امروزه با گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت، آلودگی هوا به شدت افزایش یافته و همه‌ی افراد در معرض آن قرار گرفته‌اند. بنابراین مراقبت از پوست در آلودگی اهمیت دو چندان پیدا کرده است؛ چرا که زیبایی و درخشندگی پوست به شدت تحت تاثیر ذرات معلق در آلودگی هوا قرار می‌گیرد. بنابراین برای محافظت از پوست در برابر آلودگی هوا و جلوگیری از اثرات منفی آن باید اصولی مد نظر گرفته شوند. در این اصول ضمن مراقبت از پوست می‌توان شادابی و سلامت را به صورت خود تقدیم کنید. در ادامه مقاله تعدادی از راه‌های مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا مورد بررسی قرار می‌گیرند تا شما هم بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

تاثیر هوای آلوده بر روی پوست صورتتاثیر هوای آلوده بر روی پوست صورت

باید بدانید که افراد ساکن در شهر نسبت به کسانی که ساکن حومه شهر هستند، پوستی دهیدراته و کم آب دارند. هم‌چنین آلودگی هوا باعث می‌شود افراد بر روی پوست خود به طور مداوم احساس کثیفی کنند. به علاوه برخی از مواد شیمیایی متصل به ذرات آلوده، به لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کنند. به این ترتیب است که لایه محافظتی سطح پوست، ضعیف می‌شود و التهابات متعددی را به همراه دارد. این ذرات آلوده در هوا از منافذ پوستی کوچک تر هستند؛ بنابراین به راحتی به داخل پوست نفوذ و آن را مسدود می‌کنند. چنانچه پوست برای مدت طولانی در معرض ذرات هوای آلوده قرار بگیرد، منجر به ایجاد چین و چروک، تیره و لک شدن بر روی آن خواهد شد. بهترین راه استفاده از ضد آفتاب و دیگر محصولات مراقبتی برای ایجاد لایه محافظتی بر روی پوست است.

راهکارهای مراقبتی پوست در برابر آلودگی هوا کدام‌اند؟

همان طور که آلودگی هوا بر روی سلامت اعضای بدن مانند ریه، قلب و غیره تاثیر می‌گذارد، پوست صورت را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. پوست با قرارگیری در معرض آلودگی هوا مشکلاتی مثل کدری، کم‌آب شدن، قرمزی، التهاب، آکنه و... مواجه می‌شود. زیرا ذرات کوچک موجود در هوای آلوده تنفس پوست را با مشکل مواجه می‌کنند. بنابراین نیاز به راهکارهای مراقبت از پوست در آلودگی هوا خواهد بود. تعدادی از نکاتی که باید حین مراقبت از پوست رعایت شوند، عبارتند از:
پوشاندن صورت تا حد ممکن
در فصول سرد سال نسبت به دیگر فصول، آلودگی هوا کاملا ملموس است. بنابراین باید تا جای ممکن صورت خود را بپوشانید. در اولین اقدام خود برای پوشاندن صورتتان می‌توانید از ماسک استفاده کنید تا ضمن جلوگیری از آسیب رسیدن به پوستتان، هوای آلوده وارد ریه‌های شما نشود.

شستشوی عمیق صورت

اهمیت شستشوی صحیح و عمیق پوست به صورت منظم و روزانه در حد روزی دو بار در مراقبت از پوست در آلودگی هوا بسیار مشخص است. باید سعی کنید پوست صورت خود را از هر گرد و غباری تمیز و دور نگه دارید. در این راه، ژل شستشوی متناسب با پوست‌تان به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این پس از شستشو، استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.

نوشیدن آب زیاد

می‌دانید که نوشیدن آب کافی در طول روز برای سلامت پوست لازم و ضروری است. نوشیدن آب در دفع سموم و روشن و درخشان شدن پوست نقش دارد. بنابراين پیشنهاد می‌شود برای آبرسانی به پوست همیشه یک بطری آب به همراه خود داشته باشید و در طول روز کم کم آب بنوشید. نکته‌ی دیگر این است که نباید در مصرف آب زیاده‌روی کنید کا احتمال مسمومیت با آب نیز وجود دارد. نوشیدن روزانه 8 لیوان آب سقف معمول آن است که نیاز هر بدنی را رفع می‌نماید.

