می‌توان گفت که تقریباً هرکسی با کهولت سن دچار چین و چروک زیر چشم می‌شود. این اتفاق یک بخش طبیعی از روند پیری است. آن‌ها بی‌ضرر بوده و داشتنشان هیچ اشکالی ندارد؛ با این حال اکثر افراد از این خطوط خوششان نمی‌آید و دوست دارند کارهایی را جهت جلوگیری از آن‌ها و سپس برای درمان چین و چروک زیر چشم انجام دهند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با نحوه پیشگیری از چین و چروک زیر چشم و راه‌های درمانی آن آشنا شده تا دیگر نگرانی از بابت این خطوط نداشته باشید.

علل ایجاد چین و چروک زیر چشمعلل ایجاد چین و چروک زیر چشم

بهتر است قبل از آشنایی با دلایل ایجاد چین و چروک و خطوط ریز زیر چشم، در ابتدا کمی ساختار پوست زیر چشم را بررسی کنیم. در بیشتر موارد خطوط ریز و چین و چروک‌های زیر چشم تنها به خاطر پیری ظاهر می‌شوند. پوست اطراف چشم ما نازک‌تر از پوست سایر قسمت‌های صورت است، به همین دلیل این ناحیه زودتر شروع به پیر شدن می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که عامل سنی شایع‌ترین علت به وجود آمدن آن است؛ اما ممکن است موارد دیگری نیز به صورت کمک‌کننده در این موضوع نقش داشته باشند، مانند:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به مرور زمان منجر به تشکیل چین و چروک زیر چشم آن‌هم از نوع پاکلاغی می‌شود. نیکوتین موجود در سیگار، رسیدن مواد مغذی به صورت شما را محدود می‌کند زیرا رگ‌های خونی منقبض می‌شوند و گردش خون محدود خواهد شد که این‌ها منجر به نرسیدن ویتامین A به پوست و ظاهر شدن چین و چروک زیر چشم می‌شود. سیگار همچنین پوست شما را در معرض استرس اکسیداتیو اضافی قرار داده و از این راه کلاژن و الاستین موجود در آن را تجزیه می‌کند. که این اتفاق نیز باعث ایجاد چین و چروک خواهد شد.

پرتوهای مضر خورشیدی

بر اساس گفته‌های سازمان غذا و داروی آمریکا زمانی که از کرم ضد آفتاب برای پوست دور چشم و یا عینک آفتابی استفاده نمی‌کنیم، اشعه ماوراءبنفش خورشید کلاژن موجود در پوست ما را شکسته شده و باعث به وجود آمدن خطوط و چین و چروک زیر چشم می‌شود. کلاژن اصلی‌ترین پروتئین در بافت پوست شماست و به عنوان کلید حفظ ساختار و شادابی صورت در طول زمان شناخته می‌شود. نبود کلاژن حتی می‌تواند به پوست اطراف چشم شما بافتی خشن بدهد.


عادات رفتاری


اگر از جمله کسانی هستید که معمولاً تمایل به خوابیدن بر روی شکم دارید، گونه‌های شما نیز به بالش فشار داده می‌شوند، ناحیه اطراف چشمتان را چروکیده و باعث ایجاد چین و چروک در زیر آن می‌شود. حالات صورت نیز مثل اخم کردن، لبخند زدن یا چروک کردن مکرر چشم‌ها می‌تواند باعث ظهور زودهنگام خطوط زیر چشم شود.

آلرژی

آلرژی می‌تواند چشمان شما را ریز کرده و یا باعث التهاب در صورت ازجمله نواحی اطراف چشم شود. هردوی این موارد می‌تواند پوست شما را خشک کرده و چین و چروک زیر چشم را به وجود آورند.

رژیم غذایی با قند بالا

میل به مصرف به مصرف تنقلات قندی که آنتی‌اکسیدان کمی دارند، می‌توانید روند پیری، خطوط و چین و چروک زیر چشم را سرعت ببخشد.

فاکتورهای محیطی

عوامل محیطی مانند هوای خشک، باد و آلودگی‌های زیست‌محیطی هم می‌توانند در ایجاد خطوط زیر چشم نقش داشته باشند.

