لیفتینگ-پوست-چیست؟

برخورداری از پوستی صاف و درخشان یک اصل مهم برای زیبایی و جوانی چهره است. این روزها مردان و زنان زیادی به زیبایی چهره خود اهمیت می‌دهند و تلاش می‌کنند تا اثرات افزایش سن یا ناراحتی‌های پوستی را از بین ببرند. یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت لیفتینگ پوست است. لیفتینگ روش‌های بسیار زیادی داشته که می‌تواند نیازهای مختلف را رفع کند.

لیفتینگ پوست چیست؟

لیفتینگ پوست فرایندی است که در آن پوست کشیده شده تا چین و چروک‌ها از بین برود و سطح آن صاف شود. زمانی که ناحیه اجرای لیفتینگ صورتِ فرد مراجعه‌کننده باشد، لیفتینگ صورت انجام شده است. در این فرایند چربی‌های اضافه سطحی و عمیق پوست برداشته شده و عضلات زیرین سفت‌تر می‌شوند. همچنین با کشیدن پوست صورت و گردن، چین و چروک‌ها از بین می‌رود.

معمولا لیفتینگ پوست برای افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال است. در این سن پوست صلابت خودش را از دست داده و در برخی نواحی دچار افتادگی شده است. برای کسب نتایج بهتر اغلب لیفتینگ صورت همزمان با لیفتینگ گردن، بلفاروپلاسی و لیفتینگ ابرو و پیشانی انجام می‌شود تا سطح پوست در تمام نواحی سر و گردن صاف شود.

انواع-روش-های-لیفتینگ

انواع روش های لیفتینگ

روش‌های متفاوتی برای لیفتینگ پوست به وجود آمده است. در ادامه به برخی از مهمترین روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

هایفوتراپی

هایفوتراپی با استفاده از امواج فراصوت انجام می‌شود و نیازی به تزریق یا عمل جراحی ندارد. در این روش امواج فراصوت به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و کلاژن‌ها را برای رشد بیشتر تحریک می‌کنند. این روش ایمنی بالایی داشته و درد یا عوارضی زیادی نخواهد داشت. مدت‌زمان ماندگاری اثر روش هایفوتراپی نزدیک به سه سال است و پروسه لیفتینگ پوست نیز چندان طولانی نخواهد بود.

RF فرکشنال

امواج فرکوئنسی پوست را تحریک می‌کنند و روند تولید کلاژن را سرعت می‌بخشند. نتیجه این اتفاق سفت‌تر شدن پوست و از بین رفتن چین و چروک‌ها و افتادگی‌ها است. از ترکیب روش فرکشنال با میکرونیدلینگ روش جدید حاصل شده علاوه بر از بین برد خطوط پوست و صاف کردن سطح آن، می‌تواند جوش‌ها و آکنه را نیز از بین ببرد.

اندولیفت

روش اندولیفت نیز بدون ایجاد خراش یا تزریق انجام می‌شود و از لیزرها و امواج نانومتر برای لیفتینگ پوست استفاده می‌کند. ماندگاری این روش نسبت به اکثر روش‌های بیشتر است. در صورت مراقبت صحیح از پوست تا ۳ سال نیاز به ترمیم مجدد وجود نخواهد داشت.

لیفت-صورت-با-نخ

لیفت صورت با نخ

نخ مورد استفاده در این روش از جنس پلی لاکتیک اسید هستند. روش لیفتینگ پوست با نخ باعث برجسته‌سازی گونه‌ها می‌شود و افتادگی پوست را از بین می‌برد. در این روش برش‌هایی در ناحیه مورد نظر انجام می‌شود و نخ‌های بخیه قابل جذب در درون پوست قرار می‌گیرند. سپس به آرامی نخ‌ها به بالا کشیده می‌شوند و افتادگی پوست از بین می‌رود. برش‌ها در این روش عمیق نیستند و با بی‌حسی موضعی فرایند آغاز می‌شود. پس از اتمام لیفتینگ پوست نیازی به بخیه نخواهد بود و آثار خراش‌ها طی چند روز از بین می‌رود.

