سم-زدایی--پوست-صورت؛-روش‌ها،-مزایا-و-معایب

سمومی که وارد بدن انسان می‌شوند، دستگاه‌ها و بافت‌های گوناگون را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پوست یکی از آسیب‌ پذیرترین اعضای بدن در مقابل سموم است. سم زدایی پوست علاوه بر پیشگیری از بروز بیماری‌های خطرناک، شادابی و زیبایی پوست را نیز افزایش می‌دهد.

سم زدایی پوست چیست؟

مواد مضر و سموم به طرق مختلف وارد بدن ما شده و سلامت و طراوت پوست را کاهش می‌دهند. مواد شیمیایی موجود در مایعات و مواد غذایی، تنقلات، سیگار، الکل، فست‌فود و ... سبب ایجاد سموم در بدن می‌شوند. گاهی استفاده از لوازم آرایشی یا حضور در محیط‌های ناسالم نیز منجر به جذب سموم خواهد شد.

برخی از این سموم وارد پوست شده و به شکل‌های متفاوتی اثرات مخربی ایجاد می‌کنند. بروز جوش، آکنه، تغییر رنگ، پیری زودرس چهره و ... از جمله آسیب‌های احتمالی سموم است.

سم-زدایی--پوست-صورت؛-روش‌ها،-مزایا-و-معایب

عوامل وارد شدن سموم به بدن و بافت‌های پوستی

عوامل مختلفی باعث نفوذ و تکثیر سموم در بدن و نواحی پوستی می‌شوند. مهمترین عامل معمولا برنامه غذایی ناسالم و مصرف مواد مضر است. انباشت مواد مضر در طولانی‌مدت سبب کدر شدن پوست، بروز ناراحتی‌های پوستی مثل جوش و ... می‌شود. همچنین عدم مراقبت از پوست و استفاده نکردن از روش‌های سم‌زدایی باعث ماندگاری این مواد در بدن و پوست افراد می‌شود.

از دیگر عوامل تکثیر سموم در پوست، استرس و فشار روانی است. حالات روحی روانی رابطه مستقیمی با سطح سلامت پوست دارد. معمولا تنش‌های روانی زمینه به وجود آمدن ناراحتی‌های پوستی و تکثیر سموم در نقاط مختلف، از جمله سطح پوست را فراهم می‌کنند.

سم زدایی از پوست چگونه انجام می‌شود؟

در فرایندهای سم زدایی پوست با استفاده از مواد ترکیبی و اعمال فیزیکی، سموم سطحی و عمیق پوست حذف می‌شوند. ماساژ‌ها، تحرک و تعرق می‌توانند سموم داخلی را دفع کرده یا به بیرون از پوست برانند. همچنین مواد لایه‌بردار و ماسک‌های پاکسازی سموم سطحی را نابود می‌کنند. برخی مواد مثل روغن زیتون نیز می‌توانند به عمق پوست نفوذ کرده و سموم بافت‌های عمیق را دفع کنند. برخی افراد نیز به وسیله داروهای شیمیایی یا گیاهی و مصرف مواد سم‌زدا نسبت به از بین بردن سموم داخلی اقدام می‌کنند.

چگونگی انجام سم زدایی پوست به میزان سموم، سبک زندگی و حساسیت‌های پوستی ربط دارد. همه روش‌های سم‌زدایی نمی‌توانند برای همه افراد مناسب باشند.

سم-زدایی--پوست-صورت؛-روش‌ها،-مزایا-و-معایب

چرا باید سم زادیی پوست را انجام دهیم؟

سم زدایی پوست مزایای بسیار زیادی دارد. انجام فرایند سم زدایی به صورت متناوب، ناهموار‌های پوست را از بین می‌برد. همچنین به کمک فرایند سم زدایی پوست، چربی‌های سطحی ناپدید می‌شوند و سطح پوست تمیزتر خواهد شد.

تجمع سموم سبب کدری و تیره شدن پوست می‌شود. بنابراین انجام سم زدایی از تغییر رنگ و تیرگی پوست جلوگیری خواهد کرد. سموم مختلف ممکن است پوست را خشک و حساس کنند یا چین و چروک‌هایی در نواحی مختلف به وجود آوردند. با استفاده از سم زدایی از تغییرات ظاهری پیشگیری می‌شود تا پوست زیباتر، جوان‌تر و شاداب‌تر شود.

مراحل سم زدایی پوست

برس کشی و استعمال روغن

سم زدایی پوست به روش‌های متعددی قابل انجام است. مواد مختلفی برای دفع سموم وجود دارد. بهتر است در ابتدای فرایند سم زدایی پوست خود را با برس خشک ماساژ دهید. این کار به افزایش گردش خون کمک خواهد کرد. همچنین کشیده شدن برس سبب تحریک سیستم لنفاوی شده تا سموم را از بافت‌های سطحی و عمیق خارج کند.

