چه زمانی باید برای آبرسانی پوست اقدام کنیم؟

فرایند آبرسانی پوست صورت برای افراد بالای سی سال مناسب است. به دلیل افزایش سن معمولا چین و چروک‌ها سطحی بیشتر شده و بافت پوست ضعیف می‌شود. امروزه با استفاده از روش‌های نوین پزشکی امکان تزریق رطوبت و مواد مغذی به لایه‌های زیرین پوست فراهم است. همچنین افرادی که دچار کم‌آبی شدید پوست هستند و با روش‌های خانگی نمی‌توانند بر این مشکل غلبه کنند باید به پزشک‌های متخصص جهت انجام آبرسانی صورت به روش‌های پزشکی مراجعه کنند. از مهمترین علامت‌های نشان‌دهنده کم‌آبی شدید می‌توان به پوسته‌های سفید روی سطح صورت، خارش، التهاب و قرمزی پوست اشاره کرد.

آبرسانی-پوست

آبرسانی پوست صورت از جمله کارهای ساده‌ای است که می‌تواند تغییرات مهمی را ایجاد کند. آبرسانی صورت در خانه، آرایشگاه یا کلینیک‌های تخصص قابل انجام است و بسته به خصوصیات پوست و مواد به کار رفته، تاثیرات قابل توجهی در کوتاه‌مدت و بلندمدت در پی خواهد داشت. اطلاع از روش‌ها آبرسانی پوست سبب خواهد شد تا بتوانید به راحتی از این فرایند برای افزایش کیفیت و سلامت پوست خود استفاده کنید.

آبرسانی پوست چیست؟

کلیه عملیات و فرایندهایی که باعث مرطوب شدن سطح پوست و رسیدن آب به لایه‌های زیرین پوست می‌شود را آبرسانی می‌گویند. بیشترین کاربرد آبرسانی پوست برای افزایش درخشندگی و پاگیزگی صورت است که به آن آبرسانی پوست صورت می‌گویند. آبرسانی پوست روش‌ها و فواید بسیار زیادی دارد. همچنین این فرایند مخصوص گروه یا جنسیتی خاصی نیست. انجام آبرسانی پوست صورت به از بین بردن مواد آلاینده و داشتنی پوستی شفاف، صاف و البته سالم کمک خواهد کرد. همچنین آبرسانی پوست باعث از بین رفتن ناراحتی‌هایی مثل جوش، لک و ... به مرور زمان خواهد شد.

تفاوت-های-پوست-خشک-و-کم-آب

تفاوت های پوست خشک و کم آب

پوست خشک و پوست کم آب دو مفهوم مجزا هستند. پوست خشک نوعی ویژگی ژنتیکی است که برخی افراد به آن دچار هستند. در حقیقت پوست خشک بیماری یا مشکلی است که همه افراد به آن دچار نخواهند شد. لایه خارجی پوست خشک سفت و زبر است و همچنین ظاهر آن به شکل پوسته‌پوسته است که نشان از کمبود چربی در بدن دارد. کاهش چربی طبیعی یکی از علت‌های رایج عدم شادابی و درخشش پوست است. پوست خشک بیشتر در افراد مسن مشاهده می‌شود و علت آن کمبود چربی لازم برای تامین سلامت پوست است.

همچنین پوست خشک می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های پوستی مثل اگزوما باشد. پوست کم آب یک بیماری یا مشکل ژنتیکی نیست؛ بلکه اتفاقی است که در اثر بی‌توجهی به سلامت پوست و عدم مراقبت از آن رخ می‌دهد. علت این مشکل که با نام دهیترشن نیز شناخته می‌شود، کمبود آب در لایه‌های مختلف پوست است. در واقع می‌توان گفت کم‌آبی پوست یک نوع از شرایط پوستی است که با رسیدگی و مراقبت صحیح برطرف خواهد شد. پوست کم‌آب کدر است و درخشندگی سابق را ندارد. معمولا چهره افرادی که پوستی تیره دارند در اثر کم‌آبی خاکستری رنگ می‌شود. پوست کم‌آب سفت و زخمت است و خطوطی مثل چین و چروک‌های پیری روی آن نقش می‌بندد. کم‌آبی پوست مخصوص گروه سنی یا جنسیتی خاصی نیست و علت‌های بسیار متنوعی دارد.

