ماندگاری هایفوتراپی

ماندگاری روش هایفو به عوامل مختلفی مثل ناحیه تابش امواج، مراقبت‌ها از پوست، فعالیت‌های بدنی و البته تبحر پزشک بستگی دارد. به طور کل ماندگاری این روش حدود یک تا دو سال تخمین زده می‌شود که نسبت به روش‌های تزریقی معمولا بیشتر است. گرچه برخی از روش‌های جراحی یا تهاجمی می‌توانند برای مدت طولانی‌تر پوست را تحت تاثیر قرار دهند اما به علت سهولت انجام هایفوتراپی می‌توان در بازه‌های زمانی ۲-۳ ساله این روش را انجام داد.

هایفو-تراپی؛-پوست،-غبغب،-شکم-+-مزایا-و-معایب

داشتن پوستی صاف، بدون چین و چروک و درخشان حسی خوشایند در افراد ایجاد خواهد کرد و سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. گاهی به علت افزایش سن، شرایط سخت کاری و روانی و عدم مراقبت مشکلات پوستی مختلفی در صورت یا سایر نقاط بدن دیده می‌شود. یکی از روش‌های موثر، سریع و آسان برای از بین بردن بسیاری از ناراحتی‌های پوستی، هایفوتراپی است.

این روش سطح پوست را صاف می‌کند و خطوط و ترک‌های سطحی را در نقاط مختلف بدن از بین می‌برد. پوست صورت، گردن، شکم و سایر نقاط بدن می‌توانند تحت فرایند هایفو قرار گیرد. برای آشنایی با چگونگی انجام این فرایند، کاربردها و مزایای آن با ما همراه باشید.

هایفوتراپی چیست؟

هایفو مخفف واژه High-Intensity Focused Ultrasound است که با نماد اختصاری HIFU نمایش داده می‌شود. هایفو به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است که جزو روش‌های نسبتا جدید برای سفت کردن ماهیچه‌ها و لیفتینگ پوست محسوب می‌شود. این روش غیرتهاجمی بوده و می‌تواند جایگزین خوبی برای روش‌های پردردسری مثل عمل‌های جراحی شود.

هایفو-تراپی؛-پوست،-غبغب،-شکم-+-مزایا-و-معایب

در هایفوتراپی از اولتراساوند استفاده می‌شود. اولتراساوند امواج فراصوتی است که در دستگاه‌های سونوگرافی نیز استفاده می‌شوند. در فرایند هایفوتراپی این امواج به شکل متمرکز به لایه خاصی از پوست تابیده می‌شود. در اثر این تابش انرژی به لایه‌های پوستی منتقل شده و باعث افزایش مقدار کلاژن می‌شود. کلاژن‌ها عامل اصلی استحکام یافتن بافت‌های پوستی هستند. در نتیجه تابش امواج باعث رفع چین و چروک‌ها و ارتقا کیفیت و سلامت پوست می‌شود.

امروزه از روش هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی نیز استفاده می‌شود و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) بررسی و تایید شده است اما هایفوتراپی صورت نسبت به سایر کاربردهای این فرایند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر اصلاح پوست صورت و از بین بردن تومورهای مغزی، هایفوتراپی کاربردهای دیگری نیز دارد. افراد زیادی پس از افزایش یا کاهش وزن دچار مشکلات پوستی در ناحیه شکم می‌شوند. در بسیاری از کلینیک‌ها، هایفوتراپی شکم برای رفع چین و چروک‌های این ناحیه صورت می‌گیرد. از دیگر موارد استفاده امواج هایفو، می‌توان به هایفوتراپی غبغب اشاره کرد که خطوط و تیرگی پوست گردن و ناحیه غبغب را به شدت کاهش می‌دهد تا چهره شما ظاهری جوان‌تر داشته باشد.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

روش هایفوتراپی جزو روش‌های کم‌خطر و عمومی محسوب می‌شود و تمام افراد بین ۳۰ تا ۷۰ سال می‌توانند از آن برای صاف کردن سطح پوست خود استفاده کنند. هایفوتراپی صورت یکی از روش‌های محبوب در بین بانوان برای جوان‌سازی چهره است. همچنین بسیاری از افراد مسن از هایفوتراپی غبغب برای اصلاح فرم افتاده پوست گردن استفاده می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان محدودیت خاصی برای این روش قائل بود و جزو روش‌های پرمخاطب زیباسازی پوست به حساب می‌آید.

