آبرسانی-پوست

آبرسانی پوست صورت از جمله کارهای ساده‌ای است که می‌تواند تغییرات مهمی را ایجاد کند. آبرسانی صورت در خانه، آرایشگاه یا کلینیک‌های تخصص قابل انجام است و بسته به خصوصیات پوست و مواد به کار رفته، تاثیرات قابل توجهی در کوتاه‌مدت و بلندمدت در پی خواهد داشت. اطلاع از روش‌ها آبرسانی پوست سبب خواهد شد تا بتوانید به راحتی از این فرایند برای افزایش کیفیت و سلامت پوست خود استفاده کنید.

آبرسانی پوست چیست؟

کلیه عملیات و فرایندهایی که باعث مرطوب شدن سطح پوست و رسیدن آب به لایه‌های زیرین پوست می‌شود را آبرسانی می‌گویند. بیشترین کاربرد آبرسانی پوست برای افزایش درخشندگی و پاگیزگی صورت است که به آن آبرسانی پوست صورت می‌گویند. آبرسانی پوست روش‌ها و فواید بسیار زیادی دارد. همچنین این فرایند مخصوص گروه یا جنسیتی خاصی نیست. انجام آبرسانی پوست صورت به از بین بردن مواد آلاینده و داشتنی پوستی شفاف، صاف و البته سالم کمک خواهد کرد. همچنین آبرسانی پوست باعث از بین رفتن ناراحتی‌هایی مثل جوش، لک و ... به مرور زمان خواهد شد.

تفاوت-های-پوست-خشک-و-کم-آب

تفاوت های پوست خشک و کم آب

پوست خشک و پوست کم آب دو مفهوم مجزا هستند. پوست خشک نوعی ویژگی ژنتیکی است که برخی افراد به آن دچار هستند. در حقیقت پوست خشک بیماری یا مشکلی است که همه افراد به آن دچار نخواهند شد. لایه خارجی پوست خشک سفت و زبر است و همچنین ظاهر آن به شکل پوسته‌پوسته است که نشان از کمبود چربی در بدن دارد. کاهش چربی طبیعی یکی از علت‌های رایج عدم شادابی و درخشش پوست است. پوست خشک بیشتر در افراد مسن مشاهده می‌شود و علت آن کمبود چربی لازم برای تامین سلامت پوست است.

همچنین پوست خشک می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های پوستی مثل اگزوما باشد. پوست کم آب یک بیماری یا مشکل ژنتیکی نیست؛ بلکه اتفاقی است که در اثر بی‌توجهی به سلامت پوست و عدم مراقبت از آن رخ می‌دهد. علت این مشکل که با نام دهیترشن نیز شناخته می‌شود، کمبود آب در لایه‌های مختلف پوست است. در واقع می‌توان گفت کم‌آبی پوست یک نوع از شرایط پوستی است که با رسیدگی و مراقبت صحیح برطرف خواهد شد. پوست کم‌آب کدر است و درخشندگی سابق را ندارد. معمولا چهره افرادی که پوستی تیره دارند در اثر کم‌آبی خاکستری رنگ می‌شود. پوست کم‌آب سفت و زخمت است و خطوطی مثل چین و چروک‌های پیری روی آن نقش می‌بندد. کم‌آبی پوست مخصوص گروه سنی یا جنسیتی خاصی نیست و علت‌های بسیار متنوعی دارد.

فواید-آبرسانی-پوست

فواید آبرسانی پوست

آبرسانی پوست فواید بسیار زیادی دارد. روش‌های مختلف آبرسانی صورت با استفاده از مواد مختلف طراحی شده‌اند و هر کدام بسته به مدت زمان ماندگاری روی سطح پوست و مواد به کار رفته مزیت‌های خاص خود را خواهند داشت. در ادامه به برخی از مزیت‌های عمومی فرایند آبرسانی پوست اشاره خواهیم کرد.

از بین بردن چین چروک‌های سطحی

آبرسانی صورت باعث از بین بردن چین و چروک‌ها و صاف شدن سطح پوست خواهد شد. آبرسانی پوست سبب از بین رفتن سلول‌های مرده و تقویت بافت‌های سطحی می‌شود. بدین ترتیب با انجام مداوم آبرسانی پوست صورت، ظاهر افراد دیرتر دچار عوارض پیری خواهد شد و چهره تا سن بالاتری جوان باقی می‌ماند.

افزایش انعطاف و حالت کشسانی پوست

مهمترین تغییری که پس از آبرسانی پوست صورت رخ می‌دهد افزایش حالت الاستیک و کششی پوست است. پوستی که رطوبت کافی به آن رسیده باشد به راحتی تغییر حالت داده و دوباره به حالت اولیه باز می‌گردد. در مقابل پوستی که حالت کشسانی مناسبی نداشته باشد ظاهری پر از چین و چروک خواهد داشت و فرم ابتدایی خود را از دست داده است.

از بین بردن چربی‌های مضر

به کمک آبرسانی صورت چربی‌ها کمتر در سطح پوست تجمع می‌کنند. فرایند آبرسانی پوست باعث از بین رفتن چربی‌های سطحی و عمیق خواهد شد. این چربی‌ها در صورتی که از حد نیاز بیشتر باشند، می‌توانند باعث تغییر رنگ، ایجاد لک و جوش و به خطر انداختن زیبایی فرد شوند. باید دقت داشت تا آبرسانی پوست برای از بین بردن چربی‌ها توسط ماسک‌ها یا مواد بدون روغن انجام شود. برخی از مواد ترمیم‌کننده یا پاک‌کننده حاوی روغن است و چربی پوست را افزایش خواهد داد.

