درمان-تخصصی-پوست-خشک؛-روش-ها،-مزایا-و-هزینه

ممکن است پس از پیاده‌روی در یک روز سرد یا اتمام یک روز سخت کاری، متوجه خشک شدن پوست خود شده باشید. گاهی شدت این ناراحتی پوستی بیشتر می‌شود و هر روز زخم‌ها و سوزش‌های زیادی در نواحی مختلف ایجاد می‌کند. قبل از اقدام برای درمان تخصصی پوست خشک باید علت این اتفاق را بدانید و سپس راه‌های درمانی را بشناسید. در بسیاری از موارد می‌توان با انجام مراقبت‌های لازم از خشکی پوست جلوگیری کرد.

خصوصیات پوست خشک

خشکی پوست یکی از معضلات رایج بین مردان و زنان است که افراد زیادی را دچار دردسر می‌کند. این عارضه ممکن است علت‌های ژنتیکی یا ارثی داشته باشد. همچنین شرایط محیطی، میزان مراقبت از پوست، نوع و میزان فعالیت روزانه و ده‌ها عامل دیگر می‌توانند باعث به وجود آمدن خشکی پوست شوند.

پوست بدن انسان در لایه‌‌های مختلف دارای چربی، عرق و آب است. این مواد باعث مرطوب ماندن پوست می‌شوند. زمانی که بخشی از رطوبت موجود کاهش پیدا می‌کند، پوست خشک شده و صلابت خودش را از دست می‌دهد.

در پوست‌های خشک میزان رطوبت کمتر از پوست‌های عادی است. جنس این نوع پوست زبر و خشک است و معمولا سریعتر زخم یا جراحت برمی‌دارد. پوست‌های خشک دارای چین و چروک می‌شوند و گاهی رنگ شفاف خود را از دست می‌دهند. در نتیجه برای حفظ سلامتی و زیبایی باید برای درمان تخصصی پوست خشک اقدام کرد.

درمان-تخصصی-پوست-خشک؛-روش-ها،-مزایا-و-هزینه

افرادی که چنین نشانه‌هایی را در پوست خود مشاهده می‌کنند باید سریعا برای انجام فرایندهای درمانی اقدام کنند. این معضل یک بیماری محسوب نمی‌شود اما در صورت عدم رسیدگی می‌تواند تاثیرات نامطلوب زیادی در زیبایی و شادابی چهره داشته باشد. همچنین خشکی پوست زمینه را برای ایجاد دیگر بیماری‌های پوستی فراهم می‌کند. از همین رو درمان تخصصی پوست خشک یک راهکار مناسب برای پیشگیری از ناراحتی‌های پوستی است.

علل خشکی پوست

همان طور که ذکر شد علت‌های مختلفی می‌تواند باعث خشک شدن پوست شود. برخی از عوامل تاثیر شدیدتری دارند و برخی دیگر در طولانی‌مدت می‌توانند اثرگذار باشند. همچنین خصوصیات بدن انسان‌ها متفاوت است و به همین علت تمام عوامل تاثیر یکسانی در بدن همه افراد ندارند. در ادامه به برخی از عوامل مهم خشکی پوست اشاره می‌کنیم.

آب و هوا

اگر در مناطق شمالی یا جنوبی ایران زندگی می‌کنید، احتمالا کمتر درگیر مشکل خشکی پوست می‌شوید. رطوبت موجود در هوا باعث می‌شود پوست کمتر خشک شود. اما در استان‌های مرکزی با آب و هوای گرم و خشک معمولا پوست همه افراد دچار خشکی می‌شود و باید از کرم‌های مرطوب‌کننده یا دیگر مواد موثر استفاده کنند. البته بدن انسان همیشه سعی می‌کند خودش را با محیط پیرامونی وفق دهد اما باز هم تاثیر آب‌وهوا در میزان خشکی پوست غیر قابل انکار است.

در صورتی که در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنید باید روزانه و به طور مرتب از مواد مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید. حتی مناطقی که آب‌وهوای گرم و مرطوب دارند نیز در بعضی از روزهای سال پوست انسان را خشک می‌کنند.

