عوارض و خطرات مزوتراپی

با وجود تهاجمی بودن این روش اما عوارض مزوتراپی مو بسیار کم است. در این روش بسیاری از عارضه‌های مشاهده شده طی روز‌های ابتدایی از بین خواهند رفت. زخم‌های پوست سر عموما طی یک یا دو هفته پس از انجام فرایند به کلی از بین می‌روند و آثارشان هم به جا نخواهد ماند. برخی از عوارض نیز مثل خون‌ریزی شدید یا ایجاد برش‌هایی عمیق بر اثر اشتباه پزشک یا مصرف مواد و داروهای رقیق‌کننده خون توسط بیمار است.

به طور کل این روش عارضه خاصی ندارد و برخی از مشکلات به وجود آمده ممکن است در اثر حساسیت فرد به مواد تزریق شده به وجود بیاید. در صورت مشاهده مشکل یا ناراحتی پس از مزوتراپی مو باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

مزوتراپی-مو-چیست؛-قیمت،-فواید-و-عوارض

افزایش سن، شستشو با شامپوهای نامناسب، عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت نکردن سبب ریزش مو در مردان و زنان خواهد شد. معمولا این اتفاق برای مردان با شدت و سرعت بیشتری رخ می‌دهد. به همین علت بسیاری از آقایان پس از مدتی به سراغ روش‌هایی برای جلوگیری از ریزش یا انجام فرایند کاشت مو می‌روند. مزوتراپی مو یک روش کارآمد برای جلوگیری از ریزش، تقویت ریشه و بافت تار مو و البته افزایش تاثیرات مثبت کاشت مو است.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی شامل روش‌های مختلف درمان با به کار گیری حداقل تهاجم است. مزوتراپی مو یکی از شاخه‌های این روش درمانی است که سبب توقف ریزش مو و تحریک ریشه برای رشد مجدد است. در مزوتراپی مو مواد مختلفی به درون پوست سر تزریق می‌شود. این مواد ترکیبی از عصاره‌های گیاهی و ویتامین‌ها هستند. همچنین هورمون‌ها، آنزیم‌ها و برخی مواد موثر در رشد مو نیز به پوست سر تزریق خواهند شد.

در سایر کشورها از این فرایند با عنوان Mesoplasty نیز یاد می‌شود. لغت مزو به معنای میانی است و تراپی هم نشان‌دهنده جنبه‌های درمانی این فرایند است. اضافه شدن مواد مغذی به لایه‌های میانی پوست مو دلیل این نام‌گذاری است.

مزوتراپی-مو-چیست؛-قیمت،-فواید-و-عوارض

کاربردهای مزوتراپی مو

مزوتراپی مو کاربردهای مختلفی دارد. این کاربردها با توجه به نوع و حجم مواد تزریق شده می‌تواند متفاوت باشد. یکی از مهمترین کاربردهای این روش درمانی از بین بردن چربی‌های موضعی است. علت ریزش مو در بسیاری از افراد انباشت چربی‌ها در پوست سر است. با استفاده از این روش چربی‌های ذخیره شده از بین خواهند رفت و سطح ترشح چربی تنظیم می‌شود تا ریشه‌ها فرصت احیا و بازسازی تارهای مو را پیدا کنند.

بهبود خون‌رسانی به ریشه‌های مو و پوست سر از دیگر کاربردهای مزوتراپی مو است. در ترکیب مواد تزریق شده معمولا داروهای بازکننده عروق وجود دارد که سبب افزایش گردش خون خواهند شد. علاوه بر این مزوتراپی مو به تغذیه بافت‌ها و فولیکول‌ها کمک خواهد کرد. همچنین ویتامین‌ها و آمینواسیدهای موجود در ترکیبات تزریق شده، سبب ترمیم بافت مو و افزایش فولیکل‌ها خواهند شد.

مزوتراپی مو یک فرایند مکمل برای سایر روش‌های جلوگیری از ریزش مو یا عمل کاشت است. بسیاری از افراد قبل از کاشت مو فرایند مزوتراپی را انجام می‌دهند تا خون‌رسانی به پوست سر بیشتر شود. برخی از افراد نیز بلافاصله پس از کاشت مو برای درمان ادم یا ورم از مزوتراپی استفاده می‌کنند. به علاوه انجام مزوتراپی مو مدتی پس از کاشت نیز به التیام زخم‌ها و تقویت گراف‌ها کمک خواهد کرد.

