همه‌ی افراد می‌دانند که راز یک چهره زیبا و جذاب داشتن پوستی صاف و شفاف است؛ برای داشتن یک پوست سالم و شفاف باید به خوبی از آن مراقبت کرد. یکی از مهم‌ترین اصول مراقبت از پوست، پاک کردن آرایش از روی صورت به روش صحیح با کمک محصولات مناسب است. پاک کننده های صورت امروزه پا به پای لوازم آرایشی، تنوع بسیاری پیدا کرده و هر کدام خواص منحصر به خود را دارند. تنوع در محصولات پاک کننده های صورت به این دلیل است که شستن و پاک کردن صورت نیز از قواعد خاص خود پیروی می‌کند. بنابراین به استفاده از آب و صابون یا شامپو بچه ختم نمی‌شود. زیرا که آب و صابون نمی‌تواند به عمق لایه‌های پوستی نفوذ و آن‌ها را تمیز کند. هم‌چنین اکثر صابون‌ها، pH طبیعی پوست را تغییر داده و به همین دلیل پس از مدتی باعث خشک شدن و از بین رفتن چربی طبیعی پوست می‌شوند. این نکات نشان می‌دهد همان توجه‌ای را که برای انتخاب لوازم آرایشی به خرج می‌دهید، همان طور باید در شناخت و خرید پاک کننده صورت حساسیت داشته باشید. تنها در این صورت است که پوستی شفاف و صاف در انتظار شما خواهد بود. در ادامه مقاله تعدادی از پاک‌کننده‌های صورت به شما معرفی خواهد شد.

معرفی انواع پاک کننده های صورتمعرفی انواع پاک کننده های صورت

برای شادابی و سلامت پوست خود می‌توانید از پاک کننده های صورت که در ادامه معرفی می‌شوند، استفاده کنید:

1- پاک کننده پن

همیشه دیده می‌شود که افراد برای پاک کردن و شستشوی صورت خود، از صابون به عنوان پاک کننده صورت استفاده می‌کنند. این کار معمولا به پوست آسيب های جبران ناپذیری را وارد می‌کند که حتی ده‌ها برابر هزینه قادر به بازگرداندن سلامت پوست شما نخواهد بود. زیرا که صابون های معمولی حالت قلیایی دارند و چربی و فلور طبیعی پوست را از بین می‌برند. پن‌ها پاک کننده های صورت صابون مانند هستند که برای پاک کردن و شستشوی پوست صورت طراحی شده‌اند. این پاک کننده نسبت به صابون های معمولی قدرت پاک کنندگی بیشتری دارند و جهت سازگار شدن با پوست صورت اسیدیته مناسبی خواهند داشت.
بنابراین برعکس صابون ها به خشکی و دهیدراته شدن پوست منجر نمی‌شوند. به حدی که حتی برای کودکان و نوزادان نیر قابل استفاده خواهد بود. پن‌ها انواع مختلفی دارند و هرکدام جهت کارایی خاصی طراحی شده‌اند. پن ضدلک، پن ضدجوش، پن لایه بردار، پن پوست چرب، پن پوست خشک و پن رطوبت رسان از انواع این محصول پاکسازی پوست هستند. باید بدانید پن از انواع بهترین پاک کننده های صورت است که برای پوست های حساس با جوش و آکنه پیشنهاد می‌شود.

