لایه‌برداری و پاکسازی

لایه‌برداری هفتگی و پاکسازی مداوم می‌تواند به درمان پوست حساس کمک می‌کند. البته قبل از انتخاب مواد لایه‌بردار باید با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین نباید تعداد دفعات لایه‌برداری بیش از حد تعیین شود؛ زیرا سبب تشدید حساسیت پوستی خواهد شد. به طور کل برای درمان پوست حساس باید همیشه سطح آن را پاکیزه نگه داشت و مانع از تجمع آلودگی‌ها شد.

درمان-تخصصی-پوست-حساس؛-مراحل-انجام،-هزینه-و-مزایا

حساسیت پوست از جمله معضلاتی است که عوارض آن به شدت خسته‌کننده و آزار‌دهنده است. درمان پوست حساس نیاز به مشورت با پزشک، مراقبت‌های روزانه، تنظیم برنامه غذایی و استفاده از داروهای مناسب و سازگار با پوست دارد.

برای این که بتوانیم هر چه زودتر از دست این مشکل رها شویم، باید انواع پوست حساس و عوارض حساسیت‌ها را بشناسیم و روش‌های مراقبت از این نوع پوست را مطالعه کنیم. همچنین تا حد امکان باید از عوامل حساسیت‌زا دوری کنیم.

به چه پوستی حساس گفته می‌شود؟

پوست حساس به پوستی گفته می‌شود که در اثر عوامل متعددی به راحتی آسیب دیده یا تحریک می‌شود. همه پوست‌ها ممکن است نسبت به ماده غذایی خاص، مواد آرایشی، مواد بهداشتی، آب و هوا، آفتاب، استرس و حالات روانی، سرما یا گرما و ... حساسیت داشته باشند. برخی پوست‌ها نیز نسبت به چند عامل حساس هستند. تفاوت پوست حساس با پوست عادی در سرعت، مقدار و شدت آسیب‌پذیری است.

همچنین در پوست‌های حساس معمولا آثار بیماری و حساسیت بیشتر در صورت مشاهده می‌شود. از همین رو باید درمان پوست حساس را جدی گرفت زیرا عدم توجه به این معضل می‌تواند به زیبایی و جوانی چهره آسیب بزند.

درمان-تخصصی-پوست-حساس؛-مراحل-انجام،-هزینه-و-مزایا

حساسیت پوست درجات مختلفی دارد. به طور کلی پوست‌های حساس به چهار نوع طبیعی، حساس به محیط، تحریک‌پذیر و نازک تقسیم می‌شوند. داشتن پوست حساس طبیعی اغلب به علت مسائل ژنتیکی و سوابق خانوادگی است. این نوع پوست عارضه‌های التهابی همچون اگزما، روزاسه و ... را تجربه می‌کند.

پوست حساس به محیط نسبت به برخی از شرایط محیطی و آب‌وهوایی حساسیت دارد. دود، آفتاب، آلودگی، گرما و ... از جمله عوامل تحریک‌کننده این نوع پوست است. معمولا برای درمان پوست حساس به محیط دوری از عوامل تحریک‌کننده و مراقبت از سطح پوست بسیار موثر است.

پوست‌های تحریک‌پذیر اغلب نسبت به مواد آرایشی یا مواد غذایی واکنش نشان می‌دهند. قرمزی پوست، بروز جوش و ایجاد التهاب جزو شایع‌ترین عوارض این دسته است. پوست‌های نازک نیز بیشتر در افراد مسن مشاهده می‌شود. این پوست‌ها نسبت به تمام مشکلات مقاومت کمتری دارند؛ زیرا بخش زیادی از بافت‌های خود را از دست داده‌اند. گاهی نازکی پوست به حدی است که رگ‌های زیرین به راحتی قابل مشاهده است.

مشکلات پوست های حساس و واکنش دار

همه پوست‌های حساس مشکلات یکسانی ندارند. بیشترین معضلات دیده شده در افراد مختلف در ادامه ذکر شده است. در صورتی که یکی از نشانه‌های زیر در پوست صورت یا سایر اعضای بدن شما مشاهده می‌شود، باید نسبت به بررسی حساسیت پوست و مراجعه به پزشک اقدام کنید.

