تا قبل از سال‌های 1800 تا 1900، زنان دسترسی محدودی به منابعی داشتند که به مشکلات پوستی آن‌ها مانند آکنه، پیری و آسیب‌های ناشی از نور خورشید را از بین ببرد. اما خوشبختانه، چندین کارآفرین زن درخشان در طول تاریخ وجود داشته‌اند که احساس کردند زنان شایسته گزینه‌های بهتری هستند پس اقدام به تولید محصولات مختلفی برای مراقبت از پوست کردند. با افزایش محبوبیت مراقبت از پوست محصولات مختلفی مانند انواع ژل شستشو، کرم، سرم، لایه بردار، ابزارهای خانگی مانند میکرودرم ابریژن و نور درمانی و موارد دیگر روی کار آمده که حاصل تلاش افراد فعال در این زمینه است که در این مقاله با چهار تن از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

سی جی واکرسی جی واکر (1865-1919)

سی جی واکر دستاوردهای قابل توجه زیادی در تاریخچه مراقبت از پوست و مو دارد. او یکی از اولین خطوط مراقبت از پوست و مو را برای زنان سیاه پوست ایجاد کرد که بسیار موفق بود و در نتیجه، از او به عنوان اولین زن میلیونر آمریکایی یاد می‌شود.
دلیل اصلی او برای تولید محصولات مراقبت از مو و پوست به منظور مبارزه‌اش با شوره سر و ریزش مو بود. زمانی که سی جی واکر برای رفع ریزش و شوره سر خود نتوانست در داروخانه محصول مناسبی پیدا کند شروع به جستجوی جایگزین‌های بهتری کرد و در حین کار با یک کارآفرین دیگر، دریافت که چگونه می‌تواند پوست سر را مرطوب و تغذیه کند تا موهایش به خوبی رشد کند.
با بهره‌مندی از این دانش، او توانست مجموعه خود را ایجاد کند و محصولی را به زنان رنگین پوست ارائه داد که مناسب موهای آن‌ها است. میراث او در صنعت مراقبت از پوست و مراقبت از مو امروزه همچنان پابرجاست و مورد توجه بسیاری از زنان رنگین پوست قرار گرفته است.

.

.

هلنا روبنشتاین (1870-1965)هلنا روبنشتاین

هلنا در لهستان به دنیا آمد و پس از 18 سالگی به استرالیا رفت تا با عمویش زندگی کند. هلنا در زمان مهاجرت به استرالیا تعدادی از کرم‌های زیبایی که مادرش آن‌ها را تهیه کرده بود را همراه خود آورد و این کرم‌ها به دلیل آنکه مورد توجه افراد مختلفی قرار گرفتند با فروش بالایی روبرو شدند و در نهایت هلنا فروشگاه خود در زمینه فروش کرم‌های زیبایی را در استرالیا افتتاح کرد.
هلن مک دونالد نیز که از کرم‌ها استفاده کرده بود و تحت تاثیر آن قرار گرفته بود، به او کمک کرد. هلنا نه تنها در استرالیا، بلکه در اروپا نیز به موفقیت دست یافت و تا جایی که او سالن‌هایی را در لندن و پاریس افتتاح کرد. در طول جنگ جهانی اول، او و همسرش به شهر نیویورک نقل مکان کردند و محصولات او توانست به خوبی تبلیغ و فروخته شوند. در نتیجه، هلنا چندین مکان را در ایالات متحده افتتاح کرد و به ستاره‌های هالیوود در آرایش کمک کرد و در نهایت نیز توسط رئیس جمهور روزولت به دلیل حفظ روحیه زنان در طول جنگ مورد تحسین قرار گرفت.

الیزابت آردن

.

.

الیزابت آردن (1881-1966)

در واقع نام اصلی الیزابت آردن، فلورانس نایتینگل گراهام بود. اشتیاق او به مراقبت از پوست و زیبایی از زمانی شروع شد که به عنوان حسابدار برای یک شرکت داروسازی کار می‌کرد و ساعت‌ها در آزمایشگاه آن‌ها مشغول به یادگیری بود.
او همچنین زیر نظر النور آدایر که یک آرایشگر بود نیز فعالیت‌هایی انجام می‌داد. در سال 1910، او اولین سالن خود را در شهر نیویورک با شریک زندگی خود الیزابت هابارد افتتاح کرد. در حالی که این همکاری دوام نیاورد ولی او شکوفا شد. آردن شیمیدانانی را استخدام کرد تا خط زیبایی خود را ایجاد کند و در ابتدا کار خود خود را ساخت کرم و لوسیون‌های صورت شروع کرد و پس از مدتی نیز سایر محصولات آرایشی را تولید و به بازار عرضه کرد.استراتژی بازاریابی او به تغییر نگرش از آرایش کمک کرد و آن را به یک محصول مورد قبول و محبوب زنان در سراسر جهان تبدیل کرد.

.

.

استی لادر (1906-2004)استی لادر

استی لادر تاثیر عمیقی بر مراقبت از پوست زنان گذاشت. استی همیشه به زیبایی علاقه داشت ولی سفر مراقبت از پوست او زمانی آغاز شد که او به عمویش که یک شیمیدان بود و شرکت او کمک کرد. او در این سفر یاد گرفت که چگونه محصولات مختلف را با یکدیگر ترکیب کند و محصول جدیدی به وجود آورد. او سپس الهام گرفت تا محصولات مراقبت از پوست و موی خود را بسازد تا از آن‌ها سالن‌های زیبایی برای زنان استفاده شود. او در سال 1946 همراه همسرش برند خود راه اندازی کرد. در اولین سال فعالیت خود، آنها یک سفارش 800 دلاری از خیابان پنجم ساکس دریافت کردند. این موضوع، همراه با اشتیاق استی برای نمایش محصولاتش به صورت حضوری، تمایل به اینکه هرگز به کمتر از بهترین‌ها راضی نشود و عشق به تولید محصولات جدید باعث شد تا به امپراتوری امروزی تبدیل شود.

.

.

سخن آخر

این اسامی تنها تعدادی از زنانی هستند که در صنعت مراقبت از پوست تاثیرگذار بوده‌اند. افراد بسیار زیادی هستند که باید از آن‌ها برای کمک‌های شگفت انگیزشان تشکر کنیم. این افراد تولید محصولات جدید و منحصر به فرد خود باعث شدند تا امروزه افراد بسیاری بتوانند پوست و موی زیبایی داشته باشند و از داشتن آن لذت ببرند.