استفاده از سرم آنتی‌اکسیدان

محصولات مراقبت از پوست در آلودگی هوا که با آنتی‌اکسیدان فرموله می‌شوند، مناسب محافظت از پوست در برابر راديکال های آزاد هستند. آلودگی هوا از جمله عوامل محیطی است که راديکال های آزاد تولید می‌کند. آسیب به پوست و بروز علائم پیری، چروک و لکه‌های تیره از عوارض قرار گرفتن در معرض راديکال های آزاد آگهوای آلوده هستند. بنابراین استفاده از سرم آنتی‌اکسیدان بسیار کمک کننده خواهد بود.

استفاده از مرطوب‌کننده

بعد از اینکه سرم را استفاده کردید، سراغ مرطوب‌کننده ها بروید. مرطوب‌کننده ها می‌توانند در پوست های معمولی و چرب، مانند یک سد رطوبتی در برابر آلودگی و اشعه فرابنفش از بین بروند. در این شرایط است که پوست چربی زیادی را تولید می‌کند‌. بنابراین کرم‌های مرطوب‌کننده طراوت را به صورت شما برمی‌گردانند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

معمولا بدون توجه به آب و هوای محل زندگی، توصیه می‌شود هنگام بیرون رفتن از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید. با وجود زندگی پرمشغله امروزی، شما باید روزانه طیف وسیعی از کرم ضد آفتاب را مصرف کنید. علاوه بر این‌ها توجه داشته باشید که هرگز در بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر در معرض نور خورشید قرار نگیرید. حال اگر به هر دلیلی در این ساعات مجبور به بیرون رفتن شدید، عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار را فراموش نکنید.

استفاده از ماسک در روتین مراقبت از پوست راهکارهای مراقبتی پوست در برابر آلودگی هوا کدام‌اند؟

حتما بعد از گذراندن یک روز سخت، به محض رسیدن به خانه روتین پوستی را شروع کنید. یکی از مهم‌ترین مراحل و عناصر در یک روتین مراقبت از پوست در آلودگی هوا، استفاده از ماسک است. برای پاکسازی پوست ماسک‌های روشن‌کننده و پاک‌کننده زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ماسک‌های ورقه‌ای، کرمی و ژلی از انواع ماسک‌های صورت هستند که در جهت مراقبت از پوست در آلودگی هوا، همه آلودگی‌ها و ناخالصی‌های روی پوست را از بین می‌برند و پوست را نرم و مرطوب می‌کنند.

رژیم غذایی غنی از ویتامین و آنتی‌اکسیدان

هر آنچه را که در رژیم غذایی خود قرار می‌دهید، روی پوست شما اثرگذار است. بنابراین بهتر است غذا‌های غنی از ویتامین های E و C، امگا3 و بتاکاروتن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

استفاده از تونر

پس از ژل شستشو و قبل از مرطوب‌کننده ها باید از تونر استفاده کنید. تونر برای تمیز کردن منافذ پوستی و مراقبت از پوست در آلودگی هوا طراحی شده است. این محصول مواد آلوده و آرایشی را که به عمق پوست رفته‌اند و با ژل شستشو پاک نمی‌شوند، به راحتی تمیز می‌کند.

بخور دادن صورت

یکی از راه‌های ساده و موثر در مراقبت از پوست در آلودگی هوا، بخور پوست است. این عمل در باز شدن منافذ پوست، خارج کردن آلودگی‌ها و از بین بردن سلول‌های مرده پوست بسیار موثر خواهد بود. بنابراين با انجام بخور صورت شما در نهایت پوستی شفاف و تمیز خواهید داشت.

جمع بندی

با افزایش آلودگی به ویژه در کلان شهرها، شما باید به شدت از پوست خود در برابر آلودگی ها مراقبت کنید. این مراقبت از پوست در آلودگی هوا به رعایت نکاتی در روتین و پاکسازی پوست برمی‌گردد. اگر این نکات، هرچند کوچک را رعایت کنید در نهایت پوستی شفاف و سالم خواهید داشت که به‌زیبایی می‌درخشد.