ممکن است پس از مزوتراپی صورت دچار دردهای موضعی، خارش و حالت تهوع شوید. این عارضه‌ها کاملا موقتی بوده و سریعا رفع می‌شود. در صورت ادامه دار بودن آن‌ها باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همچنین محل تزریق تا مدتی ورم می‌کند و برجسته خواهد شد. این مشکل بعد از چند روز از بین می‌رود. باقی ماندن جای زخم‌ها و ایجاد لکه‌های تیره روی پوست از دیگر عوارض موقتی مزوتراپی است. در مواردی نادری عفونت در محل زخم دیده شده است. در این صورت باید سریعا پزشک متخصص را در جریان قرار دهید.

هیچ کدام از موارد ذکر شده دائمی نیستند. در صورتی که یکی از مشکلات ذکر شده یا مشکل دیگری را برای مدت طولانی در بدن یا پوست خود مشاهده کردید حتماً آن را به پزشک اطلاع دهید.

مزوتراپی-صورت-چیست؛-مزایا،-عوارض-و-تعداد-جلسات

امروزه آراستگی و زیبایی علاوه بر ایجاد حس رضایت درونی، سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. یکی از مهمترین ارکان زیبایی پوست است. پوستی شاداب و جوان چهره شما را دگرگون خواهد کرد. بسیاری از افراد به دلایل متعدد زیبایی و صلابت پوست خود را از دست می‌دهند. روش‌های بسیار متنوعی برای جوانسازی و زیباسازی پوست وجود دارد که مزوتراپی صورت یکی از آن‌ها است.

این روش می‌تواند تفاوت‌های بسیاری زیادی را در مدت کوتاهی ایجاد کند. همچنین مزوتراپی پوست نیازی به عمل جراحی یا دوره نقاهت ندارد و به همین دلیل یکی از روش‌های پرطرفدار زیباسازی صورت محسوب می‌شود.

مزوتراپی صورت چیست ؟

مزوتراپی پوست یکی از روش‌های درمانی برای جوانسازی و زیباسازی چهره است. در این روش با استفاده از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی بافت‌های پوست احیا می‌شوند. امروزه انجام این فرایند در نواحی مختلف بدن در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود. در مزوتراپی صورت از سوزن‌های بسیار ظریفی استفاده می‌شود. این سوزن‌ها وارد لایه‌های میانی پوست شده و باعث سفت شدن لایه‌ها و از بین رفتن چربی‌های اضافی می‌شوند.

همچنین مزوتراپی صورت باعث افزایش گردش خون در نواحی تحت درمان و کاهش التهابات پوستی می‌شود. مواد تزریق شده در این روش همیشه یکسان نیست. با توجه به میزان ناراحتی‌های پوستی، خصوصیات بدنی فرد مراجعه‌کننده و تشخیص پزشک مواد مناسب انتخاب خواهند شد.

مزوتراپی-صورت-چیست؛-مزایا،-عوارض-و-تعداد-جلسات

کاربردهای مزوتراپی صورت

فرایند مزوتراپی کاربردهای بسیار زیادی دارد. مهمترین کاربرد این روش رفع افتادگی‌های پوستی و جوانسازی چهره است. از مزوتراپی می‌توان برای لیفت کردن پوست در نواحی مختلف استفاده کرد.

برخی افراد دچار تیرگی یا افتادگی پوست در زیر چشم می‌ٰشوند. برای از بین بردن این معضل می‌توان از مزوتراپی پوست استفاده کرد. نقاطی مثل دور چشم حساسیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه باید در انتخاب فرایندهای درمانی دقت کرد.

همچنین پلک‌ها گاهی در اثر افزایش سن دچار چین و چروک می‌شوند. مزوتراپی صورت به خوبی می‌تواند تمام این خطوط را از بین ببرد. برخی از بانوان پس از حاملگی ترک‌هایی روی پوست خود مشاهده می‌کنند. این ترک‌ها اگر در چهره باشد زیبایی فرد را مختل می‌کنند. بنابراین باید از روش‌های موثری برای درمان آن‌ها استفاده کرد. مزوتراپی پوست مشکلات پوستی را به صورت عمیق از بین می‌برد. به همین دلیل راهکار خوبی برای از بین بردن ترک‌های ناشی از حاملگی است. این روش کاربردهای دیگری نیز در از بین بردن مشکلات مو و سایر اعضای بدن دارد.