مزوتراپی-مو-چیست؛-قیمت،-فواید-و-عوارض

مراحل انجام مزوتراپی مو

در مرحله اول مزوتراپی مو باید مقدمات انجام فرایند آماده شود. به همین دلیل باید مصرف داروهای رقیق‌کننده خون متوقف شود و از یک روز قبل از شروع مزوتراپی مواد حالت‌دهنده و تقویت‌کننده مو مصرف نشوند. همچنین انجام استحمام یک شب قبل از مزوتراپی می‌تواند به انجام بهتر این فرایند کمک کند.

در مرحله دوم تزریق به صورت دستی با سوزن یا به کمک دستگاه‌ها مزوگان انجام می‌شود. عمق نفوذ سوزن اغلب یک میلیمتر است و محلول تقویتی به لایه میانی پوست نفوذ می‌کند. پس از اتمام تزریق، زخم‌هایی در پوست سر ایجاد می‌شود که عارضه طبیعی این روش به حساب آمده و پس از مدتی از بین خواهند رفت.

بهتر است تا یک روز پس از اتمام فرایند از مواد حالت‌دهنده و تقویت‌کننده مو استفاده نشود. در ضمن زمان استحمام باید با توجه به نظر پزشک و شرایط زخم‌ها مشخص شود.

فواید مزوتراپی مو

فرایند مزوتراپی مو مزیت‌ها و فواید بسیار زیادی دارد و جزو روش‌های پرطرفدار برای احیای تارهای از دست رفته مو و تقویت ریشه به حساب می‌آید. طبق مشاهدات انجام شده و بر اساس بازخوردهای افراد استفاده‌کننده از این روش، فواید مزوتراپی مو عبارتند از: ·

مزوتراپی-مو-چیست؛-قیمت،-فواید-و-عوارض
 • عدم نیاز به داروی بیهوشی یا حتی بی‌حسی موضعی ·
 • عدم نیاز به طی کردن دوره نقاهت ·
 • عدم نیاز به مراقبت‌های ویژه پس از انجام فرایند ·
 • بازسازی و ترمیم بافت مو و کمک به ریشه‌ها برای رشد مجدد تارهای از دست رفته ·
 • از بین بردن ضایعاتی مثل چربی پوست سر ·
 • یکدست بودن نتایج فرایند ·
 • استحکام یافتن تارهای مو ·
 • به تعویض انداختن ریزش موی ارثی و سنی ·
 • درمان آلوپسی و ریزش‌های موضعی ·
 • نداشتن محدودیت سنی و جنسیتی ·
 • عدم نیاز به جراحی یا برش‌های عمیق ·
 • عدم تحمل درد، التهاب و سوزش ·
 • افزایش حجم و تراکم تارهای مو

تعداد جلسات مزوتراپی و هزینه‌های درمانی چگونه است؟

این روش در چند جلسه انجام می‌شود اما تعداد دقیق جلسات باید با توجه به تراکم موهای فرد، میزان ریزش مو و بافت پوست سر مشخص شود. معمولا تعداد جلسات بین ۳ تا ۱۵ جلسه است و فاصله زمانی بین هر جلسه ۴ تا ۸ هفته خواهد بود. پس از مشاهده آثار بهبود و رشد تارهای مو می‌توان فاصله زمانی جلسات را افزایش داد.

میزان ماندگاری و تاثیر مزوتراپی

پزشکان متخصص شانس موفقیت در فرایند مزوتراپی مو را بیش از ۹۰ درصد اعلام می‌کنند. در این روش فولیکول‌ها سریعا رشد می‌کنند و اغلب برای طولانی‌مدت زنده خواهند ماند. در نتیجه ماندگاری تاثیرات مزوتراپی مو معمولا دائمی یا طولانی‌مدت است. نکته‌ای که باید به آن دقت داشت رعایت نکات بهداشتی و مراقبت صحیح پس از رویش مجدد تارهای مو است.

مزوتراپی-مو-چیست؛-قیمت،-فواید-و-عوارض

عوارض و خطرات مزوتراپی

با وجود تهاجمی بودن این روش اما عوارض مزوتراپی مو بسیار کم است. در این روش بسیاری از عارضه‌های مشاهده شده طی روز‌های ابتدایی از بین خواهند رفت. زخم‌های پوست سر عموما طی یک یا دو هفته پس از انجام فرایند به کلی از بین می‌روند و آثارشان هم به جا نخواهد ماند. برخی از عوارض نیز مثل خون‌ریزی شدید یا ایجاد برش‌هایی عمیق بر اثر اشتباه پزشک یا مصرف مواد و داروهای رقیق‌کننده خون توسط بیمار است.