کشیدن برس روی پوست باعث از بین رفتن سلول‌های مرده در بافت‌های سطحی می‌شود و گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهد. بهتر است برس کشیدن را قبل از استحمام انجام دهید. حرکات برس باید به صورت دورانی و آرام صورت گیرد و از پایین و کف پا به سمت بالا و قلب حرکت کند. توصیه می‌شود پس از برس کشیدن، روغن‌های سم‌‌زدا را روی پوست بمالید و دقایقی صبر کنید تا روغن جذب پوست شود.

سم-زدایی--پوست-صورت؛-روش‌ها،-مزایا-و-معایب

استفاده از ماده سم‌زدا

پس از اتمام برس کشی باید ماده سم‌زدا را روی پوست قرار دهید تا مواد مضر را حذف کند. شوینده‌هایی قوی، تنظیم‌کننده‌های ph یا داروها و مواد گیاهی می‌توانند گزینه‌های خوبی برای این مرحله باشند. نمک و زنجبیل، نمک و جوش‌شیرین، نمک دریا و روغن کنجد، سرکه سیب و ... از جمله ترکیباتی هستند که می‌توانند به عنوان سم‌زدا عمل کنند.

تصحیح برنامه غذایی و سبک زندگی

مرحله آخر از فرایند سم زدایی پوست، تصحیح رژیم غذایی است. مهمترین عامل ورود سم‌ها به بدن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها است. بنابراین بهتر است به جای انجام روش‌های درمانی طولانی و خسته‌کننده، از ورود سم‌ها به بدن جلوگیری کنید.

از بین مهمترین مواد منتقل‌کننده سموم به بدن، می‌توان به قندهای مصنوعی اشاره کرد. قندها در بدن به مولکول‌های مضری به نام گلیکاسیون تبدیل می‌شوند. این مولکول‌ها در بخش‌هایی تجمع می‌کنند و به بافت‌های پروتئینی آسیب می‌زنند. کلاژن و الاستین از جمله پروتئین‌های پوستی محسوب می‌شود که ممکن است در تماس با مولکول‌های گلیکاسیون آسیب ببینند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت مصرف محصولات لبنی و گوشتی است. این محصولات طرفداران زیادی دارد اما گاهی به علت استفاده از فرایندهای غیربهداشتی و غیراستاندارد در خط تولید، سموم مختلفی در این مواد باقی می‌مانند. این سموم می‌توانند وارد بدن انسان شده و بیماری‌های متعددی را ایجاد کنند. برخی از بیماری‌های مربوط به سموم لبنی یا گوشتی، عارضه‌های شدید پوستی دارند. بنابراین حتما محصولات لبنی و گوشتی را از مراکز معتبر تهیه کنید و قبل از استفاده آن‌ها را تحت حرارت قرار دهید.

چربی‌های مضر حاوی سموم زیادی هستند. از طرفی بدن در طول روز به میزان مشخصی چربی نیاز دارد. بهتر است از چربی‌های سالم برای تامین این بخش از هرم غذایی استفاده کنید. ماهی‌ها، تخم‌مرغ و سایر مواد حاوی امگا ۳ بهترین انتخاب برای تامین چربی روزانه هستند. همچنین روغن زیتون و انواع آجیل نیز حاوی چربی سالم است که مصرف آن به همه افراد توصیه می‌شود.

باید میزان میوه‌ها و سبزیجات را در برنامه‌های غذایی افزایش دهید. این مواد خاصیت سم‌زدا دارند و مواد مضر موجود در پوست و سایر نقاط بدن را از بین می‌برند.

سم-زدایی--پوست-صورت؛-روش‌ها،-مزایا-و-معایب

در نهایت باید بدانید که بی‌خوابی و خواب‌های منقطع عامل مهمی برای زنده ماندن سموم در بدن است. کم‌خوابی سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کرده و عملکرد دستگاه‌های نابودکننده سموم را مختل می‌کند. افرادی که خواب کافی دارند و از شب‌بیداری دوری می‌کنند، معمولا بدن سالم‌تری داشته و نیاز کمتری به فرایندهای سم زدایی پوست خواهند داشت.

سوالات متداول در مورد سم زدایی پوست صورت

دیگران درباره سم زدایی پوست صورت چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
یکی از روش‌های خیلی ارزان و آسان نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب ساده است که به بهبود عملکرد سیستم گوارشی و دفع سموم از بدن کمک می‌کند.
خیر واقعا. عرق در حقیقت تقریباً به طور کامل از آب تشکیل شده است.
نظر خود را با ما درمیان بگذارید