لیزر-جوانسازی-پوست؛-روش-های-تخصصی،-مزایا،-عوارض-و-هزینه-های-انجام

داشتن پوستی زیبا و ظاهری جوان موجب افزایش اعتماد به نفس، ایجاد حس خودباوری و دریافت بازخوردهای رضایت‌بخش از دیگران خواهد شد. روش‌های مختلفی برای جوان‌تر کردن چهره وجود دارد که استفاده از لیزر جوانسازی پوست یکی از بهترین راهکارها است. استفاده از لیزرها مزیت‌های زیادی مثل سرعت بالای درمان و مشاهده سریع نتایج، عدم نیاز به بستری شدن یا بیهوشی، تاثیرگذاری زیاد و ... دارد. همچنین لیزرها عوارض بسیار کمی دارند و با دستگاه‌ها و روش‌های مختلف می‌توانند نتایج متفاوتی را رقم بزنند.

لیزرهای جوانسازی پوست چگونه اثر می‌کنند؟

اصول کار لیزر جوانسازی پوست تابش امواج نور به سطوح مختلف است. تفاوت امواج لیزر با نورهای عادی در قدرت و انرژی امواج است. همچنین نورهایی که در اطرافمان مشاهده می‌کنیم ترکیبی از رنگ‌ها هستند که در نهایت به رنگ سفید یا زرد نمایان می‌شوند اما نور لیزر تک‌رنگ است و رنگ آن با توجه به طول موج مشخص می‌شود.

لیزرها با توجه به طول موجشان، کاربردهای مختلفی دارند. زمانی که پوست تحت تابش امواج لیزر جوانسازی پوست قرار می‌گیرد، امواج وارد لایه‌ها و بافت‌ها می‌شوند. این امواج سلول‌های پوستی را گرم کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تخریب می‌کنند. دقت بالای لیزرها باعث می‌شود که بافت‌های اطراف آسیبی نبینند و دقیقا سلول‌ها و لایه‌های مورد نظر تقویت شوند.

لیزر-جوانسازی-پوست؛-روش-های-تخصصی،-مزایا،-عوارض-و-هزینه-های-انجام

روش های جوانسازی پوست با لیزر

همان طور که ذکر شد لیزرها طول موج‌ها و خصوصیات مختلفی دارند. همچنین دستگاه‌ها و فرایندهای اجرا نیز متفاوت است. در ادامه به برخی از روش‌های جوانسازی پوست با استفاده از لیزر خواهیم پرداخت.

فرکشنال آر اف

لیزر جوانسازی فرکشنال آر اف یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود پوست‌های آسیب دیده است. استفاد از این لیزر جوانسازی پوست می‌تواند به از بین رفتن چین و چروک‌های پوستی و آثار زخم‌ها و جوش کمک کند. همچنین لیزر جوانسازی آر اف افتادگی‌های پوست را تا حد زیادی کاهش داده و با باز کردن منافذ تنفسی، سطح سلامت پوست را افزایش خواهد داد. روش آر اف روی رنگ‌ها و انواع مختلف پوست قابل اجرا است.

در این روش خبری از جراحی نیست و هر جلسه بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه به طول خواهد انجامید. فرایند آر اف بافت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کرده و در لایه‌های زیرین، بافت‌های جدید و سالمی را تشکیل می‌دهد. تابش امواج این لیزر ممکن است همراه با سوزش‌های اندک و مقطعی باشد که این عارضه پس از چند روز رفع خواهد شد.

فرکشنال CO2

لیزر جوانسازی پوست فرکشنال CO2 به خوبی لک‌های پوستی و رنگ‌دانه‌ها را ناپدید کرده و روند بازسازی کلاژن‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این با استفاده از لیزر جوانسازی پوست فرکشنال CO2 امکان از بین بردن چین چروک‌ها و افتادگی‌های پوست نیز میسر است. صورت، گردن و قفسه سینه رایج‌ترین نواحی استفاده از این لیزر است. افرادی که دچار پیری چهره هستند یا آسیب‌های پوستی مختلفی دارند، می‌توانند از این روش برای بهبود ناراحتی‌های پوستی خود استفاده کنند. تابش امواج لیزر فرکشنال CO2 به بانوان باردار و افرادی که پوست تیره‌ای دارند ممنوع است.