فواید-آبرسانی-پوست

فواید آبرسانی پوست

آبرسانی پوست فواید بسیار زیادی دارد. روش‌های مختلف آبرسانی صورت با استفاده از مواد مختلف طراحی شده‌اند و هر کدام بسته به مدت زمان ماندگاری روی سطح پوست و مواد به کار رفته مزیت‌های خاص خود را خواهند داشت. در ادامه به برخی از مزیت‌های عمومی فرایند آبرسانی پوست اشاره خواهیم کرد.

از بین بردن چین چروک‌های سطحی

آبرسانی صورت باعث از بین بردن چین و چروک‌ها و صاف شدن سطح پوست خواهد شد. آبرسانی پوست سبب از بین رفتن سلول‌های مرده و تقویت بافت‌های سطحی می‌شود. بدین ترتیب با انجام مداوم آبرسانی پوست صورت، ظاهر افراد دیرتر دچار عوارض پیری خواهد شد و چهره تا سن بالاتری جوان باقی می‌ماند.

افزایش انعطاف و حالت کشسانی پوست

مهمترین تغییری که پس از آبرسانی پوست صورت رخ می‌دهد افزایش حالت الاستیک و کششی پوست است. پوستی که رطوبت کافی به آن رسیده باشد به راحتی تغییر حالت داده و دوباره به حالت اولیه باز می‌گردد. در مقابل پوستی که حالت کشسانی مناسبی نداشته باشد ظاهری پر از چین و چروک خواهد داشت و فرم ابتدایی خود را از دست داده است.

از بین بردن چربی‌های مضر

به کمک آبرسانی صورت چربی‌ها کمتر در سطح پوست تجمع می‌کنند. فرایند آبرسانی پوست باعث از بین رفتن چربی‌های سطحی و عمیق خواهد شد. این چربی‌ها در صورتی که از حد نیاز بیشتر باشند، می‌توانند باعث تغییر رنگ، ایجاد لک و جوش و به خطر انداختن زیبایی فرد شوند. باید دقت داشت تا آبرسانی پوست برای از بین بردن چربی‌ها توسط ماسک‌ها یا مواد بدون روغن انجام شود. برخی از مواد ترمیم‌کننده یا پاک‌کننده حاوی روغن است و چربی پوست را افزایش خواهد داد.

روش‌های-آبرسانی-پوست

افزایش شفافیت و کاهش آلودگی‌ها

آبرسانی صورت شفافیت پوست را افزایش خواهد داد. این فرایند باعث سم‌زدایی و خارج کردن مواد زائد از پوست خواهد شد که نتیجه آن از بین رفتن رنگ کدر و تیره پوست و افزایش درخشندگی است. همچنین آبرسانی پوست صورت باعث از بین رفتن بخش زیادی از آلودگی‌های سطحی خواهد شد که در صورت ماندگار شدن روی سطح پوست می‌توانند باعث بروز ناراحتی‌های مختلفی شوند.

تقویت بافت‌ها و لایه‌های پوست

در فرایند آبرسانی پوست صورت بافت‌ها و لایه‌های زیرین تقویت شده و در مقابل عوامل محیطی، ناراحتی‌های پوستی، آلودگی‌ها، زخم‌ها و ... مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد. اگر در فرایند آبرسانی پوست از آنتی‌اکسیدان هم استفاده شود، استحکام بافت‌های سطحی و عمیق بیشتر خواهد شد.

عوامل کم آبی یا دی هیدرشن پوست کم‌آبی یا دی هیدرشن

پوست ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ دهد. نوع پوست در افراد مختلف متفاوت است و عوامل کم‌آبی نیز تاثیرات یکسانی برای همه افراد نخواهند داشت. برخی از مهمترین عوامل دی هیدرشن عباتند از:

· استرس و پریشانی

· شستشوی بیش از حد پوست

· استفاده از شوینده‌های غیراستاندارد و نامناسب

· عدم استفاده از مواد و کرم‌های مرطوب‌کننده

· شستشو با آب داغ · برنامه غذایی نامناسب

· عدم مراقبت از پوست و استفاده نکردن از کرم‌های ضد‌آفتاب

روش‌های آبرسانی پوست

روش‌های آبرسانی پوست به دو دسته خانگی و تخصصی (پزشکی) تقسیم‌بندی می‌شوند. از مهمترین روش‌های خانگی آبرسانی صورت می‌توان به نوشیدن آب به مقدار زیاد، لایه‌برداری، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده، مصرف لوازم آرایشی متناسب با پوست، استعمال روغن زیتون، استفاده از آب ولرم برای استحمام، خوردن میوه‌ها، مصرف اسید چرب امگا۳، استفاده از صابون‌های ملایم و طبیعی، بخور، مصرف آووکادو و ... اشاره کرد. این روش‌ها هر کدام به تنهایی باعث افزایش رطوبت پوست خواهند شد.

