زیبایی و شیک بودن در مهمانی‌ها برای خانم‌ها با داشتن آرایشی زیبا و پوششی شیک تکمیل می‌شود. با این حال گاهی اوقات خانم‌ها نکته‌ای حائز اهمیت را فراموش می‌کنند. بعضی وقت‌ها بعد از برگشت از مهمانی به خانه خود، به تخت خود می‌روند و از شدت خستگی مفرط تا صبح بیهوش می‌شوند. در واقع آن قدر خسته هستند که حوصله و انرژی برای پاک کردن آرایش صورت خود پیش از خواب را ندارند. بسیاری از افراد از آسیب‌های فراوان پاک نکردن آرایش بی خبر هستند. به همین دلیل این رفتار به یک عادت همیشگی برای آن‌ها تبدیل شده است. اگر می‌خواهید از معایب و عوارض پاک نکردن آرایش صورت خود آگاه شوید با ادامه مقاله همراه باشید.

عوارض پاک نکردن آرایش از روی صورت

پاک نکردن آرایش صورت شما را از جذابیت می‌اندازد و باعث پیری زودرس می‌شود. با بررسی عوارض این کار متوجه آسيب هاي فراوان آن خواهید شد. این آسیب ها عبارتند از:

عوارض پاک نکردن آرایش از روی صورتتخریب کلاژن پوست

سلامت پوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود که غفلت از آن می تواند برای شما تبعات زیادی به همراه داشته باشد. باقی ماندن آرایش بر روی پوست باعث انباشته شدن آلودگی‌های محیط درون پوست می‌شود. این آسیب محیطی رادیکال‌های آزاد را تحریک کرده که این شرایط منجر به جهش DNA و تخریب کلاژن پوست خواهد شد. در نتیجه افزایش تخریب کلاژن پوست به مرور زمان پوست دچار پیری زودرس می‌شود.

ایجاد جوش و آکنه

اگر بدون توجه به پوست صورت خود شب‌ها با پاک نکردن آرایش به تخت خواب خود بروید، صبح بعد از برخاستن با یک یا چند جوش روی صورت خود مواجه خواهید شد. متخصصین پوست می‌گویند ماندن آرایش برای طولانی مدت روی صورت آت هم در زمان خواب، باعث مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود. بنابراین روی پوست صورت جوش و آکنه ایجاد می‌شود.

خشک شدن پوست

از دیگر عوارض پاک نکردن آرایش برای طولانی مدت این است که در روند طبیعی جدا شدن سلول های مرده اختلال ایجاد شده و لایه سطحی پوست برداشته می‌شود. این امر در نهایت پوست را خشک، زبر و غیر شفاف جلوه می‌دهد.

قرمز شدن چشم‌ها

برای کاهش‌ باکتری های مضر، ویروس ها و قارچ ها لازم است عمل پاکسازی پوست به درستی انجام شود. بنابراین باقی ماندن آرایش بر روی صورت مانند چشم منجر به تجمع پاتوژن های مضر در این ناحیه می‌شود‌. در نهایت شما با التهاب و عفونت چشم و ناحیه اطراف آن مواجه خواهید شد. این پاکسازی صورت به شکل روزانه است که به کاهش آلودگی ها کمک شایانی خواهد کرد.

التهاب پوست

واکنش‌های آلرژیک از جمله عواملی است که باعث التهاب پوست می‌شود. مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی با باقی ماندن زیاد بر روی پوست به التهاب و خارش پوست منجر می‌گردند.

محصولات پاک کننده آرایش صورت

بعد از بررسی و فهمیدن آسیب های فراوان پاک نکردن آرایش باید از محصولات باکیفیت کمک بگیرید تا بهر دیگر منجر به آسیب زدن به پوست خود نشوید. تعدادی از این محصولات عبارتند از:

مایع پاک کننده محصولات پاک کننده آرایش صورت 

مایع های پاک کننده برای پوست های چرب و جوش دار مناسب شده‌اند. این محصول ضمن حفظ رطوبت پوست، آلودگی ها و مواد آرایشی را به راحتی پاک می‌کند. بعد از پاک کردن آرایش صورت نیز چربی پوست را کنترل و منافذ باز آن را کاهش می‌دهد. این محصول با آبرسانی پوست می‌تواند آن را برای مراقبت های روزانه آماده کند. به‌علاوه آنتی‌باکتریال‌های موجود در این محصول از بروز آکنه و جوش جلوگیری خواهد کرد.

شیر پاک کن

شیر پاک کن یک محصول گیاهی است که برای پوست های نرمال و خشک طراحی شده و هنگام پاک کردن آرایش به شما کمک می‌کند. این محصول ساختاری سالم و طبیعی به پوست شما می‌بخشد و با رطوبت بخشیدن به پوست موجب نرمی و شفافيت صورت می‌شود. این محصول فاقد الکل است و التهاب و حساسیتی را برای پوست ایجاد نمی‌کند. بنابراین پاک نکردن آرایش التهاب و حساسیت پوستی را به دنبال خواهد داشت.

پن مایع ویتامین سی

این محصول شوینده‌ای قوی، مغذی و ملایم است که برای صورت، بدن و چشم طراحی می‌شود‌. می‌توان خاصیت نرم کنندگی، تسکین دهندگی و ضد التهابی را نیز برای این مایع برشمرد. هم‌چنین این محصول با PH پوست بدن سازگاری خواهد داشت. اگر کم حوصله هستید و پاک نکردن آرایش را به فردا موکول می‌کنید، این محصول کاملا مناسب شما است‌. زیرا با ساختار کرمی به راحتی روی پوست پخش شده و سریعا آرایش را پاک می‌کند. از طرفی دیگر به دلیل ساخار فاقد صابون و با داشتن ویتامین سی منجر به روشن شدن و شفافيت پوست صورت می‌گردد.

جمع بندی

پاک نکردن آرایش از جمله مواردی است که سلامت پوست شما را در خطر قرار می‌دهد. مواد موجود در لوازم آرایش در صورت ماندن روی پوست برای طولانی مدت باعث بسته شدن منافذ با آلودگی ها شده و فرصت تنفس کردن را از پوست صورت می‌گیرند. از طرفی دیگر با ایجاد جوش و آکنه و التهاب های پوستی از جذابیت پوست می‌کاهند. در آخر هم منجر به پیری زودرس پوست می‌شوند؛ بنابراین باید به موقع با کمک محصولات متناسب این مواد را از روی پوست پاک کرد.