به طور کل این روش عارضه خاصی ندارد و برخی از مشکلات به وجود آمده ممکن است در اثر حساسیت فرد به مواد تزریق شده به وجود بیاید. در صورت مشاهده مشکل یا ناراحتی پس از مزوتراپی مو باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

نظرات خوانندگان این مطلب
دلسا : سلام خسته نباشین. میخواستم بپرسم مزوتراپی به کم شدن چربی پوست سر هم کمکی میکنه؟

شانار اسکین : سلام. ممنونم. بله، مزوتراپی می تواند به کاهش چربی پوست سر کمک کند. مزوتراپی یک روش تهاجمی است که برای تغذیه پوست سر و بهبود گردش خون استفاده می شود و منجر به کاهش رسوبات چربی روی پوست سر می‌شود. علاوه بر این، مزوتراپی همچنین می تواند به بهبود بافت مو و افزایش حجم مو کمک کند.

ملیکا : واسه اینکه موهای سرمون پرپشت بشه باید چند جلسه مزوتراپی کنیم؟

شانار اسکین : تعداد جلسات مزوتراپی مورد نیاز برای پرپشت شدن موهای سر به فرد بستگی دارد. به طور کلی، اکثر افراد به ۳تا۱۵ جلسه مزوتراپی نیاز دارند که در فاصله یک یا دو ماه بین هر دو جلسه انجام می‌شود.

آوینا : مزوتراپی مو چه عوارضی داره؟

شانار اسکین : مزوتراپی مو یک روش درمانی برای رشد و تقویت موی سر است که در حالت کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، برخی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. شایع ترین عوارض مزوتراپی مو شامل قرمزی، تورم و حساسیت در محل تزریق است. این علائم معمولاً در عرض چند روز پس از تزریق از بین می روند. سایر عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد و حالت تهوع است. در موارد نادر، افراد ممکن است واکنش آلرژیک به داروهای مورد استفاده در این روش را تجربه کنند. به طور کلی، مزوتراپی مو زمانی ایمن و موثر در نظر گرفته می شود که توسط یک پزشک مجرب انجام شود. با این حال، مهم است که قبل از انجام این درمان در مورد خطرات و عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

زهرا : من چندوقته میخوام واسه مزوتراپی اقدام کنم ولی شنیدم خیلی درد داره. درسته؟

شانار اسکین : مزوتراپی مو یک روش تهاجمی است که برای درمان ریزش مو و تنظیم هورمون‌های پوست سر استفاده می شود. این روش شامل تزریق مقادیر کمی از داروها به پوست سر است. در حالی که ممکن است دردناک به نظر برسد، تزریق ها معمولا بسیار سطحی هستند و کمترین ناراحتی را ایجاد می کنند. میزان درد مرتبط با مزوتراپی مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این احساس می تواند از یک سوزش خفیف تا احساس سوزش متغیر باشد. پزشک شما احتمالاً از یک بی حس کننده موضعی برای کاهش هر گونه ناراحتی که در طول عمل احساس می کنید استفاده می کند. به طور کلی، مزوتراپی مو به خوبی قابل تحمل می شود و می تواند یک درمان موثر برای ریزش مو و اختلالات پوست سر باشد. قبل از انجام عمل در مورد هر گونه نگرانی در مورد درد یا سایر عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

حلما : از چه سنی میتونیم مزوتراپی رو شروع کنیم؟

شانار اسکین : مزوتراپی مو یک روش درمانی غیر جراحی است که برای کمک به رشد مو استفاده می شود. این شامل تزریق دوزهای کمی از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی به پوست سر است. این فرآیند می تواند به تحریک فولیکول ها و تشویق رشد موهای جدید کمک کند. سنی که فرد می تواند مزوتراپی مو را شروع کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود که افراد قبل از انجام این نوع درمان تا سن 18 سالگی یا بیشتر صبر کنند. به این دلیل که ممکن است هنوز فولیکول های موی افراد به طور کامل رشد نکرده باشند و بنابراین ممکن است بهترین نتایج را از این روش دریافت نکنند. علاوه بر این، از آنجایی که مزوتراپی شامل سوزن و تزریق است، برای بیماران مهم است که به اندازه کافی بالغ باشند تا خطرات مرتبط با آن را درک کنند. قبل از شروع هر نوع درمان دارویی، مهم است که با متخصصان شاناراسکین مشورت کنید. آنها قادر خواهند بود نیازهای فردی شما را ارزیابی کنند و در مورد اینکه آیا مزوتراپی مو برای شما مناسب است یا خیر، مشاوره ارائه دهند.

الناز : من پوست سرم خیلی چربه با یک جلسه مزوتراپی به نظر شما درست میشه؟

شانار اسکین : سلام. باید تشریف بیارید بعد از معاینه تشخیص داده میشه.

علی : خسته نباشید. ببخشید من ریشه موهام خیلی نازک هست برای این منظور می تونم از مزوتراپی استفاده کنم؟

شانار اسکین : سلام. بله

نظر خود را با ما درمیان بگذارید