-جوش-صورت

جوش‌ها همیشه یک عامل مزاحم برای زیبایی صورت بوده و مختص سن یا جنسیت خاصی نیستند. گاهی از بین بردن این ناراحتی پوستی دردسرهای زیادی دارد و روش‌های خانگی و گیاهی اثرگذار نخواهند بود. حتی گاهی استفاده از روش‌های خانگی موجب تشدید ناراحتی و افزایش جوش‌ها می‌شود. روش‌های درمان تخصصی جوش با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و بر اساس اصول علمی جوش‌ها را به طور دائمی یا طولانی‌مدت از بین می‌برند.

دلایل اصلی ایجاد جوش

علت‌های مختلفی می‌تواند باعث ایجاد جوش روی پوست شود. دلایل ایجاد جوش برای همه افراد یکسان نیست. گاهی ویژگی‌های فیزیکی و ژنتیکی بدن نسبت به برخی مواد غذایی یا فعالیت‌ها حساسیت بیشتری نشان می‌دهد. در نتیجه برای آن که بتوانیم درمان تخصصی جوش را آغاز کنیم باید در ابتدا عوامل ایجاد آن را بشناسیم. در ادامه به بررسی دلایل اصلی بروز جوش‌های صورت خواهیم پرداخت.

-درمان-جوش-صورت

مصرف مواد مسدود‌کننده منافذ پوست

چربی‌هایی که در لوسیون‌ها وجود دارد به خوبی پوست را مرطوب می‌کند اما باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود. برخی مواد آرایشی بهداشتی نیز حاوی سیلیکون هستند که پس از تماس با پوست راه‌های تنفسی و منافذ را مسدود می‌کند. به همین دلیل مصرف بیش از حد این محصولات می‌تواند در طولانی‌مدت سبب ایجاد جوش‌های مختلفی در سطح پوست شود.

مصرف غذاهای تند

غذاهای تند معمولا حاوی فلفل و گوجه هستند. این دو ماده از ترکیبات «لیکوپن» تشکیل شده‌اند که مصرف آن برای برخی از افراد مناسب نیست. لیکوپن باعث کاهش PH پوست می‌شود و نقشی محرک در به وجود آمدن جوش‌ها دارد. لبنیات و برخی مواد غذایی دیگر نیز حاوی مقادیر کمی لیکوپن هستند. واکنش‌های بدن در قبال مواد ذکر شده یکسان نیست و شاید تنها در اثر مصرف لبنیات نیز جوش‌هایی روی پوست صورت مشاهده شود.

استرس و تشویش

مشکلات روانی و درگیری‌های ذهنی عاملی اساسی برای ایجاد ناراحتی‌های پوستی است. جوش‌ها گاهی در اثر استرس، نگرانی و اضطراب به وجود می‌آیند. اگر تعداد جوش‌های ایجاد شده بر اثر این مشکل زیاد شود باید سریعا به روانشناس مراجعه کنید و تا حد امکان خود را از نگرانی‌ها و تنش‌های فکری دور نگه دارید.

تعریق و نور آفتاب

پس از ورزش روی صورت لایه‌ای از دانه‌های عرق ایجاد می‌شود. در صورتی که این رطوبت به خوبی و به سرعت از بین نرود موجب نفوذ باکتری‌ها و آلودگی‌ها به سطح پوست خواهد شد. نتیجه این اتفاق بروز جوش‌های مختلف با ابعاد و اشکال متفاوت خواهد بود. همچنین ورزش در زیر تابش شدید آفتاب باعث خشک شدن پوست و آسیب دیدن بافت‌های صورت می‌شود. از همین رو قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت طولانی مدت اثرات زیان‌باری از جمله ایجاد جوش دارد.

دلایل-اصلی-ایجاد-جوش

مصرف داروهای بدون نسخه

مصرف داروهای بدون نسخه یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که یک فرد می‌تواند انجام دهد. حال اگر این داروها حاوی اسیدهای مضر، بنزوئیل پراکسید یا سولفور باشند موجب خشکی پوست و ایجاد لک و چربی‌ در سطح صورت می‌شوند. علاوه بر فراهم کردن زمینه ایجاد جوش، این مواد باعث تغییر ظاهر جوش‌های پیشین نیز می‌شوند. در نتیجه جوش‌های صورت بیشتر، بزرگ‌تر و قرمز تر خواهند شد.

استفاده از شامپو یا نرم‌کننده‌های غیراستاندارد و نامناسب

شامپوها و مواد پاک‌کننده معمولا دارای سولفات هستند و سبب ایجاد رطوبت‌های غلیظ و مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود. این اتفاق می‌تواند منجر به ایجاد جوش و آکنه در نواحی مختلف بدن مثل پشت گردن، کتف‌ها و صورت شود. استفاده بیش از حد از مواد شوینده یا استحمام‌های مکرر زمینه را برای رسوب سولفات‌ها روی پوست صورت فراهم می‌کند.