2- ژل های پاک کننده

ژل‌های پاک کننده قوام و شفافیت بالایی دارند و به همین دلیل است که به راحتی بر روی سطح پوست پخش می‌شوند. این محصول نسبت به دیگر شوینده ها به آب بیشتری برای شستشوی پوست و تکمیل عملکرد خود احتیاج پیدا می‌کند. این نوع از پاک کننده های صورت برای انواع پوست های معمولی، چرب، مختلط و مستعد آکنه انتخابی ایده آل و مناسب به شمار می‌آید. زیرا که قدرت نفوذ بسیار بالایی دارند و می‌تواند انواع آلودگی‌ها را از لایه های عمقی پوست تمیز کند. این پاک کنندگی به دلیل وجود موادی مانند سالیسیلیک اسید در ژل‌های پاک کننده است.
از طرفی هم تولید سموم را کنترل و چربی اضافی پوست را از بین می‌برد. به‌علاوه چرخه‌ی تکثیر و فعالیت باکتری‌ها را کنترل می‌کند تا از ایجاد آکنه‌های جدید جلوگیری نماید. آبرسانی به پوست و مرطوب کنندگی از دیگر مزایای ژل‌ها است که به دلیل فرمولاسیون حاوی هیالورونیک اسید به وجود می‌آید و طراوت و شادابی را به پوست تقدیم می‌کند.

3- میسلار واتر

از سبک ترین پاک کننده های صورت میزکارهای هستند که با آب معمولی غلظت و بافتی مشابه دارند. مسیلارها با فناوری میسل ساخته شده و دارای مولکول های روغنی بسیار ریزی هستند. این ذرات قادرند آلودگی و چربی را به راحتی از بین ببرند. برای استفاده از میسلار ها باید از پدهای پنبه‌ای استریل و مخصوص کمک بگیرید که نیاز به آبکشی نخواهد داشت. فرمولاسیون ملایم میسلار بسیار برای پوست خشک و حساس شما مناسب است. این پاک کننده هم‌چنین برای پاکسازی پوست حساس دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها در ترکیب میسلار ها سرامیدهای بازگرداننده و نیاسینامید فرموله شده‌اند و در تسکین التهابات پوستی و کاهش اندازه منافذ نقش دارند.

4- انواع بالم شوینده پاک کننده های صورت

بالم های شوینده از غلظت و انسجام بسیار بالایی برخوردارند و براساس فرمولی بسیار غنی و کرمی طراحی شده‌اند. بر همین اساس که این محصول به دو شکل بدون نیاز به شستشو و نیازمند شستشو تولید می‌شود. نوع بدون نیاز به شستشوی این محصول برای استفاده در مسافرت و مواقع اورژانسی گزینه مناسبی خواهد بود. این محصول اساسا برای پوست های خشک و معمولی طراحی و تولید شده است. با وجود ماهیت چرب بالم‌ها، این نوع پاک کننده های صورت به راحتی با مواد آرایشی ترکیب و آن را از روی پوست تمیز می‌کنند. از طرفی هم می‌تواند فرمولاسیون غنی بالم‌، نیازهای تغذیه‌ای سلول‌های پوستی را تامین نماید. بنابراین این شوینده‌ها، مکمل مناسبی برای تکمیل روتین‌های مراقبتی تغذیه‌ کننده پوست محسوب می‌شوند.

5- پاک کننده خاک رس

همان طور که از اسم این نوع پاک کننده های صورت پیدا است، حاوی خاک رس هستند و هم‌چنین غلظت بسیار بالایی دارند‌. این ترکیب عملکردی مانند اسکراب های خاک رس را به وجود می‌آورد. بنابراین نشان می‌دهد که این پاک کننده انتخاب ایده‌آل برای پوست‌های چرب، مختلط و مستعد آکنه است. علاوه بر این‌ها این محصول با داشتن خواص مات کننده از براق شدن پوست در اثر افزایش تولید چربی طبیعی ممانعت می‌کند. به‌علاوه با قدرت سم زدایی بالا چرخه تکثیر باکتری‌های پوستی را کنترل می‌کند. با از بین بردن آلودگی سطحی پوست، روغن اضافی و ناخالصی‌ها را از منافذ پوستی خارج می‌نماید.

جمع بندی

پاک کننده های صورت طراحی شده‌اند تا بتوانند جای صابون های معمولی در پاکسازی پوست صورت و بدن را بگیرند. این محصولات برعکس صابون ها با حفظ سطح pH پوست، از خشک شدن و دهیدراته شدن پوست جلوگیری می‌کند. بنابراین به شدت از آسیب دیدن پوست جلوگیری می‌نماید.