دقت داشته باشید آبرسانی صورت به شکل خانگی باید با توجه به حساسیت‌ها و شرایط پوستی انجام شود. ممکن است فردی به برخی از روش‌های آبرسانی پوست صورت حساسیت داشته باشد. روش‌های پزشکی آبرسانی صورت معمولا تاثیرات بیشتری داشته و در کلینیک‌های تخصصی ارائه می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به میکرودرم ابریژن، فیشیال، اسکین بوستر و هیدرودرمی اشاره کرد. هر کدام از این روش‌های آبرسانی صورت برای افراد و گروه‌های خاصی مناسب است و تاثیرات آن‌ها سریعتر در پوست قابل مشاهده خواهد بود.

چه-زمانی-باید-برای-آبرسانی-پوست-اقدام-کنیم؟

چه زمانی باید برای آبرسانی پوست اقدام کنیم؟

فرایند آبرسانی پوست صورت برای افراد بالای سی سال مناسب است. به دلیل افزایش سن معمولا چین و چروک‌ها سطحی بیشتر شده و بافت پوست ضعیف می‌شود. امروزه با استفاده از روش‌های نوین پزشکی امکان تزریق رطوبت و مواد مغذی به لایه‌های زیرین پوست فراهم است. همچنین افرادی که دچار کم‌آبی شدید پوست هستند و با روش‌های خانگی نمی‌توانند بر این مشکل غلبه کنند باید به پزشک‌های متخصص جهت انجام آبرسانی صورت به روش‌های پزشکی مراجعه کنند. از مهمترین علامت‌های نشان‌دهنده کم‌آبی شدید می‌توان به پوسته‌های سفید روی سطح صورت، خارش، التهاب و قرمزی پوست اشاره کرد.

سوالات متداول در مورد آبرسانی پوست

دیگران درباره آبرسانی پوست چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
کسانی که پوست آنها خشک و معمولی است، باید از کرم آبرسان پوست استفاده کنند همچنین پیشنهاد می شود هر روز از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کنند.
آبرسانی پوست در منزل با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که هرکدام از آن‌ها با توجه به خصوصیات پوست شما، متفاوت عمل می‌کنند.
از۳۰ سال به بالا، به دلیل این که با افزایش سن، چروک پوست به خصوص در پوست های خشک بیش تر ميشود.
چند سالی هست که در ایران مراکزی در ایران باز شده است که با استفاده از کرم های خاصی رطوبت پوست را بالا می برند و چین و چروک از بین می رود.
تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در زمان مصرف اونهاست، یعنی اول باید شما ميزان خشکی پوست را تشخیص دهید و بسته به احتیاج پوستتون از این محصولات استفاده نمایید.
نظرات خوانندگان این مطلب
مهشید : من چند وقت پیش پوستمو لایه برداری کردم و از اونموقع پوستم خیلی خشک شده. ممنون میشم یه راهکار بهم بدین

شانار اسکین : خشکی پوست می تواند مشکلی ناراحت کننده و آزاردهنده باشد. خوشبختانه، چند کار وجود دارد که می توانید برای بازگرداندن تعادل رطوبت طبیعی پوست خود انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که از مرطوب کننده ای با موادی مانند سرامید، اسید هیالورونیک یا گلیسیرین استفاده می کنید. این مواد به حفظ رطوبت طبیعی پوست شما کمک می کنند و آن را هیدراته نگه می دارند. علاوه بر این، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C یا عصاره چای سبز هستند که می توانند از پوست شما در برابر آسیب های محیطی محافظت کنند. در نهایت سعی کنید روتین لایه برداری خود را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید. لایه برداری بیش از حد می تواند مقدار زیادی از روغن های محافظ روی سطح پوست شما را از بین ببرد و احساس خشکی و سفت شدن آن را ایجاد کند. حتما از لایه بردارهای ملایم استفاده کنید که پوست شما را بیشتر تحریک نکند.