گرما

حضور در محیط‌های گرم باعث خشکی پوست می‌شود. حضور مداوم در فضاهای صنعتی پرحرارت یا منازلی که دمای بالای دارند منجر به خشکی پوست خواهد شد. بهتر است همیشه دمای هوای پیرامون خود را معتدل نگه‌دارید و در صورتی که مجبور به حضور در محیط‌های بسیار گرم هستید، از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید. همچنین تعویض محیط به صورت تناوبی در روز از خشک شدن پوست جلوگیری خواهد کرد.

برخی افراد نیز عادت به قرار دادن دست‌ها در معرض آتش یا حرارت دارند. این کار باعث خشکی پوست دست می‌شود. سایر نقاط بدن نیز اگر به طور مداوم در معرض شعله‌های آتش یا حرارت زیاد باشند خشک خواهند شد.

درمان-تخصصی-پوست-خشک؛-روش-ها،-مزایا-و-هزینه

دوش آب داغ

این تصور اشتباه است که برای درمان تخصصی پوست خشک باید دائما دوش آب گرم گرفت. گرچه در ابتدا به نظر می‌رسد استحمام از خشکی پوست جلوگیری کند اما دوش گرفتن‌های متعدد، آن هم با آب داغ، منجر به خشکی پوست می‌شوند.

احتمالا تا الان جمع شدن و خشک شدن پوست دست‌ها پس از استحمام نظر شما را جلب کرده است. برخی افراد که پوست حساس‌تری دارند بعد از استحمام حتما باید از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده ‌کنند. همچنین کلر موجود در آب سبب خشکی پوست می‌شود. از همین رو شنای طولانی مدت در استخر نیز ممکن است موجب کاهش سطح رطوبت پوست شود.

صابون و شوینده

برخی از شوینده‌ها می‌توانند پوست را مرطوب کنند و برخی دیگر نرمی پوست را کاهش داده و رطوبت را از بین می‌برند. این شوینده‌ها تلاش می‌کنند چربی‌های سطحی را نابود کنند اما به علت استفاده بیش از حد یا غیراستاندارد بودن مواد تشکیل دهنده، پوست بدن را خشک می‌کنند.

افزایش سن

یکی از علت‌های رایج و اجتناب‌ناپذیر خشک شدن پوست، افزایش سن است. با افزایش سن بافت‌های پوست ضعیف شده و رطوبت خود را از دست می‌دهند. برای جلوگیری از این اتفاق باید از سنین جوانی کرم‌ها و مواد مرطوبت‌کننده به صورت مرتب مصرف شود. همچنین مصرف متناوب ماسک‌های آبرسانی و پاکسازی راهکاری موثر جهت درمان تخصصی پوست خشک برای افراد مسن است.

درمان-تخصصی-پوست-خشک؛-روش-ها،-مزایا-و-هزینه

مراقبت از پوست خشک

راهکارهای متنوعی برای مراقبت از پوست‌های خشک وجود دارد. علاوه بر انجام روش‌های درمانی، مراقبت‌های پوستی نیز باید انجام شود. افرادی که دچار مشکل خشکی پوست هستند نباید با آب داغ استحمام کنند. به این افراد توصیه می‌شود از آب ولرم برای شستشو استفاده کنند. آب سرد نیز به علت کاهش دمای بدن چندان گزینه مناسبی نیست. همچنین قرار گرفتن مداوم در معرض آب موجب از بین رفتن چربی‌ها و برخی مواد معدنی ضروری پوست می‌شود.

حتما استفاده از کرم‌ها و مواد مرطوب‌کننده را در برنامه روزانه و هفتگی خود قرار دهید. مواد مرطوب‌کننده باید فاقد الکل باشند تا موجب التهاب و سوزش نشوند. اگر پوست شما از فقدان چربی رنج می‌برد می‌توانید از مرطوب‌کننده‌های بر پایه چربی استفاده کنید. آبرسانی یکی از مهمترین اقدامات برای تضمین سلامت و کیفیت پوست است. همچنین برای برخی از نواحی که دچار خشکی شدید شده‌اند می‌توانید از وازلین استفاده کنید.

دستگاه‌های بخور رطوبت فضا را افزایش می‌دهند. کمبود رطوبت هوای منزل از عوامل مهم خشکی پوست است. بسیاری از افراد ساعات زیادی را در خانه سپری می‌کنند. در نتیجه کیفیت هوای خانه و میزان رطوبت نقش زیادی در خشک شدن پوست خواهد داشت.