واکنش سریع به شوینده‌ها و لوازم آرایشی

پوست‌های حساس و واکنش دار در اثر عوامل متعددی تحریک می‌شوند و نشانه‌ها و عوارض گوناگونی از خود بروز می‌دهند. برخی از پوست‌های حساس در اثر مصرف صابون و دیگر شوینده‌ها به سرعت دچار عارضه می‌شوند. پوسته‌پوسته شدن، ایجاد زخم و ترک و قرمزی بخشی از نشانه‌های داشتن پوست حساس و واکنش‌دار است. ممکن است این نشانه‌ها در اثر مصرف عطر یا مواد آرایشی نیز مشاهده شوند.

درمان-تخصصی-پوست-حساس؛-مراحل-انجام،-هزینه-و-مزایا

قرمزی پوست

برخی از پوست‌های حساس همیشه یا اکثر اوقات دچار معضل قرمزی هستند. این پوست‌ها در مواجهه با عوامل گوناگونی سریعا واکنش نشان می‌دهند. گاهی این قرمزی شبیه به حالت گُر گرفتگی است و گاهی رگ‌های خونی پوست به صورت برجسته مشاهده می‌شوند. درمان پوست حساس و گرُ گرفته معمولا به کمک لیزرها انجام می‌شود.

احساس خارش

خارش نیز جزو مشکلات پوست‌های حساس و واکنش‌دار است. این عارضه در نواحی مختلفی به وجود می‌آید و شدت آن بعضی از مواقع به حدی است که فرد را کلافه می‌کند. این خارش ممکن است پس از تماس با آب یا سایر مواد بیشتر احساس شود یا در نوسان‌های دمایی شدت بگیرد. خاراندن راه درمان پوست حساس نیست و در صورت مشاهده چنین مواردی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

درد و سوزش

ممکن است هنگام شستشو یا استفاده از محصولات مختلف، پوست‌های حساس دچار احساس درد و سوزش شوند. گاهی این حس شبیه به برخورد سوزن به سطح پوست است. این سوزش در زمان استفاده از محصولاتی مانند الکل بیشتر حس می‌شود. با وجود موقتی بودن این درد اما تکرار آن برای دفعات متعدد خسته‌کننده و آزاردهنده خواهد بود.

بروز جوش و آکنه

روی پوست‌های حساس به راحتی جوش و آکنه به وجود می‌آید. استفاده از کرم‌ها یا مصرف غذای چرب و موادی طبع گرم سریعا باعث ایجاد جوش و آکنه روی پوست می‌شود. معمولا در این مواقع مصرف کرم‌ها یا داروهای رایج ناراحتی پوستی را تشدید می‌کند. در این حالت برای درمان پوست حساس باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه داروهای خانگی پرهیز کنید.

درمان-تخصصی-پوست-حساس؛-مراحل-انجام،-هزینه-و-مزایا

آفتاب سوختگی

پوست حساس به سرعت تحت تاثیر آفتاب قرار می‌گیرد و دچار سوختگی‌های موضعی می‌شود. اگر پوست قبلا تجربه سوختگی داشته یا لایه‌برداری شده است، در برابر نور خورشید حساس‌تر هم خواهد بود. بهترین راه درمان پوست حساس به نور خورشید استفاده مداوم و به اندازه از کرم‌های ضدآفتاب است. در زمان انتخاب کرم ضدآفتاب دقت لازم را به عمل آورید. برخی از ضدآفتاب‌ها ممکن است پوست حساس را تحریک کنند. بهتر است کرم انتخاب‌شده SPF30 یا بالاتر داشته باشد.

خشکی مداوم پوست

اگر پوست فردی دائما خشک است و در تماس با هوای سرد، وزش باد، حرارت و ... به سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهد، باید جهت درمان پوست حساس خود هر چه سریعتر اقدام کند. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، لوسیون‌ها، محافظت از پوست توسط ماسک، شال و ... از جمله عواملی است که می‌تواند به رفع این معضل کمک کند.