روش‌های-آبرسانی-پوست

افزایش شفافیت و کاهش آلودگی‌ها

آبرسانی صورت شفافیت پوست را افزایش خواهد داد. این فرایند باعث سم‌زدایی و خارج کردن مواد زائد از پوست خواهد شد که نتیجه آن از بین رفتن رنگ کدر و تیره پوست و افزایش درخشندگی است. همچنین آبرسانی پوست صورت باعث از بین رفتن بخش زیادی از آلودگی‌های سطحی خواهد شد که در صورت ماندگار شدن روی سطح پوست می‌توانند باعث بروز ناراحتی‌های مختلفی شوند.

تقویت بافت‌ها و لایه‌های پوست

در فرایند آبرسانی پوست صورت بافت‌ها و لایه‌های زیرین تقویت شده و در مقابل عوامل محیطی، ناراحتی‌های پوستی، آلودگی‌ها، زخم‌ها و ... مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد. اگر در فرایند آبرسانی پوست از آنتی‌اکسیدان هم استفاده شود، استحکام بافت‌های سطحی و عمیق بیشتر خواهد شد.

عوامل کم آبی یا دی هیدرشن پوست کم‌آبی یا دی هیدرشن

پوست ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ دهد. نوع پوست در افراد مختلف متفاوت است و عوامل کم‌آبی نیز تاثیرات یکسانی برای همه افراد نخواهند داشت. برخی از مهمترین عوامل دی هیدرشن عباتند از:

· استرس و پریشانی

· شستشوی بیش از حد پوست

· استفاده از شوینده‌های غیراستاندارد و نامناسب

· عدم استفاده از مواد و کرم‌های مرطوب‌کننده

· شستشو با آب داغ · برنامه غذایی نامناسب

· عدم مراقبت از پوست و استفاده نکردن از کرم‌های ضد‌آفتاب

روش‌های آبرسانی پوست

روش‌های آبرسانی پوست به دو دسته خانگی و تخصصی (پزشکی) تقسیم‌بندی می‌شوند. از مهمترین روش‌های خانگی آبرسانی صورت می‌توان به نوشیدن آب به مقدار زیاد، لایه‌برداری، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده، مصرف لوازم آرایشی متناسب با پوست، استعمال روغن زیتون، استفاده از آب ولرم برای استحمام، خوردن میوه‌ها، مصرف اسید چرب امگا۳، استفاده از صابون‌های ملایم و طبیعی، بخور، مصرف آووکادو و ... اشاره کرد. این روش‌ها هر کدام به تنهایی باعث افزایش رطوبت پوست خواهند شد.

دقت داشته باشید آبرسانی صورت به شکل خانگی باید با توجه به حساسیت‌ها و شرایط پوستی انجام شود. ممکن است فردی به برخی از روش‌های آبرسانی پوست صورت حساسیت داشته باشد. روش‌های پزشکی آبرسانی صورت معمولا تاثیرات بیشتری داشته و در کلینیک‌های تخصصی ارائه می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به میکرودرم ابریژن، فیشیال، اسکین بوستر و هیدرودرمی اشاره کرد. هر کدام از این روش‌های آبرسانی صورت برای افراد و گروه‌های خاصی مناسب است و تاثیرات آن‌ها سریعتر در پوست قابل مشاهده خواهد بود.

چه-زمانی-باید-برای-آبرسانی-پوست-اقدام-کنیم؟

چه زمانی باید برای آبرسانی پوست اقدام کنیم؟

فرایند آبرسانی پوست صورت برای افراد بالای سی سال مناسب است. به دلیل افزایش سن معمولا چین و چروک‌ها سطحی بیشتر شده و بافت پوست ضعیف می‌شود. امروزه با استفاده از روش‌های نوین پزشکی امکان تزریق رطوبت و مواد مغذی به لایه‌های زیرین پوست فراهم است. همچنین افرادی که دچار کم‌آبی شدید پوست هستند و با روش‌های خانگی نمی‌توانند بر این مشکل غلبه کنند باید به پزشک‌های متخصص جهت انجام آبرسانی صورت به روش‌های پزشکی مراجعه کنند. از مهمترین علامت‌های نشان‌دهنده کم‌آبی شدید می‌توان به پوسته‌های سفید روی سطح صورت، خارش، التهاب و قرمزی پوست اشاره کرد.

سوالات متداول در مورد آبرسانی پوست

دیگران درباره آبرسانی پوست چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
کسانی که پوست آنها خشک و معمولی است، باید از کرم آبرسان پوست استفاده کنند همچنین پیشنهاد می شود هر روز از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کنند.
آبرسانی پوست در منزل با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که هرکدام از آن‌ها با توجه به خصوصیات پوست شما، متفاوت عمل می‌کنند.
از۳۰ سال به بالا، به دلیل این که با افزایش سن، چروک پوست به خصوص در پوست های خشک بیش تر ميشود.
چند سالی هست که در ایران مراکزی در ایران باز شده است که با استفاده از کرم های خاصی رطوبت پوست را بالا می برند و چین و چروک از بین می رود.
تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در زمان مصرف اونهاست، یعنی اول باید شما ميزان خشکی پوست را تشخیص دهید و بسته به احتیاج پوستتون از این محصولات استفاده نمایید.
نظرات خوانندگان این مطلب
سارا : خسته نباشید. من آبرسانی پوست را انجام دادم و تمام نکاتی که داخل این مقاله بود را روی صورت مشاهده کردم. ممنون از اطلاع رسانی دقیقتون

شانار اسکین : سلام خوشحالیم از رضایت شما

نظر خود را با ما درمیان بگذارید