مزوتراپی صورت برای چه افرادی مناسب است؟

همه افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند از مزوتراپی صورت برای جوانسازی استفاده کنند. این روش درمانی محدودیت سنی و جنسیتی ندارد. کسانی که به دنبال سفت کردن پوست صورت، از بین بردن لکه‌های تیره، رفع چین و چروک و خطوط پوست هستند می‌توانند از مزوتراپی صورت استفاده کنند. همچنین این روش تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن چربی‌های اضافی دارد.

بنابراین کسانی که از روش‌های خانگی و ماسک‌های رایج نتایج مناسبی دریافت نکرده‌اند، می‌توانند فرایند مزوتراپی را برای دستیابی به پوستی جوان و شاداب امتحان کنند.

البته برخی افراد نباید از مزوتراپی پوست برای رفع مشکلات خود استفاده کنند. بانوانی که در دوران حاملگی یا شیردهی به سر می‌برند نباید تحت فرایند مزوتراپی صورت قرار بگیرند. همچنین افرادی که از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند در اثر مزوتراپی مشکلاتشان تشدید خواهد شد. افرادی که دچار بیماری سرطان شده‌اند یا سابقه آلرژی و حساسیت به مواد دارویی را دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.

مزوتراپی-صورت-چیست؛-مزایا،-عوارض-و-تعداد-جلسات

کسانی که به دلیل بیماری مختلف داروهای ضدانعقاد خون مصرف می‌کنند به هیچ وجه نباید از مزوتراپی برای حل مشکلات پوستی خود استفاده کنند. لازم به ذکر است مبتلایان به نوروپاتی یا دیابت ممکن است در اثر انجام مزوتراپی صورت دچار عوارض شدیدی شوند. به علاوه کسانی که در نواحی تحت درمان زخم‌هایی دارند باید تا بهبودی کامل زخم ثبت کنند.

مواد مورد استفاده مزوتراپی صورت

مزوتراپی پوست برای حل معضلات بسیار زیادی استفاده می‌شود. بسیاری از بانوان که به دلیل افزایش سن، زندگی، شرایط آب‌وهوایی دچار پیری پوست و چین و چروک‌های موضعی شده‌اند، می‌توانند با استفاده از این فرایند مشکلات پوستی خود را رفع کنند.

برخی از افراد دچار لک و زخم‌هایی روی پوست هستند. در صورتی که این زخم‌ها عفونت و خونریزی نداشته باشند و تنها اثر آن‌ها روی پوست باقی مانده باشد، می‌توان با استفاده از مزوتراپی صورت آن‌ها را ناپدید کرد. به افرادی که در نواحی مختلف بدن از جمله صورت دچار افتادگی پوست شده‌اند توصیه می‌شود از مزوتراپی برای برگرداندن فرم سابق پوست استفاده کنند. مزوتراپی صورت دقت بسیار بالایی دارد و به خوبی نواحی حساسی مانند دور چشم و خط لبخند را هدف قرار می‌دهد.

مزوتراپی-صورت-چیست؛-مزایا،-عوارض-و-تعداد-جلسات

فواید مزوتراپی صورت

فرایند مزوتراپی فواید و مزایای بسیار زیادی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به مدت‌زمان کوتاه جلسات درمانی اشاره کرد. هر جلسه مزوتراپی پوست معمولاً بین ۲۵ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. با انجام مزوتراپی صورت دیگر نیازی به جراحی نیست و به راحتی چربی‌های اضافی نابود خواهند شد. همچنین تأثیر این فرآیند نسبت به روش‌های تزریقی بسیار بیشتر است.