روش‌های مراقبت از پوست حساس

روش‌های بسیار زیادی برای محافظت از پوست‌های حساس پیشنهاد می‌شود. قبل از انجام هر کدام از روش‌ها باید با پزشک متخصص مشورت کرد. درمان پوست حساس یک فرایند تخصصی است و در صورت مصرف مواد نامناسب ممکن است ناراحتی‌ها تشدید شده و روند درمان پوست حساس بسیار سخت‌تر شود.

مصرف مداوم نوشیدنی‌ها و آب‌لیمو

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان پوست حساس مصرف مداوم آب و نوشیدنی‌های طبیعی است. یکی از علت‌های مهم تضعیف پوست، خشک شدن بافت‌های سطحی و عمیق است. مصرف آب سبب مرطوب ماندن بافت‌ها و تقویت آن‌ها خواهد شد. همچنین توصیه می‌شود از آب‌لیمو به صورت روزانه استفاده کنید. این ماده حاوی ویتامین C و ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی دارد که از خشکی پوست و نفوذ آلودگی‌ها جلوگیری می‌کند.

استفاده از کرم ضد‌آفتاب و لوازم آرایشی استاندارد

استفاده از کرم ضد‌آفتاب مناسب و لوازم آرایشی معتبر به درمان پوست حساس کمک خواهد کرد. افرادی که چنین معضلی دارند نباید هر ماده‌ای را در تماس با پوست خود قرار دهند. ترکیبات لوازم آرایشی و کرم‌ها متنوع است. محصولات آرایشی بی‌کیفیت پوست را خشک می‌کنند و منافذ پوستی را می‌بندند.

مصرف مواد و روغن‌های مغذی و تقویت‌کننده پوست

برخی از مواد طبیعی و روغن‌ها می‌توانند تقویت‌کننده پوست باشند و رطوبت، کلاژن و الاستین پوست را افزایش دهند. روغن نارگیل یکی از این مواد است. اسیدهای چرب موجود در این ماده به منافذ پوستی نفوذ می‌کند و بافت‌های عمیق را مرطوب نگه می‌دارد. این ماده خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد. همچنین مصرف و استعمال شیر روی پوست درد، خارش و سوز‌ش‌های موضعی را از بین می‌برد و سبب بهبود رنگ پوست می‌شود.

برنامه غذایی سالم و طبیعی

فردی که پوست حساسی دارد باید برنامه غذایی طبیعی و سالمی داشته باشد. درمان پوست حساس بدون داشتن رژیم غذایی مناسب تقریبا غیرممکن است. مصرف موادی که حاوی امگا۳، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و پروتئین هستند به خوبی می‌تواند عوارض معضل حساسیت پوست را کاهش دهد. روغن زیتون، سیر، زردچوبه، اسفناج، گردو، ماهی، زنجبیل و ... خوراکی‌هایی هستند که خاصیت ضدالتهابی داشته و سرشار از مواد مغذی هستند.

شستشو با گلاب

شستشوی صورت با گلاب نیز می‌تواند به کاهش حساسیت پوست کمک کند. این روش اغلب توسط متخصصان درمان پوست حساس نیز توصیه می‌شود. گلاب ماده‌ای ضدعفونی‌کننده، خنک‌کننده، رطوبت‌ساز و ضدالتهاب است و البته خاصیت آنتی‌اکسیدان نیز دارد. این ماده با تنظیم PH سبب کاهش واکنش‌پذیری پوست در مقابل مواد مختلف می‌شود.

درمان-تخصصی-پوست-حساس؛-مراحل-انجام،-هزینه-و-مزایا

لایه‌برداری و پاکسازی

لایه‌برداری هفتگی و پاکسازی مداوم می‌تواند به درمان پوست حساس کمک می‌کند. البته قبل از انتخاب مواد لایه‌بردار باید با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین نباید تعداد دفعات لایه‌برداری بیش از حد تعیین شود؛ زیرا سبب تشدید حساسیت پوستی خواهد شد. به طور کل برای درمان پوست حساس باید همیشه سطح آن را پاکیزه نگه داشت و مانع از تجمع آلودگی‌ها شد.