گاهی اوقات به جای نخ‌های بخیه قابل جذب از نخ‌های PDO استفاده شده که سبب تحریک کلاژن‌ها و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. همچنین منافذ پوستی تا حد زیادی مسدود می‌شوند تا رشد چین و چروک‌ها متوقف شود. این روش در مقایسه با لیفتینگ صورت با استفاده از نخ بخیه مزایای بیشتری دارد.

تزریق ژل

تزریق ژل و تزریق بوتاکس دو فرایند کاملا متفاوت است. تزریق ژل برای پرکردن چین و چروک‌ها انجام می‌شود و از طریق افزایش حجم بافت‌های صورت موجب لیفتینگ پوست می‌شود. تزریق ژل به صاف شدن سطح پوست، جوان‌سازی چهره و افزایش شادابی پوست کمک می‌کند.

تزریق چربی

در این روش لیفتینگ صورت باید نواحی مشخصی برای برداشت چربی مشخص شود. چربی‌های تزریق شده به صورت معمولا از بدن خود بیمار به دست می‌آید. ران یا شکم بهترین محل‌ها برای برداشت چربی هستند. برداشت چربی از بدن بیمار باعث می‌شود تا بدن در مقابل چربی‌های تزریق شده به صورت واکنش خاصی نشان ندهد و چربی‌های جدید با خصوصیات بدنی فرد مراجعه‌کننده هماهنگی داشته باشد.

چربی‌های وارد شده به بافت‌های صورت سبب سفت‌تر شدن لایه‌های پوستی می‌شود. این روش ماندگارترین راه برای لیفتینگ صورت است و چربی تزریق شده تا سال‌ها فرم خودش را در زیر پوست حفظ خواهد کرد.

ماندگاری-لیفتینگ-پوست

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از مشهورترین راه‌های لیفتینگ پوست است. در این روش از بوتولینوم استفاده شده که باعث فلج شدن ماهیچه‌ها و در نتیجه رفع افتادگی یا چین و چروک می‌شود. تزریق بوتاکس علاوه بر مسطح کردن پوست صورت می‌تواند رنگ پوست را شفاف‌تر کند و فرم نواحی مختلف مثل گونه یا بینی را تغییر دهد.

جراحی

اگر افتادگی یا ناراحتی‌های سطحی پوست زیاد باشد باید از روش جراحی برای لیفتینگ صورت استفاده کرد. در این روش ماندگاری تغییرات تا ۱۰ سال تخمین زده می‌شود و بیمار باید بستری شده و در زمان عمل بیهوش شود. روش جراحی لیفتینگ دوره نقاهت دو هفته‌ای دارد و بیمار باید مراقبت‌های شدیدی از پوست خود انجام دهد. تاثیرات این روش نیز بسیار بیشتر از روش‌های غیرتهاجمی است و از همین رو در بین افراد ۴۰ تا ۶۰ سال محبوبیت زیادی دارد.

مزیت‌های لیفتینگ پوست

هر روش لیفتینگ صورت ویژگی‌های خاصی دارد اما به طور کل می‌توان مزیت‌های این فرایند را به شرح زیر برشمرد.

 • از بین رفتن آثار زخم‌ها و افزایش شفافیت پوست ·
 • کاهش تاثیرات عوامل محیطی مثل نور خورشید و تغییرات آب و هوایی ·
 • از بین بردن چین و چروک‌های پوست به طور کامل ·
 • از بین بردن خطوط و چین‌های گردن، زیر چانه و سایر نواحی سر و صورت ·
 • ماندگاری بیشتر نسبت به روش‌های جوان‌سازی