مهناز : من پوست خیلی خشکی دارم و هرچی کرم میزنم هم خوب نمیشه. چیکار باید بکنم؟

شانار اسکین : اگر پوست خشکی دارید و نتوانستید با لوسیون ها و کرم ها تسکین پیدا کنید، چند چیز دیگر وجود دارد که می توانید امتحان کنید. ابتدا مطمئن شوید که در طول روز به اندازه کافی آب می نوشید. پوست کم آب می تواند خشکی را تشدید کند و منجر به پوسته پوسته شدن و خارش شود. علاوه بر این، در طول ماه های زمستان که هوا خشک تر است، از یک مرطوب کننده در خانه یا محل کار خود استفاده کنید. این به افزایش رطوبت به محیط و پوست شما کمک می کند. در نهایت، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی روغن‌های طبیعی مانند روغن بادام یا روغن جوجوبا هستند، زیرا این روغن‌ها می‌توانند به حفظ رطوبت بدون احساس چربی یا سنگینی روی پوست کمک کنند.

مهرافزا : سلام خسته نباشین. ببخشید میخواستم بدونم دوش آب گرم واسه پوست بده؟

شانار اسکین : دوش آب گرم می تواند برای پوست شما مفید باشد. آب گرم می تواند به باز کردن منافذ شما کمک کند، که باعث می شود آلودگی ها و چربی ها راحت تر شسته شوند. این می تواند به کاهش خطر آکنه و سایر مشکلات پوستی کمک کند. علاوه بر این، دوش آب گرم نیز می تواند به بهبود گردش خون در بدن کمک کند، که برای سلامت پوست مهم است. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که دوش گرفتن بیش از حد گرم می تواند به پوست شما آسیب برساند. آب داغ چربی های طبیعی پوست را از بین می برد و به آن احساس خشکی و سفت می دهد. برای جلوگیری از این امر، سعی کنید دمای آب را ولرم یا کمی گرم تر از دمای اتاق نگه دارید. در نهایت، هنگام دوش گرفتن حتما از پاک کننده های ملایم استفاده کنید زیرا صابون های خشن می توانند رطوبت بیشتری را از پوست شما دور کنند. همچنین به یاد داشته باشید که بعد از آن با یک لوسیون یا کرم مبتنی بر روغن مرطوب کنید تا رطوبت را مسدود کرده و پوست خود را از آسیب بیشتر محافظت کنید.

مروارید : این درسته که میگن استفاده از صابون واسه پوست خوب نیست و اون رو خشک می کنه؟

شانار اسکین : نه، این درست نیست. صابون روشی موثر و ایمن برای پاکسازی پوست است. به از بین بردن آلودگی، چربی و باکتری ها از سطح پوست کمک می کند. با این حال، استفاده از صابون مناسب با نوع پوست شما بسیار مهم است. اگر پوست خشکی دارید، به دنبال صابون ملایم تری با مواد مرطوب کننده مانند گلیسیرین یا کره شی باشید. از صابون های تند که حاوی مواد معطر یا رنگ هستند خودداری کنید زیرا می توانند پوست را تحریک کرده و باعث خشکی شوند. علاوه بر این، پس از شستن صورت یا بدن خود با صابون حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا به مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند.

ماهرو : سلام. ما میتونیم تو خونه هم با روشای طبیعی پوستمون رو سالم نگه داریم؟

شانار اسکین : کاملا! مراقبت از پوست در خانه با روش های طبیعی راهی عالی برای حفظ سلامت آن است. در اینجا سه نکته وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید: 1. آبرسانی: نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهایی که محتوای آب بالایی دارند مانند میوه ها و سبزیجات به هیدراته نگه داشتن پوست و داشتن بهترین ظاهر کمک می کند. 2. پاکسازی: مطمئن شوید که پوست خود را دو بار در روز با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید تا آلودگی، روغن و سایر ناخالصی ها از روی سطح پاک شود. 3. مرطوب کردن: بعد از پاکسازی از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا به جبران رطوبت از دست رفته و محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی کمک کند. مواد طبیعی مانند آلوئه ورا، روغن نارگیل، عسل و آووکادو را می توان به عنوان مرطوب کننده موثر استفاده کرد.

ماندانا : ما چند وقت یه بار میتونیم از آبرسان استفاده کنیم؟

شانار اسکین : مرطوب کننده پوست را می توان هر چند وقت یک بار که نیاز دارید استفاده کرد تا پوست شما هیدراته بماند. بسته به نوع پوست شما، این ممکن است به معنای استفاده از مرطوب کننده روزانه یا فقط چند بار در هفته باشد. برای کسانی که پوست خشک دارند، استفاده منظم از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و خارش بسیار مهم است. همچنین مهم است که آب و هوا و دمای بیرون و همچنین هرگونه تغییر در محیط خود را که ممکن است بر سطح رطوبت پوست شما تأثیر بگذارد، در نظر بگیرید. اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید یا زمانی را در تهویه مطبوع می گذرانید، ممکن است نیاز به استفاده از مرطوب کننده بیشتر از حد معمول داشته باشید. علاوه بر این، اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید که می‌توانند باعث خشکی پوست شوند، مهم است که با پزشک خود در مورد چند بار استفاده از مرطوب‌کننده مشورت کنید. به طور کلی، بهتر است به احساس پوست خود توجه کنید و بر اساس نیاز پوست خود نسبت به آبرسانی پوست خود اقدام کنید.