هدف اصلی فرایند هایفو کاهش سرعت پیری است. به همین دلیل افرادی که سن کمتری دارند و پوست آن‌ها خطوط یا چین و چروک‌های کمتری دارد، به راحتی با انجام هایفوتراپی می‌توانند ظاهر جوان خود را حفظ کرده و از بروز نشانه‌های افزایش سن در چهره جلوگیری کنند.

هایفو-تراپی؛-پوست،-غبغب،-شکم-+-مزایا-و-معایب

مزیت‌های هایفوتراپی

مزیت‌های بسیار زیادی برای روش هایفوتراپی ذکر شده است. هایفوتراپی شکم، صورت یا سایر نواحی بدن، بسته به ویژگی‌های فرد مراجعه‌کننده، تاثیرات مختلفی را ایجاد خواهد کرد. به طور کل مزایایی عمومی عمل هایفو عبارت است از: ·

  • عدم نیاز به تزریق یا برش‌های سطحی ·
  • بودن خون‌ریزی یا ایجاد درد موضعی ·
  • تعداد جلسات کم برای انجام کامل فرایند (معمولا یک تا سه جلسه) ·
  • سهولت انجام، بی‌دردسر بودن ·
  • نداشتن دوره نقاهت ·
  • کوتاه بودن جلسات انجام فرایند (معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه) ·
  • ماندگاری بالای نتایج نسبت به روش‌های تزریقی ·
  • هزینه کمتر نسبت به جراحی‌های زیبایی ·
  • کمک به ماندگاری بیشتر نتایج جراحی ·
  • امکان ترکیب با سایر روش‌های مثل میکرونیدلینگ
هایفو-تراپی؛-پوست،-غبغب،-شکم-+-مزایا-و-معایب

کاربردهای هایفو‌تراپی

کاربردهای هایفوتراپی بسیار متنوع است. این روش می‌تواند برای بخش‌های مختلف بدن استفاده شود و علاوه بر جوان‌سازی سطحی، سبب افزایش سلامتی و درخشندگی پوست شود.

با استفاده از هایفوتراپی غبغب امکان لیفت کردن گردن و دکلته شدن آن ممکن است. همچنین با استفاده از هایفوتراپی صورت لیفت گونه‌ها، پیشانی، ابروها و پلک‌ها میسر خواهد بود. این روش به خوبی چین و چروک‌های پوست را از بین می‌برد و سبب سفت شدن افتادگی‌ها و ماهیچه‌های زیر پوست می‌شود. روش هایفو برای تمام رنگ‌های پوستی مناسب بوده و در سنین مختلف قابل انجام است. به کمک هایفوتراپی صورت امکان اصلاح خط لبخند نیز وجود دارد. در صورتی که شخصی در سایر نواحی بدن نیز دچار ناراحتی‌های مختلفی شود با معاینه و بررسی پزشک متخصص، امکان استفاده از هایفوتراپی برای نواحی مورد نظر نیز وجود دارد.

عوارض هایفوتراپی چیست ؟

روش‌های درمان ناراحتی‌های پوستی و فرایندهای زیباسازی معمولا همراه با عوارض هستند اما این موارد کوتاه‌مدت بوده و پس از چند روز رفع می‌شود. برخی از روش‌ها عوارض بیشتری دارند که برای از بین رفتن آن‌ها باید مدت طولانی‌تری صبر کنید اما روش هایفوتراپی جزو روش‌های بسیار کم‌عارضه است و احتمال بروز عوارض شدید بسیار اندک خواهد بود. هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی به حساب می‌آید. روش‌ها غیرتهاجمی عوارض کمتری نسبت به عمل‌های جراحی یا تزریق‌ها دارند.

طبق گزارش‌های اعلام شده به مراکز بهداشتی و سازمان‌های نظارتی، بیشترین عارضه عمل هایفوتراپی قرمزی یا تورم پوست در ناحیه تابش امواج است که پس از چند روز از بین می‌رود. همچنین در موارد بسیار کمی خون‌ریزی موضعی، ایجاد لخته‌های خون یا ریزش مو در محل تابش امواج دیده شده است. در صورت مشاهده چنین علائمی پس از هایفوتراپی باید سریعا به پزشک متخصص و کلینیک مربوطه مراجعه فرمایید. این عوارض ممکن است در اثر اشتباه پزشک، تابش بیش از حد امواج یا حساسیت بدن فرد نسبت به پروسه درمان یا داورها ایجاد شود.

