یکی از شایع ترین مشکلات پوستی که امروزه افراد با آن درگیر هستند وجود دانه های زیر پوستی است. این دانه ها ظاهری ناهموار و ناخوشایند را روی سطح پوست ایجاد کرده و در بسیاری موارد منجر به بروز مشکلات بعدی از جمله آکنه می گردند.

اما سوال اینجاست که علت بروز این دانه ها چیست؟

عمده ترین و اصلی ترین دلیل ایجاد دانه های زیر پوستی تمیز نکردن صحیح پوست صورت می باشد.

روی سطح پوست شما هزاران منفذ وجود دارد که پوست از طریق آن ها تنفس می کند،مواد زائد و سموم را دفع می نماید،تعریق انجام می دهد و ....

زمانی که در حال انجام فعالیت های روزانه خود هستید و یا حتی زمانی که استراحت می کنید این منافذ باز هستند و فعالیت دارند.در طول روز عوامل مختلفی از جمله آرایش صورت،آلودگی هوا،گرد و غبار و ۰۰۰۰ از طریق این منافذ وارد مجرای پوستی شما می شوند. در طول زمان اگر این منافذ به درستی تمیز نشوند چربی داخل منفذ و آلودگی های موجود درآن محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می نمایند به مرور زمان این منافذ به دلیل تجمع چربی و وآلودگی بسته شده،و محیط مناسبی را برای رشد باکتری های بی هوازی به وجود می آورند در نتیجه پوست در ناحیه مجرا دچار التهاب می شود و دانه های زیر پوستی سطح پوست را پر می کنند.

برای پیشگیری از بروز دانه های زیر پوستی گام های زیر را دنبال کنید:

۱-اگر در حال حاضر این دانه ها در سطح پوست شما ظاهر شده اند بهترین روش برای درمان آن ها مراجعه به متخصص پوست و یا کارشناس پوست می باشد تا به وسیله پاکسازی پوست،میکرودرمی،دزنکراسیون و روش های مشابه این مشکل را برای شما برطرف نمایند.

۲-اگر اهل آرایش هستید و برای مدت زمان طولانی آرایش روی سطح پوست شما می ماند برای پیشگیری و یا حاد شدن دانه های زیر پوستی هر روز شب هنگام موقع خواب پوست خود را با شوینده مناسب بشورید(ترجیحا ژل شست وشو و یا فوم شست و شو)،سپس با تونر(لوسیون) مناسب پوست خود را پاک کنید تا باقی مانده آرایش از سطح پوست شما برداشته شود.

۳-اگر پوست ضخیم و غیرحساسی دارید و مستعد آکنه فعال نیستید پس از شست وشوی صورت خود می توانید از لایه بردارهای مناسب(آلفا هیدروکسی اسیدها AHA) با دوز پایین در نواحی پیشانی،بینی و چانه استفاده کنید.

توجه:لایه بردارها می توانند سبب بروز حساسیت های پوستی شوند بنابراین قبل از استفاده روی پوست صورت آن را روی بازو خود تست کنید تا از بروز حساسیت روی پوست خود جلوگیری کنید.

۴-از ضد آفتاب هایی با پایه های سبک و غیر چرب استفاده کنید.

۵-در پاک کردن و شست و شوی پوستتون تنبلی نکنید سعی کنید این کار را در اولویت قرار دهید زمانی که سرحال هستید و حوصله دارید.

۶-هرگز و هرگز با پوست آرایش کرده نخوابید این موضوع نه تنها باعث بروز مشکلات پوستی از جمله دانه های زیر پوستی می شود بلکه عامل پیری زودرس پوست نیز می باشد.

با پوست خود مهربان باشید. اعتقاد ما این است که داشتن پوستی سالم وبا طراوت از معیارهای سلامتی و افزایش اعتماد به نفس است.

تهیه و تنظیم:المیرا دنیاداری

کارشناس ارشد شیمی دارو

کارشناس پوست فنی و حرفه ای

دارای مدرک پوستی از کشور انگلستان

نظر خود را با ما درمیان بگذارید