سوالات متداول در مورد درمان تخصصی پوست حساس

دیگران درباره درمان تخصصی پوست حساس چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
آب ‌لیمو بنوشید، از کرم‌های ضد آفتاب در طول سال استفاده کنید، محصولات مراقبت از پوست را با دقت انتخاب کنید، پوست حساس را با شیر پاک‌سازی کنید، پوست حساس را با روغن نارگیل مرطوب کنید، چای سبز بنوشید، غذای سالم بخورید.
تشخیص نوع پوست همیشه کار راحتی نیست و در بعضی مواقع فقط توسط متخصص پوست قابل تشخیص است.
اختلالات پوستی یا واکنش‌های آلرژیک، پوست‌های بیش از حد خشک یا آسیب‌دیده، قرار گرفتن در معرض فاکتورهای محیطی مخرب
گرمای زیاد به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند و اغلب می‌تواند باعث جوش‌های پوستی و بیماری‌ها شود.
داشتن یک رژیم غذایی کامل و مغذی برای سلامت پوست مهم است. به همین دلیل لازم است مواد غذایی مصرف کنید که نیازهای بدن و همچنین پوستتان را تأمین کند.
نظرات خوانندگان این مطلب
بهناز : حساس بودن پوست به جنسیت هم ربط داره؟ من شنیدم خانوما پوستشون حساس تره

شانار اسکین : بله، جنسیت می تواند بر حساسیت پوست تأثیر بگذارد. به طور کلی، پوست زنان به دلیل تفاوت در سطح هورمون ها و ترکیب خود پوست، حساس تر از مردان است. خانم‌ها معمولا پوست نازک‌تری دارند و غدد چربی کمتری دارند، که می‌تواند آن را بیشتر مستعد تحریک یا خشکی کند. علاوه بر این، نوسانات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی می تواند باعث تغییر در حساسیت پوست شود. با توجه به این تفاوت در حساسیت پوست بین جنسیت‌ها، برای مردان و زنان مهم است که اقداماتی را برای محافظت از پوست خود در برابر عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی انجام دهند. علاوه بر استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده‌ها، افرادی که پوست حساس دارند باید به دنبال پاک‌کننده‌های ملایمی باشند که عاری از مواد شیمیایی یا عطرهای تند باشد. همچنین ایده خوبی است که هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن از دمای شدید اجتناب کنید زیرا این امر می تواند پوست را بیشتر تحریک کند.

الهه : من پوست خیلی حساسی دارم و میخواستم بپرسم چند وقت یه بار میتونم لایه برداری کنم؟

شانار اسکین : لایه برداری پوست می تواند مفید باشد، زیرا به از بین بردن سلول های مرده پوست و بهبود گردش سلولی سالم کمک می کند. با این حال، اگر پوست حساسی دارید، مهم است که هنگام لایه برداری مراقبت بیشتری داشته باشید. به طور کلی، توصیه می شود افرادی که پوست حساسی دارند بیش از یک یا دو بار در هفته لایه برداری انجام دهند.

هما : سلام ممنون از مطالب خوبتون. مادر من پوست خیلی حساسی داره و بااینکه ادویه تند و غذاهای چرب نمیخوره،‌بازم صورتش جوش میزنه. ممنون میشم یه راهکار بگین.

شانار اسکین : سلام. خوشحالیم که مطالب ما مورد توجه شما قرار گرفتن. مدیریت پوست حساس می تواند دشوار باشد و خوشبختانه، چندین گام برای کمک به کاهش حساسیت و حفظ سلامت پوستش وجود دارد.

الهام : برای اینکه بفهمیم پوستمون حساسه یا نه باید حتما پیش متخصص پوست بریم یا خودمونم میتونیم تشخیص بدیم؟

شانار اسکین : همیشه بهترین کار این است که هنگام تلاش برای تعیین اینکه آیا پوست شما حساس است یا خیر، با یک متخصص پوست مشورت کنید. یک متخصص پوست می تواند پوست شما را ارزیابی کند، در مورد هر گونه بیماری پوستی موجود از شما سوال بپرسد و یک تشخیص دقیق ارائه دهد. آنها همچنین ممکن است درمان هایی مانند کرم های موضعی یا داروها را برای کمک به هرگونه حساسیت موجود توصیه کنند.