فشار دادن جوش‌ها

فشار دادن، کندن و خاراندن جوش‌ها عملی وسوسه‌انگیز است اما باید دقت داشت که این کار موجب بزرگ‌تر شدن، ماندگار شدن و قرمزتر شدن جوش خواهد شد. گاهی اوقات کندن جوش به روش غیر اصولی باعث ایجاد لک روی پوست می‌شود. تخلیه چربی‌های جوش باعث نفوذ میکروب‌ها به داخل پوست می‌شود و احتمالا در رویش مجدد، جوش ابعاد بزرگ‌تری خواهد داشت. بهتر است به جای دست‌کاری جوش از راهکارهای درمان تخصصی جوش استفاده شود.

انواع-جوش‌ها

دخانیات

یکی از علت‌های مهم بروز جوش‌ها استعمال سیگار و سایر دخانیات است. مصرف سیگار میزان اکسیژن جذب شده پوست را کاهش می‌دهد و کلاژن و الاستین پوست را از بین می‌برد. همچنین سیگار حاوی کارسینوژن است که راه‌های تنفسی پوست را مسدود کرده و بافت‌های آن را خشک می‌کند.

انواع جوش‌ها

برای درک بهتر شیوه‌های درمان تخصصی جوش باید انواع آن را شناخت. جوش‌ها اندازه و ظاهر متفاوتی دارند. بر اساس شکل ظاهری جوش‌ها می‌توان آن‌ها را به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد.

جوش‌های سرسفید

جوش‌های سرسفید رایج‌ترین نوع جوش هستند که به علت بسته شدن منافذ پوست ایجاد می‌شوند. از نام «کومدون بسته» نیز برای تعریف این جوش‌ها استفاده می‌شود. جوش‌های سرسفید به صورت یک برجستگی حاوی چربی (چرک) هستند و رنگ آن‌ها سفید است. اطراف این جوش معمولا به رنگ قرمز در می‌آید و معمولا برای مدت طولانی روی پوست باقی می‌مانند. گاهی جوش‌های سرسفید درد مختصری را با خود به همراه دارد یا کندن و فشار دادن آن‌ها همراه با درد است.

پاپول‌ها

پاپول‌ها برجستگی‌هایی کوچک و قرمز رنگ هستند که به علت تجمع سلول‌های مرده و چربی‌ها یا بسته شدن منافذ پوستی ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها در زیر سطح پوست هستند و تنها برآمدگی آن‌ها قابل مشاهده و لمس است. فشار دادن این جوش‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا چربی‌ها و آلودگی‌ها به سطح زیرین پوست نفوذ خواهد کرد. این نوع جوش مدت زمان ماندگاری بیشتری نسبت به سایر جوش‌ها دارد و دارای باکتری‌هایی به نام کاتی باکتریوم است.

جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه بسیار کوچک هستند و به دلیل مسدود شدن فولیکول‌های مو به وسیله چربی‌ها یا سلول‌های مرده روی پوست ظاهر می‌شوند. نام دیگر این جوش «کومدون باز» است. این جوش‌ها درد یا مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کنند و مدت زمان زیادی روی پوست ماندگار نخواهند شد.

ندول یا گره

جوش‌ها ندول که با نام ندولار نیز شناخته می‌شود گوشتی، سفت و قرمز هستند که در عمق پوست تشکیل می‌شوند. این جوش‌ها معمولا دردناک هستند و در صورت لمس آن‌ها ملتهب می‌شوند. ندول‌ها نیز حاوی کاتی باکتریوم هستند. این باکتری در ابتدا منافذ پوستی را می‌بندد و سپس به سلول‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند. ندول جزو جوش‌های وخیم بوده و احتمال عفونت در آن‌ها بسیار زیاد است. بنابراین باید از هر گونه دست‌کاری یا انجام کارها‌ی غیر اصولی پرهیز کرد و برای نابودی آن‌ها از روش‌های درمان تخصصی جوش استفاده کرد.

پاسچول یا جوش چرکی

جوش‌های چرکی قرمزرنگ هستند و برجستگی‌های بزرگی را ایجاد می‌کنند. معمولا مرکز جوش رنگ زرد یا سفید دارد. جوش‌های چرکی اغلب در نواحی صورت، قفسه سینه، گردن و کمر مشاهده می‌شود. علت اصلی ایجاد این جوش‌ها جمع شدن سلول‌های ایمنی، باکتری‌ها یا تغییرات هورمونی است. همچنین بسته شدن منافذ پوستی نیز ممکن است سبب ایجاد پاسچول‌ها شود.

