد نیز بسیار بالا است. هر پالس لیزر سریعا به پوست برخورد کرده و ناحیه مورد نظر را از تارهای مو پاک می‌کند. سرعت این روش به حدی است که از بین بردن موهای زائد نواحی کوچکی مثل لب فوقانی بانوان در کمتر از یک دقیقه انجام خواهد شد.

از دیگر مزیت‌های لیزر موهای زائد بدن می‌توان به عدم بروز عارضه اشاره کرد. لیزر موهای زائد مردان و زنان هیچ مشکل جانبی یا حساسیتی ایجاد نخواهد کرد و به بافت‌ها یا عملکرد دستگاه‌های درونی بدن آسیبی وارد نمی‌کنند. در نتیجه همه افراد می‌توانند به راحتی از این روش استفاده کنند.

برخی نواحی مثل صورت حساسیت بیشتری دارند و معمولا تحمل احساس درد در این مناطق سخت‌تر خواهد بود. بانوان به کمک لیزر موهای زائد صورت می‌توانند تار موهای اضافی صورت را بدون درد و در کمتری زمان ممکن از بین ببرند. لازم به ذکر است که لیزرها تارهای مو را نمی‌تراشند؛ بلکه آن را از ریشه سوزانده و از بین می‌برند. بدین ترتیب دیگر شاهد ضخیم شدن یا رشد بیشتر تارهای مو در آینده نخواهیم بود.

اثربخشی لیزر موهای زائد نسبت به سایر روش‌های بیشتر است. همچنین فاصله زمانی رویش مجدد تارهای مو پس از استفاده از لیزر در مقایسه با سایر مواد یا دستگاه‌ها بیشتر خواهد بود. فرایند لیزر موهای زائد بدن نیاز به بستری شدن و انجام مراقبت‌های پزشکی ندارد و پوست در معرض با مواد مضر یا تشعشعات قرار نمی‌گیرد.

لیزر-موهای-زائد؛-مزایا،-کاربردها،-هزینه-ها-و-عوارض

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟

لیزرها با استفاده از یک طول موج از فوتون و پالس جهت دستیابی به اثر مطلوب برای تاثیرگذاری در بافت هدف با حداقل اثر منفی، اقدام به از بین بردن تارهای مو می‌کند. لیزر قادر است تا آسیب بسیار اندک و موضعی را به همراه انرژی گرمایشی در بخش‌های تیره‌ای که محل رشد مو هستند ایجاد کند.

ماده ملانین در ناحیه فولیکول مو عامل اصلی رشد تارهای مو است. در فرایند لیزر موهای زائد بدن این ماده هدف قرار می‌گیرد و از بین می‌رود. این در حالی است که نواحی اطراف و پوست مجاور تغییرات دمایی چندانی حس نخواهند کرد. نور همیشه توسط نقاط تیره جذب شده و ملانین‌ها بسیار تیره‌تر از سطح پوست هستند.

لیزر-موهای-زائد؛-مزایا،-کاربردها،-هزینه-ها-و-عوارض

توصیه و نکات قبل از لیزر موهای زائد

لیزرها انواع مختلفی دارند و قبل از انجام لیزر موهای زائد بدن باید با پزشک متخصص پیرامون نوع لیزر مناسب مشورت صورت گیرد. اگر پیش‌تر اپیلاسیون انجام داده‌اید باید صبر کنید تا مجددا تارهای مو رشد کنند. همچنین اگر حمام آفتاب گرفته‌اید یا سولاریوم کرده‌اید باید صبر کنید تا اثرات فرایندهای قبلی از بین برود. در صورت انجام لیزر موهای زائد بدن پس از سولاریم ممکن است پوست دچار سوختگی‌های سطحی شود. مدت زمان فاصله بین این دو فرایند حدود ۴ تا ۶ هفته باید باشد.

لیزر موهای زائد بدن ریشه مو را هدف قرار می‌دهد. بنابراین بهتر است قبل از انجام این فرایند موهای زائد را بتراشید. قبل از انجام لیزر موهای زائد نباید تحت تابش مستقیم و شدید نور خورشید قرار گرفته باشید. در صورتی که تصمیم انجام این فرایند را دارید بهتر است از ۴ هفته قبل از نور شدید خورشید دوری کنید.

جلسات لیزر موهای زائد صورت و بدن معمولا ۲۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. گرچه لیزر موهای زائد صورت زمان کمتری نیاز دارد اما باید دقت بیشتری را چاشنی کار کرد. به یاد داشته باشید که لیزر تارهای مو اطراف چشم ممنوع است. توصیه می‌شود انجام فرایند لیزر موهای زائد بدن را در یک جلسه انجام ندهید؛ زیرا بدن نمی‌تواند تابش مقدار زیادی لیزر را در طی یک جلسه تحمل کند.

خطرات و عوارض لیزر

لیزر موهای زائد مردان و زنان جزو فرایندهایی است که عوارض خاصی ندارد و مشکلاتی هم که به ندرت به وجود می‌آید در اثر اشتباه اپراتور خواهد بود. در صورت مراجعه به مراکز معتبر و مشورت با پزشکان متبحر، بعید است عوارض خاصی را پس از لیزر موهای زائد بدن تجربه کنید.

لیزر-موهای-زائد؛-مزایا،-کاربردها،-هزینه-ها-و-عوارض

گاهی اوقات قرمزی، تورم و التهاب نواحی لیزر شده در مردان یا زنان مشاهده می‌شود که این موضوع کاملا موقت بوده و سریعا رفع می‌شود. اما در صورتی که تابش لیزر بیش از حد انجام شود یا دستگاه کیفیت مناسبی نداشته باشد، بروز مشکلاتی مثل زخم، تاول، لک و افتادگی پوست ممکن است رخ دهد. همچنین در هنگام لیزر موهای زائد حتما باید اپراتور و فرد مراجعه‌کننده از عینک مخصوص استفاده کنند تا امواج لیزر به بینایی افراد آسیبی وارد نکند.

نظر خود را با ما درمیان بگذارید