نسرین : این درسته که میگن کسایی که پوستشون حساسه نباید از صابون استفاده کنن؟

شانار اسکین : بستگی به نوع صابون و نوع پوست افراد دارد. افرادی که پوست حساسی دارند باید به دنبال صابون هایی باشند که برچسب "حساس"، "کم حساسیت" یا "بدون عطر" دارند. این نوع صابون ها به گونه ای طراحی شده اند که برای پوست ملایم بوده و فاقد مواد شیمیایی تهاجمی، عطرها و رنگ هایی هستند که می توانند پوست حساس را تحریک کنند. علاوه بر این، مهم است که از صابون هایی که حاوی الکل یا سایر عوامل خشک کننده هستند اجتناب کنید، زیرا این مواد می توانند حساسیت پوست را تشدید کنند. در نهایت، اگر استفاده از یک صابون خاص باعث تحریک یا خشکی می شود، بهتر است به یک محصول دیگر بروید. همچنین پیگیری هر روتین پاکسازی با یک مرطوب کننده برای کمک به محافظت از سد پوستی و حفظ رطوبت پوست مفید است.

نسترن : نوع تغذیه‌ ای که داریم تو ظاهر پوستمون مهمه؟

شانار اسکین : بله، نوع تغذیه شما در حساسیت پوست بسیار مهم است. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به حفظ سلامت و درخشندگی پوست شما کمک کند. خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند میوه ها و سبزیجات می تواند به محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی و کاهش التهاب کمک کند. علاوه بر این، خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی، آجیل و دانه‌ها می‌تواند به هیدراته نگه داشتن و تغذیه پوست شما کمک کند. در نهایت، اجتناب از غذاهای فرآوری شده و میان وعده های شیرین می تواند به جلوگیری از جوش و سایر مشکلات پوستی کمک کند. همه این عوامل در کنار هم می توانند تفاوت بزرگی در حساسیت پوست شما ایجاد کنند.

مرضیه : سلام. من پوست خیلی حساسی دارم و اگه یه بار کرم ضدآفتاب نزنم سریع قرمز میشه. میخواستم بدونم واسه شستشو از چه موادی باید استفاده کنم؟

شانار اسکین : کرم ضد آفتاب بخش مهمی از هر روتین مراقبت از پوست است، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. بهترین راه برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید و جلوگیری از قرمزی، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر هر روز است. سعی کنید در ساعات اوج تابش نور خورشید (10 صبح تا 2 بعد از ظهر) که پرتوهای فرابنفش قوی ترین هستند، از نور مستقیم خورشید دوری کنید.

ندا : سلام خسته نباشین. میخواستم بپرسم آیا حساسیت پوست ارثیه؟

شانار اسکین : حساسیت پوست لزوما ارثی نیست، اگرچه برخی از عوامل ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به اگزما یا پسوریازیس اغلب اعضای خانواده خود را دارند که از همان بیماری پوستی نیز رنج می برند. علاوه بر این، افرادی که پوست حساسی دارند، به دلیل داشتن رنگ پوست روشن تر، بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند که می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. با این حال، در بیشتر موارد، حساسیت پوست به دلیل عوامل محیطی مانند شرایط آب و هوایی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن یا صابون ها ایجاد می شود. افرادی که پوست حساسی دارند باید در هنگام استفاده از محصولات مراقبت از پوست اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند و زمان خود را در آفتاب محدود کنند تا از پوست خود در برابر تحریک بیشتر محافظت کنند. علاوه بر این، برای کاهش التهاب و قرمزی پوست، مرطوب نگه داشتن پوست و مرطوب نگه داشتن آن بسیار مهم است.

نظر خود را با ما درمیان بگذارید