یکی دیگر است مزایای مزوتراپی از بین بردن تمام چین و چروک‌ها و جوانسازی پوست در نقاط مختلف بدن است. همچنین این فرایند عارضه خاصی ندارد و عوارض موقتی آن به سرعت برطرف می‌شوند. به کمک مزوتراپی صورت جریان خون در موضع درمانی افزایش پیدا می‌کند و بافت‌ها به صورت عمیق احیا می‌شوند.

مراقبت‏ های قبل از مزوتراپی پوست

از یک هفته قبل از انجام فرایند مزوتراپی مصرف داروهایی مثل آسپرین باید متوقف شود. داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده باعث افزایش گردش خون شما خواهد شد. در نتیجه ممکن است در طول فرایند مزوتراپی صورت دچار خونریزی شدید یا کاهش خون در بدن شوید.

از چند روز قبل از انجام مزوتراپی فعالیت‌های سنگین را کنار بگذارید یا شدت آن‌ها را کم کنید. بدن شما در زمان انجام مزوتراپی باید توان لازم برای تحمل فرایند را داشته باشد. بهتر است یک هفته قبل از انجام مزوتراپی مصرف الکل و دخانیات را متوقف کنید. این مواد غلظت خون را افزایش داده و ممکن است فرایند مزوتراپی را مختل کنند.

مراقبت‏ های بعد از مزوتراپی پوست

پس از اتمام فرایند مزوتراپی صورت، پزشک متخصص توصیه‌ها و مراقبت‌هایی را برای شما تجویز می‌کند. حتما به این توصیه‌ها عمل کنید زیرا نقش مهمی در تکمیل نتایج خواهد داشت. برخی از مراقبت‌های پس از فرایند نیز عمومی است.

برای مثال تا یک هفته پس از انجام مزوتراپی پوست نباید داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین مصرف کنید. همچنین ۱۰ تا ۱۵ ساعت بعد از مزوتراپی، پوست نباید در تماس با آب قرار بگیرد. تا دو روز پس از مزوتراپی صورت فعالیت‌های شدید مثل ورزش سنگین یا پیاده‌روی‌های طولانی نباید انجام شود.

چه قبل و بعد از مزوتراپی پوست استفاده از داروهای ضدالتهاب می‌تواند بسیار خطرناک باشد. تا دو هفته پس از انجام مزوتراپی مصرف الکل، کافئین و سیگار ممکن است سبب تشدید عوارض شود. همچنین پوست نباید دست‌کاری شده یا در تماس با عوامل غیربهداشتی قرار بگیرد.

عوارض جانی و خطرات مزوتراپی صورت

مزوتراپی جزو روش‌هایی است که عوارض بسیار کمی دارد. در صورتی که این فرایند در کلینیک‌های معتبر و توسط پزشک متخصص انجام شود، تهدیدی برای سلامتی فرد مراجعه‌کننده نخواهد داشت. معمولاً نتایج این فرایند نیز مطابق با انتظارات پزشک و بیمار است. البته هیچ روشی بدون عارضه نیست اما اکثر عارضه‌های مزوتراپی پوست به سرعت رفع می‌شوند.

مزوتراپی-صورت-چیست؛-مزایا،-عوارض-و-تعداد-جلسات

ممکن است پس از مزوتراپی صورت دچار دردهای موضعی، خارش و حالت تهوع شوید. این عارضه‌ها کاملا موقتی بوده و سریعا رفع می‌شود. در صورت ادامه دار بودن آن‌ها باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همچنین محل تزریق تا مدتی ورم می‌کند و برجسته خواهد شد. این مشکل بعد از چند روز از بین می‌رود. باقی ماندن جای زخم‌ها و ایجاد لکه‌های تیره روی پوست از دیگر عوارض موقتی مزوتراپی است. در مواردی نادری عفونت در محل زخم دیده شده است. در این صورت باید سریعا پزشک متخصص را در جریان قرار دهید.

هیچ کدام از موارد ذکر شده دائمی نیستند. در صورتی که یکی از مشکلات ذکر شده یا مشکل دیگری را برای مدت طولانی در بدن یا پوست خود مشاهده کردید حتماً آن را به پزشک اطلاع دهید.