لیان : سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. میخواستم بپرسم واسه آبرسانی پوست میتونیم از کرم های ایرانی هم استفاده کنیم؟

شانار اسکین : کاملا! کرم های ایرانی می توانند یک راه عالی برای آبرسانی و تغذیه پوست باشند. آبرسانی پوست بخش مهمی از هر روتین مراقبت از پوست است، زیرا به حفظ سلامت و جوانی پوست کمک می کند. کرم‌های ایرانی اغلب با مواد طبیعی مانند گلاب، عسل، زعفران و روغن بادام درست می‌شوند که می‌تواند به مرطوب کردن و تغذیه پوست کمک کند. این مواد به دلیل خاصیت آبرسانی خود شناخته شده اند و می توانند به حفظ رطوبت برای حفظ نرمی و لطافت پوست کمک کنند. علاوه بر این، برخی از کرم‌های ایرانی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند در برابر عوامل استرس‌زای محیطی مانند آلودگی یا اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. به طور کلی، کرم های ایرانی می توانند یک راه عالی برای حفظ رطوبت و سلامت پوست شما باشند.

گیتی : اگه به پوستمون برسیم و اون رو مرطوب نگه داریم دیگه صورتمون جوش نمیزنه؟

شانار اسکین : مرطوب نگه داشتن پوست می تواند برای جلوگیری از جوش مفید باشد، اما راه حل تضمینی نیست. جوش ها توسط عوامل مختلفی از جمله هورمون ها، سطح استرس و ژنتیک ایجاد می شوند. بنابراین، مرطوب نگه داشتن پوست شما ممکن است برای جلوگیری کامل از آنها کافی نباشد. همانطور که گفته شد، مرطوب کردن پوست هنوز برای سلامت کلی پوست مهم است. هیدراته نگه داشتن پوست به کاهش التهاب و سوزش کمک می کند که می تواند جوش های موجود را بدتر کند. علاوه بر این، برخی از مرطوب کننده ها حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید هستند که می توانند به مبارزه با باکتری هایی که باعث جوش می شوند کمک کنند. بهترین راه برای جلوگیری از جوش زدن این است که صورت خود را به طور مرتب تمیز و مرطوب نگه دارید و همچنین از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و در صورت امکان سطح استرس را کاهش دهید. پوست هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن است لازم باشد محصولات و روتین های مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که بهترین گزینه را پیدا کنید.

گلشن : سلام خسته نباشین. برای اینکه پوستمون همیشه شاداب باشه باید از چه موادی استفاده کنیم؟

شانار اسکین : مراقبت از پوست برای داشتن پوستی سالم و درخشان ضروری است. برای حفظ طراوت و شادابی پوست خود، چند ماده کلیدی وجود دارد که باید در روتین مراقبت از پوست خود بگنجانید. ابتدا به دنبال محصولاتی باشید که حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C، عصاره چای سبز و اسید فرولیک هستند. این آنتی اکسیدان ها به محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کنند و می توانند به کاهش چین و چروک و خطوط ریز کمک کنند. علاوه بر این، آنها می توانند به یکنواخت شدن رنگ پوست و افزایش تولید کلاژن برای پوستی محکم تر و جوان تر کمک کنند. دوم، از محصولات حاوی هیالورونیک اسید برای تامین آبرسانی شدید به پوست استفاده کنید. اسید هیالورونیک به جذب رطوبت به داخل پوست و حجیم شدن سلول ها برای کاهش ظاهر چین و چروک کمک می کند. همچنین به ایجاد سدی بر روی سطح پوست کمک می کند تا از از دست دادن آب جلوگیری کند و سطح هیدراتاسیون را در طول روز حفظ کند.

سارا : خسته نباشید. من آبرسانی پوست را انجام دادم و تمام نکاتی که داخل این مقاله بود را روی صورت مشاهده کردم. ممنون از اطلاع رسانی دقیقتون

شانار اسکین : سلام خوشحالیم از رضایت شما

نظر خود را با ما درمیان بگذارید