هایفو-تراپی؛-پوست،-غبغب،-شکم-+-مزایا-و-معایب

ماندگاری هایفوتراپی

ماندگاری روش هایفو به عوامل مختلفی مثل ناحیه تابش امواج، مراقبت‌ها از پوست، فعالیت‌های بدنی و البته تبحر پزشک بستگی دارد. به طور کل ماندگاری این روش حدود یک تا دو سال تخمین زده می‌شود که نسبت به روش‌های تزریقی معمولا بیشتر است. گرچه برخی از روش‌های جراحی یا تهاجمی می‌توانند برای مدت طولانی‌تر پوست را تحت تاثیر قرار دهند اما به علت سهولت انجام هایفوتراپی می‌توان در بازه‌های زمانی ۲-۳ ساله این روش را انجام داد.

نظرات خوانندگان این مطلب
شادی : بعد از جلسات هایفوتراپی باید مراقبت خاصی انجام بدیم؟

شانار اسکین : بله. توجه داشته باشید که بعد از درمان هایفو تراپی باید از قرار دادن کمپرس های سرد و گرم بر روی ناحیه مورد نظر خودداری کنید. علاوه بر این، اگر صورت خود را هایفو تراپی کرده‌اید، بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه درمان از آرایش کردن خودداری کنید و تا چند هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.حتما از کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب با spf بالاتر از ۳۰ استفاده کنید. در حین جلسات هایفوتراپی از آفتاب گرفتن و استفاده از دستگاه های سولاریوم خودداری کنید و از خوردن نوشیدنی های الکلی و کافئین دار نیز بپرهیزید.

نسرین : واسه انجام هایفوتراپی محدودیتی وجود داره؟

شانار اسکین : از آنجایی که افراد با هر نوع پوستی که باشند میتوانند برای درمان هایفوتراپی مراجعه کنند، محدودیت خاصی برای انجام این درمان وجود ندارد. با این حال، حتما پیش از حضور در اولین جلسه هایفوتراپی با متخصص خود صحبت کنید تا آگاهی بیشتری نسبت به این درمان پیدا کنید.

شبنم : چقدر وقت طول میکشه تا اثر هایفوتراپی رو ببینیم؟

شانار اسکین : اثرات هایفو تراپی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی مثل اندازه و ناحیه درمان و همینطور پاسخ فرد به درمان بستگی دارد. به طور متوسط، حدود 3-4 ماه طول می کشد تا افراد اثر کامل درمان را مشاهده کنند.

اکرم : هایفوتراپی عوارضی هم داره؟

شانار اسکین : هایفو تراپی از جمله کم خطرترین درمان‌های پوستی است. اما با این حال، بعد از جلسات هایفو تراپی ممکن است برخی از عوارض جانبی برای افراد رخ دهد.

محدثه : چه کسایی میتونن از هایفوتراپی استفاده کنن؟

شانار اسکین : هایفو تراپی یکی از درمان های کم خطر پوستی است که همه افراد ۳۰ تا ۷۰ سال می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این، هایفو تراپی برای افراد با تمام انواع پوست مناسب است.

سحر : هر جلسه هایفو تراپی چقدر طول میکشه؟

شانار اسکین : طول جلسه درمان هایفو تراپی می تواند بسته به ناحیه درمان و همچنین شرایط تحت درمان متفاوت باشد. به طور کلی، با این حال، اکثر درمان ها بین 30 دقیقه تا دو ساعت طول می کشند. در برخی موارد ممکن است چندین جلسه برای دستیابی به نتایج مطلوب لازم باشد. در این صورت، معمولا بین هر دو جلسه معمولاً چند هفته فاصله وجود دارد.

ویدا : سلام . میخواستم بپرسم واسه از بین بردن ترک های روی شکم هم میتونیم از روش هایفو تراپی استفاده کنیم؟
نظر خود را با ما درمیان بگذارید