یولیز کوانتا

یولیزر کوانتا دستگاهی برای جوانسازی پوست است که به دو روش مختلف قابل استفاده است. معمولا پزشک معالج با توجه به سطح تخصص و میزان آسیب‌های مشاهده شده در فرد مراجعه‌کننده، روش تهاجمی یا غیرتهاجمی را برای لیزر جوانسازی پوست کوانتا انتخاب می‌کند. در این روش تابش امواج به لایه‌های عمیق انجام می‌شود و برای رفع ناراحتی‌های شدید پوستی کاربرد دارد. بانوان باردار، مصرف‌کنندگان داروهای انعقاد خون و افرادی که دچار بیماری‌های عفونی در ناحیه درمان هستند نباید از لیزر جوانسازی پوست کوانتا استفاده کنند.

لیزر-جوانسازی-پوست؛-روش-های-تخصصی،-مزایا،-عوارض-و-هزینه-های-انجام

لیزر اربیوم

لیزر جوانسازی پوست اربیوم به خوبی می‌تواند چین و چروک‌ها یا خطوط سطحی را از بین ببرد. صورت، دست‌ها، گردن و قفسه سینه بهترین نواحی برای استفاده از این لیزر است. این لیزر جوانسازی پوست کمترین آسیب ممکن را به بافت‌های پیرامونی وارد کرده و عوارض بسیار کمی دارد. معمولا در ابتدای فرایند اربیوم از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. روند بهبودی ناراحتی‌های پوستی به کمک لیزر اربیوم بسیار سریع است و برای پوست‌های تیره انتخاب مناسبی خواهد بود.

لیزر فوتونا

فرایند لیزر فوتونا روشی غیرتهاجمی است که از ترکیب امواج چند لیزر برای سفت شدن لایه‌های پوست و همچنین رفع موهای زائد بهره می‌گیرد. در این روش دو لیزر با طول موج‌های متفاوت ترکیب می‌شوند تا تاثیرات مکملی را روی پوست ایجاد کنند. استفاده از این لیزر جوانسازی پوست سه مرحله دارد که در گام اول پوست گرم شده و حالت می‌گیرد. سپس لایه‌های آسیب‌دیده از سطوح مختلف پوست حذف می‌شوند و در نهایت پرتوهای لیزر سطح پوست را صاف می‌کنند. استفاده از این لیزر برای رنگ‌ها و انواع پوست مجاز است و اثرگذاری بسیار بالایی نسبت به روش‌های تزریقی دارد.

لیزر-جوانسازی-پوست؛-روش-های-تخصصی،-مزایا،-عوارض-و-هزینه-های-انجام

لیزر جوان سازی پوست برای چه افرادی مناسب است ؟

لیزر جوانسازی پوست کاربردها و قابلیت‌های متنوعی دارد. با وجود این که ناراحتی‌های پوستی و شدت آن در همه افراد یکسان نیست اما لیزرها بخش وسیعی از نیازهای درمانی این حوزه را رفع می‌کنند. به طور کل استفاده از روش‌های مبتنی بر لیزر به افراد زیر توصیه می‌شود:

 • کسانی که قصد از بین بردن چین و چروک‌های صورت و خطوط ظریف دور چشم، پیشانی و اطراف دهان را دارند ·
 • کسانی که خال‌های مادرزادی در صورت و غدد چربی بزرگ روی بینی دارند ·
 • افراد مسنی که به علت افزایش سن دچار پیری پوست شده‌اند و قصد جوانسازی و زیباسازی پوست را دارند. ·
 • مبتلایان به بیماری‌های پوستی ناشی از کبد ·
 • افرادی که پوست آن‌ها در اثر تابش آفتاب یا عوامل دیگر آسیب دیده و دچار زردی شده است. ·
 • کسانی که پس از انجام عمل جراحی ناموفق می‌خواهند پوست را به حالت طبیعی برگردانند