مراقبت های بعد از لیفتینگ پوست

همان طور که ذکر شد برخی از روش‌های لیفتینگ پوست نیازمند گذراندن دوره‌های نقاهت دو هفته‌ای هستند و برخی دیگر نیز دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارند. مواردی که در ادامه بیان شده است پس از انجام همه روش‌های لیفتینگ پوست باید رعایت شود. ·

 • از فعالیت‌های سنگین و پرچالش مثل شنا، بلند کردن اجسام سنگین، دویدن، ورزش کردن و ... بپرهیزید.
 • در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و تا حد امکان از بروز سرماخوردگی جلوگیری کنید. ·
 • قرار دادن کمپرس‌های سرد روی نواحی لیفت شده میزان تورم و خون‌ریزی را کاهش می‌دهد. ·
 • حرکاتی مثل جویدن که باعث تحرک ماهیچه‌های صورت می‌شود را کمتر انجام دهید. ·
 • بهتر است در روزهای پس از انجام لیفتینگ پوست بیشتر استراحت کنید و از حجم فعالیت‌های خود بکاهید ·
 • در زمان خواب سر را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. ·
 • در دوره نقاهت از مصرف داروهای ضدالتهاب، آسپرین و دخانیات پرهیز کنید. ·
 • با صلاحدید پزشک متخصص مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کنید ·
 • کم‌حسی یا بی‌حسی لاله گوش یا احساس کشیده شدن پوست صورت تا چند هفته پس از لیفتینگ صورت طبیعی است و پس از مدتی رفع خواهد شد.

ماندگاری لیفتینگ پوست

ماندگاری لیفتینگ پوست به روش انجام، مراقبت‌های دوره نقاهت و نگهداری از پوست در سال‌های پس از لیفتینگ بستگی دارد. به طور کل روش‌های جراحی و تزریق چربی ماندگاری بیشتری نسبت به روش‌های لیزری و تابشی دارد. همچنین روش‌هایی مثل تزریق ژل یا بوتاکس ماندگاری‌های چندماهه یا نهایتا ۱ الی ۲ ساله خواهند داشت.

لیفتینگ-پوست-برای-چه-کسانی-مناسب-است؟

لیفتینگ پوست برای چه کسانی مناسب است؟

لیفتینگ پوست بیشتر در بین بانوان بین ۴۰-۶۰ سال رایج است اما امروزه بسیاری از آقایان نیز از این روش برای جوان‌سازی چهره خود استفاده می‌کنند. انجام فرایندهای لیفتینگ به افرادی توصیه می‌شود که چین و چروک‌های زیادی در سطح پوست خود مشاهده می‌کنند. کسانی که پوست سالم‌تری دارند بهتر است از روش‌هایی مثل ماسک‌های خانگی و تخصصی یا پاکسازی برای افزایش شادابی و رفع خطوط پوست استفاده کنند.

سوالات متداول در مورد لیفتینگ پوست

دیگران درباره لیفتینگ پوست چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
با گذر زمان و افزایش سن، بدن انسان دچار تغییرات زیادی می شود. ممکن است پوست دچار افتادگی و چروک شود که با لیفتینگ قابل درمان است.
یکی از مزایای اصلی بالا کشیدن پوست صورت این است که شما به وضوح حس می کنید که پوست شما تازه تر و شاداب تر می شود و پوست سفت تری خواهید داشت.
با انجام لیفتینگ، پوست صورت و گردن جوان تر و شاداب تر خواهد شد.
عمل لیفتینگ معمولا بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد.
لیفتینگ صورت و گردن، روش دردناکی نیست و شما درد خفیفی را حس خواهید کرد. با استفاده از داروهای مسکن، این میزان کم درد کشیدن هم از بین می رود.
نظرات خوانندگان این مطلب
زهره : من تا به حال کاره خاصی روی پست انجام ندادم و در حال حاضر 34 سال سن دارم. آیا الان وقت مناسبی هست برای لیفت صورت؟

شانار اسکین : باید تشریف بیارید تا پوست شما مورد بررسی قرار بگیره.

نظر خود را با ما درمیان بگذارید