سوالات متداول در مورد مزوتراپی صورت

دیگران درباره مزوتراپی صورت چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
افراد دارای سن ۱۸ سال به بالا این امکان را دارند که از مزایای این تکنیک استفاده کنند. به طور کلی این تکنیک برای قسمت‌های مختلف از بدن و از همه مهم‌تر صورت کاربرد دارد.
در کل آنتی ویتامین‌ها، اکسیدان‌ها، آمینواسیدها در درمان مزوتراپی زیر پوست تزریق می‌شود. این مواد برای آب‌رسانی پوست و تغذیه سلول‌های پوست لازم‌ است و تولید کلاژن را افزایش می‌دهند.
بافت پوست، آسیب در اثر آفتاب، درخشش پوست، اندازه منافذ پوست، چین و چروک، جای زخم، آکنه، رنگ پوست، سستی سطح پوست
ویتامین‏های که می ‏توانند به بهبود سلامت پوست و کلاژن‎سازی کمک کنند. ویتامین E و C در کاهش آسیب ‏های ناشی از رادیکال‏ های آزاد تاثیرگذار هستند.
بسته به نوع مشکلی که دارید، تعداد جلسات مورد نیاز و نوع موادی که برای شما استفاده میشود متفاوت است.
نظرات خوانندگان این مطلب
افرا : فاصله بین جلسات مزوتراپی باید چقدر باشه؟
آنیل : قبل از مزوتراپی باید کار خاصی انجام بدیم؟

شانار اسکین : مزوتراپی یک روش درمانی است که می تواند برای بهبود چین و چروک‌های صورت و جوانسازی پوست استفاده شود. برای آنکه بتوانید به بهترین شکل از فواید مزوتراپی استفاده کنید، ابتدا با متخصصان شانار اسکین مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر. اگر تصمیم به انجام مزوتراپی گرفتید، از یک هفته قبل مصرف داروهای آسپرین دار، انجام فعالیت‌های سنگین و مصرف الکل و دخانیات را متوقف کنید.

باران : واسه اینکه بعد از مزوتراپی کمتر دچار عوارض بشیم باید چیکار کنیم؟

شانار اسکین : برای آنکه پس از انجام عمل مزوتراپی با عوارض کمتری مواجه شوید، باید تا یک هفته پس از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید و تا ۱۵ ساعت بعد، از تماس آب با پوست خود جلوگیری کنید. علاوه بر این، تا دو روز بعد از انجام ورزش‌های سنگین و پیاده‌روی های زیاد خودداری کنید.

لعیا : همه میتونن از مزوتراپی استفاده کنن؟

شانار اسکین : به استثنای خانم‌هایی که در دوران بارداری و شیردهی هستند و افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی هستند و همینطور افراد مبتلا به سرطان، سایر افراد ۱۸ سال به بالا می‌توانند فارغ از جنسیتشان از مزوتراپی استفاده کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

آذرچهر : مزوتراپی عوارض داره؟

شانار اسکین : بله، مزوتراپی می تواند عوارض جانبی داشته باشد و شایع ترین عوارض جانبی آن شامل کبودی، تورم، قرمزی، خارش و درد در محل تزریق است. این علائم معمولا در عرض چند روز تا یک هفته برطرف می شوند و اگر در مراکز معتبر انجام نشود، عوارض جانبی جدی تری مانند عفونت یا واکنش آلرژیک نیز ممکن است رخ دهد. به همین خاطر برای انجام مزوتراپی باید به مراکز معتبر و تخصصی مراجعه کنید و تمام دستورالعمل‌های قبل و بعد از درمان که توسط متخصصان این حوزه ارائه می‌شود را رعایت کنید. اگر بعد از جلسات مزوتراپی هرگونه علائم غیرمنتظره یا نگران کننده ای را تجربه کردید، فوراً با متخصص خود تماس بگیرید تا در مورد نحوه ادامه کار راهنمایی شود.

ناهید : سلام. ممنون از مطلب تخصصی که قرار دادین خیلی راهنمایی خوبی بود.
نظر خود را با ما درمیان بگذارید