مزایای لیزر جوانسازی پوست

 • از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط سطحی پوست ·
 • باز کردن منافذ و لایه‌برداری ·
 • بهبود کیفیت بافت‌های سطحی، میانی و عمیق ·
 • عدم نیاز به جراحی و برش‌های عمیق ·
 • رفع ناراحتی‌های پوستی ناشی از آفتاب‌سوختگی، جراحی‌ها و افزایش سن ·
 • روند درمان و اثرگذاری سریع ·
 • رفع ترک‌های ناشی از بارداری ·
 • از بین بردن لک‌ها، آکنه و زخم‌های سطحی ·
 • افزایش استحکام و صاف شدن سطح پوست

ماندگاری لیزرهای جوانسازی پوست

آثار استفاده از لیزر جوانسازی پوست دائمی نیست. آثار روش‌های ذکر شده بسته به نوع دستگاه، تبحر پزشک متخصص، میزان ناراحتی‌های پوستی، نواحی درمان و ... ممکن است مدت زمان ماندگاری متفاوتی داشته باشد. معمولا لیزر جوانسازی پوست می‌تواند برای یک تا سه سال تاثیراتش را روی پوست حفظ کند.

معایب لیزر جوانسازی پوست

لیزر‌ها جزو کم‌عارضه‌ترین روش‌های درمانی برای ناراحتی‌های پوستی محسوب می‌شوند اما گاهی اوقات عوارض و معایبی در نواحی تحت درمان مشاهده می‌شود. پوست برخی افراد پس از تابش لیزر دچار زخم خواهد شد. این اتفاق معمولا به خاطر حساسیت بالای پوست یا تابش بیش از حد لیزر است. همچنین گاهی تب‌خال‌ها و رنگ‌دانه‌هایی در محل تابش لیزر مشاهده می‌شود.

به علاوه در صورتی که محیط پیرامونی یا فضا و تجهیزات کلینیک آلوده باشد، امکان عفونت باکتریایی وجود دارد. بیشتر مشکلات ایجاد شده بر اثر اشتباه پزشک یا اپراتور دستگاه است. به همین دلیل برای بهره‌گیری از مزیت‌های لیزر جوانسازی پوست حتما باید به کلینیک‌های معتبر مراجعه فرمایید.

لیزر-جوانسازی-پوست؛-روش-های-تخصصی،-مزایا،-عوارض-و-هزینه-های-انجام

مراقبت های مهم بعد از لیزر جوانسازی پوست

بیشتر مراقبت‌های پس از درمان باید با نظر پزشک صورت گیرد. از رایج‌ترین اقدامات می‌توان به شستشوی محل درمان با استفاده از سرکه یا آب نمک اشاره کرد. همچنین استفاده از ضد‌آفتاب‌ها و مرطوب‌کننده توسط اکثر پزشکان توصیه می‌شود. نوشیدن آب، کاهش مصرف سیگار و سایر دخانیات، عدم استفاده از داروهای ملتهب‌کننده و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید یا تغییرات دمایی از جمله دیگر اموری است که برای مراقبت از پوست، پس از تابش لیزر باید انجام شود. ممکن است پزشک معالج مراقبت‌های بیشتری را نیز تجویز کند که حتما باید جدی گرفته شود.

تعداد جلسات لازم برای جوانسازی پوست با لیز

ر تعداد جلسات با توجه به روش استفاده از لیزر جوانسازی پوست متفاوت است. همچنین شدت ناراحتی پوستی تعیین‌کننده زمان و تعداد جلسات خواهد بود. برخی از ناراحتی‌های سطحی با یک جلسه نیز رفع می‌شود اما مشکلات شدیدتر نیاز به جلسات بیشتری خواهند داشت.

نظر خود را با ما درمیان بگذارید