فشار دادن و خارج کردن چرک این جوش‌ها ممکن است باعث گسترش تعداد آن‌ها در سطح پوست شود. بنابراین باید از روش‌های درمان تخصصی جوش برای از بین برد پاسچول‌ها استفاده کرد.

روش‌های درمان تخصصی جوش

برای از بین بردن جوش‌ها راهکار مختلفی وجود دارد. روش‌های خانگی و تخصصی زیادی به وجود آمده است که هر کدام از آن‌ها بسته به نوع و ابعاد جوش می‌توانند تاثیرگذار باشند. در بین درمان‌های خانگی می‌توان به استفاده از روغن درخت چای، کمپرس گرم، زردچوبه و روغن کرچک اشاره کرد اما این مواد همیشه اثرگذار نخواهند بود. علاوه بر این اگر این مواد بدون رعایت شیوه‌های بهداشتی و برای همه جوش‌ها استفاده شوند ممکن است باعث تشدید ناراحتی پوستی شود. از همین رو باید روش‌های درمان تخصصی جوش را شناخت تا در کمترین زمان بهترین نتایج درمانی حاصل شود.

لایه‌برداری

لایه‌برداری باعث کاهش التهاب جوش‌ها، از بین رفتن جای جوش و آکنه و کاهشی قرمزی جوش‌های چرب می‌شود. لایه برداری با سالیسیلیک‌اسید یکی از بهترین روش‌های برای درمان سریع جوش است. انجام چند جلسه لایه‌برداری باعث ایجاد تغییرات زیادی در تعداد و حجم جوش‌ها خواهد شد.

نور درمانی

نورهای آبی و قرمز می‌توانند جوش‌ها و آکنه را از بین ببرند. طیف نوری این دو رنگ باعث از بین رفتن باکتری‌های تشکیل دهنده جوش‌ها و آکنه می‌شود. پروسه نور درمانی معمولا ۴ تا ۶ هفته به طول خواهد انجامید. در این روش تابش نورهای قرمز و آبی با طول موج مشخص با استفاده از دستگاه‌هایی مخصوص انجام می‌شود.

جوش

لیزر Nd-Yag

از روش‌های سریع و موثر حذف جوش‌ها استفاده از لیزر Nd-Yag یا پالس بلند است. سرعت عمل این فرایند از سایر روش‌های درمان تخصصی جوش بیشتر بوده و به خوبی طی یک جلسه تمام جوش‌ها و آکنه‌ها را از بین می‌برد.

آراف فرکشنال

این روش علاوه بر از بین بردن جوش‌ها، باعث کاهش چربی پوست و جوان‌سازی چهره نیز می‌شود. در این فرایند حرارت تولید شده سبب کوچکتر شدن غدد سباسه و کاهش ترشحات خواهد شد. جوش‌هایی که بر اثر مشکلات هورمونی و افزایش سن ایجاد می‌شود معمولا بدین روش به خوبی از بین می‌روند.

IPL

دستگاه‌های آی‌پی‌ال (IPL) یک منبع نوری هستند که عملکرد آن‌ها به لیزر شباهت دارد. این دستگاه به وسیله نور و گرما باکتری‌ها و مواد تشکیل‌دهنده جوش را از بین می‌برد. به دلیل قدرت بالای این روش معمولا یک تا سه جلسه IPL برای از بین بردن جوش‌های صورت کافی خواهد بود.

لیزر PDL

لیزر PDL اثرات بسیار خوبی در از بین بردن قرمزی آکنه یا جوش دارد. این دستگاه با تغییر عروق غدد سباسه و ایجاد آسیب‌های کنترل‌شده حرارتی است سبب می‌شود تا مواد تشکیل‌دهنده جوش‌ها از بین بروند.

سوالات متداول در مورد درمان تخصصی جوش صورت

دیگران درباره درمان تخصصی جوش صورت چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
دانه های تصفیه شده و شکر، شکلات و آبنبات، گوشت غیر ارگانیک، سویا، مشروبات الکلی، پودرهای مکمل پروتئینی، نوشابه
علت زیاد شدن جوش صورت بعلت استرس و مصرف غذاهای چرب یا شیرین هست.
علت جوش بدن عمدتا وجود استعداد ژنتیکی هست.
علت جوش دردناک صورت، تحریک پایانه های درد در صورت بعلت وجود التهاب شدید در پوست هست.
علت جوش در سنین بالا، بروز یک اختلال جدید در بدن مثل اختلالات هورمونی هست و نیاز به بررسی بیشتر دارد.
نظرات خوانندگان این مطلب
مینا : من تا حالا صورتم را لایه برداری نکردم و صورتم خیلی جوش میزنه به نظر شما مفید هست الان لایه برداری انجام بدم؟عوارضی نداره؟

شانار اسکین : سلام خیر عوارضی نداره

نظر خود را با ما درمیان بگذارید