بهتر است فصول سرد از لباس‌های گرم استفاده کنید و پوست خود را در معرض سرمای شدید قرار ندهید. در روزهای سرد معمولا هوا رطوبت کمی دارد و پوست سریعا خشک می‌شوند.

روش‌های درمان پوست خشک

درمان تخصصی پوست خشک باید به طور مداوم انجام شود. روش‌های بسیار زیادی برای از بین بردن عارضه خشکی پوست وجود دارد اما هیچ کدام برای همیشه این معضل را از بین نمی‌برند.

از متداول‌ترین روش‌های درمان خشکی پوست می‌توان به استفاده از ماسک‌های خانگی اشاره کرد. ماسک‌های خانگی از مواد مختلفی تشکیل می‌شوند که هر کدام خواص خاصی دارند. معمولا این ماسک‌ها موجب آبرسانی و تعدیل چربی پوست می‌شوند. همچنین با استفاده از موادی مثل روغن زیتون، روغن نارگیل، آووکادو و ... رطوبت به سطوح و لایه‌های عمیق نفوذ می‌کند. ماسک‌های خانگی منافذ پوست را باز می‌کنند و سبب می‌شوند رطوبت وارد بافت‌های پوستی شود.

درمان-تخصصی-پوست-خشک؛-روش-ها،-مزایا-و-هزینه

نوشیدن آب و مایعات نیز کمک زیادی به درمان تخصصی پوست خشک خواهد کرد. مهمترین علت خشکی پوست کاهش سطح رطوبت بدن است. نوشیدن مایعات یکی از راحت‌ترین کارها برای افزایش سطح رطوبت بدن محسوب می‌شود.

شیر حاوی اسید لاکتیک است که به خوبی می‌تواند لایه‌برداری و ملایم‌سازی پوست را انجام دهد. افرادی که دچار خشکی پوست شدیدی هستند بهتر است از کمپرس شیر استفاده کنند و لبنیات را در برنامه غذایی خود بگنجانند. دقت داشته باشید که اسید لاکتیک التهاب‌آور است و در صورتی که خراش یا زخمی روی پوست دارید نباید از کمپرس شیر استفاده کنید.

اگر اهل نشستن در وان حمام هستید، می‌توانید از روغن‌های مرطوب‌کننده در وان استفاده کنید. البته نباید مدت زمان تماس پوست با آب و روغن بیش از حد باشد. بهتر است قبل از نشستن در وان، روغن مورد نظر را در آب مخلوط کرده و سپس برای ۵-۱۰ دقیقه بدن خود را درون وان قرار دهید.

برنامه غذایی سالم و خواب کافی جزو عوامل مهمی است که از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. بی‌خوابی، مصرف بیش از حد فست‌فود و مواد مضر، استعمال سیگار و الکل و نوشیدنی‌های قندی آسیب‌های زیادی به دستگاه‌های بدن و پوست وارد می‌کنند.

سوالات متداول در مورد درمان تخصصی پوست خشک

دیگران درباره درمان تخصصی پوست خشک چه می پرسند؟

اگر سوال دیگری درباره این موضوع دارید از قسمت نظرات سایت با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوال خود را بپرسید
خشکی پوست امکان دارد به بیماری‌های دیگر پوستی یا بیماری‌هایی مانند دیابت، کم کاری یا پرکاری تیروئید، سندرم شوگرن و سوء تغذیه مربوط باشد.
شستشو در آب ولرم نه داغ، نماندن در حمام یا دوش بیش از 10 دقیقه، فقط از محصولات پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید، نوازش، مالش ندادن، پوست پس از شستشو، استفاده از مرطوب کننده فراوان بلافاصله پس از خشک شدن پوست
استفاده از دئودورانت های خشن یا محصولات پاک کننده، گرفتن دوش یا حمام طولانی و آب گرم، زندگی در شرایط سرد و خشک، استفاده از منابع حرارتی مانند حرارت مرکزی یا اجاق های هیزمی که هوا را خشک می کنند.
احساس کشیدگی پوست به‌خصوص پس از استحمام و شنا، زبر بودن پوست در ظاهر و لمس، خارش، پوسته‌ پوسته شدن، افزایش خطوط پوست تا حتی ترک خوردن پوست، تغییر رنگ پوست
نظر خود را با ما درمیان بگذارید