راهکارهایی برای درمان ریزش مو: چرا موهایتان کم پشت شده است؟

راهکارهایی که به شما کمک می کنند مانع ریزش بیش از حد موها شوید و در صورتی که موهایتان ریزش دارد تا حد زیادی آن را درمان کنید.

راهکارهایی-برای-درمان-ریزش-مو:-چرا-موهایتان-کم-پشت-شده-است؟

درمان ریزش مو روش ها و راهکارهای بسیار زیادی دارد که قبل از انتخاب و پیروی از هرکدام باید به یک سوال مهم پاسخ دهید: چرا موهایتان کم پشت شده است و ریزش دارد؟

ابتدا به یاد داشته باشید که در همه افراد روزانه مقداری از موها ریزش دارد و این امری طبیعی و عادی است. همچنین ریزش مو به علت دلایلی همچون بارداری، استرس و مواردی از این قبیل با گذراندان دوره بارداری و شیردهی و عبور کردن از شرایط استرس زا به خودی خود برطرف خواهد شد.

گاهی ریزش مو به حدی می رسد که باید به دکتر متخصص مراجعه کرده و علت آن را جستجو کنید. اما اگر هنوز در مراحل اولیه ریزش مو هستید و احساس می کنید به دلیل نامشخصی موهایتان کم پشت شده اند، این راهکار را برای درمان ریزش مو امتحان کنید.

چند نکته برای درمان ریزش مو:

*رژیم غذایی

  • رژیم غذایی مدیترانه ای

تحقیقاتی در سال 2018 انجام شد که نشان داد رژیم های غذایی حاوی سبزیجات خام و گیاهان تازه مانند رژیم مدیترانه ای می تواند روند ریزش مو را کند و متوقف کند. استفاده از سبزیجاتی مانند جعفری، ریحان، کاهو و ... به درمان ریزش مو کمک زیادی می کنند.

  • پروتئین

مقدار زیادی از فولیکول های مو را پروتئینی به نام کراتین تشکیل می دهد. کمبود اسید های آمینه که به عنوان عناصر سازنده پروتیئین در بدن عمل می کنند باعث ریزش موها می شود. در نتیجه رژیم غذایی غنی از پروتئین شامل تخم مرغ، آجیل، لوبیا، نخود فرنگی، ماهی، لبنیات کم چرب، مرغ و بوقلمون می تواند به درمان ریزش مو کمک زیاد کند.

  • ویتامین A و D

مصرف ویتامین A و D نه تنها به درمان ریزش مو کمک می کند، بلکه باعث افزایش رشد موها نیز خواهد شد. مصرف ویتامین A به محافظت از پوست سر و سالم نگه داشتن آن نیز کمک خواهد کرد.

*مراقبت از موها

  • شستشوی منظم موها

شستشوی منظم موها با شامپوهای ملایم و مخصوص به نوع و جنس مو می تواند در زدودن آلودگی های روزانه و درمان ریزش مو موثر باشد. شستشوی موها باعث تمیز شدن پوست سر می شود و در درمان ریزش مو نقش مهمی دارد.

  • استفاده از روغن نارگیل

بررسی های انجام شده نشان می دهد روغن نارگیل یک تقویت کننده بسیار قوی برای موها و درمان ریزش مو می باشد. اسید لوریک موجود در روغن نارگیل به تغذیه پروتئین مو کمک کرده و از آن در برابر سست شدن ریشه محافظت می کند. ماساژ روغن نارگیل به پوست سر ممکن است باعث جریان بهتر خون شده و به رشد مجدد آن کمک کند.

  • روغن زیتون

روغن زیتون یکی از مواد غذایی اصلی در رژیم غذایی مدیترانه ای است و به درمان ریزش مو کمک زیادی می کند. همچنین برخورد آن با ساقه و ریشه مو باعث محافظت از آن در برابر خشکی و شکستگی می شود.

 

در صورتی که ریزش موها دلایلی مانند دلایل پزشکی نداشته باشد، با این روش های ساده خانگی به راحتی درمان خواهد شد. اما اگر ریزش مو با این روش ها درمان نشد حتما به پزشک برای انجام آزمایش های لازم مراجعه کنید.