انواع چین و چروک زیر چشم

شما ممکن است یک یا چند نوع چین و چروک زیر چشم خود داشته باشید که هرکدام به دلایل متفاوت ایجاد می‌شوند. مانند:

چین و چروک‌های پویا

باگذشت زمان، در اثر انقباض مکرر عضلات و ماهیچه‌های صورت مثل لبخند زدن و اخم کردن، چین و چروک‌های پویا به وجود می‌آیند. چین و چروک‌های پویا معمولاً در اواخر دهه ۲۰ سالگی یا اوایل سی‌سالگی در بین ابروها و روی پیشانی ظاهر می‌شوند. چین‌های پاکلاغی نیز که در نزدیکی گوشه‌های بیرونی چشم به وجود می‌آیند یک نمونه از چین و چروک‌های پویا هستند.

چین و چروک‌های ساکن

آسیب به پوست سبب ایجاد چین و چروک‌های ساکن می‌شود که حتی زمانی که عضلات صورت در حالت استراحت هستند و حرکتی ندارند، قابل‌مشاهده است. باگذشت زمان، چین و چروک‌های پویا می‌توانند به چین و چروک‌های ساکن تبدیل شوند.

راه‌های پیشگیری از چین و چروک زیر چشم

اگر از سنین جوانی شروع به محافظت از پوست خود به ویژه زیر چشم بکنید می‌توانید از چین و چروک زیر چشم جلوگیری کنید. فهرستی از نکاتی که باعث می‌شوند ناحیه زیر چشم برای مدت طولانی‌تری سفت و بدون خط باقی بماند عبارت‌اند از:

رساندن انواع ویتامین‌ها به پوست

ویتامین‌های A، C و E که هم در منابع غذایی مثل هویج، پرتقال، اسفناج، کدوتنبل، کلم بروکلی و غیره هم در کرم‌های ضد پیری استفاده می‌شوند، می‌توانند تا حدی با چین و چروک زیر چشم مبارزه کنند.

استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی

از امروز تصمیم بگیرید که هر بار که بیرون می‌روید، از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی تیره یا کلاه استفاده کنید و ناحیه زیر چشم خود را بپوشانید. این امر سبب محافظت از پوست حساس زیر چشم‌ها و جلوگیری از چروک شدن آن در زیر نور خورشید می‌شود.

مصرف مرطوب‌کننده

متخصصان زیبایی ثابت کرده‌اند که مرطوب‌کننده هایی که دارای ترکیباتی مانند اسید هیالورونیک، پپتیدها و رتینول هستند با تقویت کلاژن پوست چین و چروک را کاهش می‌دهند.

روش‌های خانگی درمان چین و چروک زیر چشمروش‌های خانگی درمان چین و چروک زیر چشم

برخی از درمان‌های ساده و خانگی، مانند تغییر سبک زندگی ممکن است به کاهش خطوط ریز زیر چشم کمک کنند. برخی از این موارد شامل:

  • درمان آلرژی
  • داشتن یک رژیم غذایی متعادل
  • دوری کردن از آفتاب مستقیم
  • کاهش یا ترک سیگار
  • خواب کافی
  • استفاده از روبالشی‌های ابریشمی و ساتن
  • تمرینات صورت

روش‌های زیبایی برای درمان خطوط زیر چشم

پرکننده‌های پوستی

در این شیوه، فیلرهای موقتی به پوست زیر چشم تزریق‌شده تا فرد ظاهری جوان‌تر با چین و چروک کمتر داشته باشد. اثرات این درمان به شش ماه تا حداکثر دو سال قابل‌مشاهده است.

بوتاکس

در حال حاضر محبوب‌ترین درمان برای این مشکل، تزریق بوتاکس است که باعث شل شدن پوست و ماهیچه‌های زیر چشم و درنتیجه محو شدن چین و چروک‌ها و خطوط ریز می‌شود. نتایج بوتاکس در یک هفته یا کمتر قابل‌مشاهده بوده و می‌تواند تا چند ماه ادامه یابد.

درمان‌های لیزری

این درمان دارای گزینه‌های مختلفی برای از بین بردن چین و چروک زیر چشم است. لیزر سوراخ‌های ریز روی پوست ایجاد می‌کند که باعث افزایش تولید الاستین و کلاژن می‌شود. این کار به نوبه خود خطوط و چین و چروک را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

برای مبارزه با چین و چروک زیر چشم و حفظ ظاهر جوان خود، باید تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که این خطوط ظریف زیر چشم شما ظاهر نخواهند شد. با توجه به موارد گفته‌شده در بالا هنگامی‌که دلایل ایجاد خطوط زیر چشم را شناختید، بهتر است با انجام اقدامات احتیاطی مناسب گفته شده و استفاده از محصولات مناسبی مانند کرم دور چشم به پوست خود کمک کنید.