دلایل-حساسیت-پوستی

دلایل حساسیت پوستی

حساسیت های پوستی بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آیند که برخی از آن ها با درمان های خانگی قابل رفع است و برخی دیگر نیاز به درمان پزشکی دارد.

حساسیت های پوستی نظر ظاهری بسیار متفاوت هستند و دلایل زیادی دارند. به دلیل تنوع حساسیت های پوستی و دلایل آن ها، طیف گسترده ای از درمان ها نیز وجود دارد.

حساسیت های پوستی ممکن است فقط در یک قسمت کوچک از بدن و به صورت موضعی اتفاق بیفتند، یا می توانند ناحیه بزرگی را پوشش دهند.

از مهم ترین دلایل حساسیت های پوستی می توان به عفونت در بدن و واکنش های آلرژیک در اثر مصرف دارو ها اشاره کرد. از علائم حساسیت های پوستی می توان به خشکی، قرمزی و التهاب، خارش شدید و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

گاهی اوقات حساسیت های پوستی نیازی به درمان ندارند و خود به خود برطرف می شوند ، برخی از آن ها نیز در خانه و با روش های خانگی قابل درمان هستند. اما در بعضی موارد حساسیت های پوستی شکل جدی به خود می گیرند و باید تحت نظر پزشک برای درمان آن ها اقدام کرد.

دلایل حساسیت پوستی

تماس با مواد حساسیت زا

گاهی حساسیت پوستی هنگامی رخ می دهد که پوست نسبت به چیزی که لمس کرده واکنش نشان دهد. در چنین مواردی پوست ممکن است قرمز و ملتهب شود.

داروها

برخی از داروها می توانند در برخی افراد حساسیت پوستی ایجاد کنند. این ممکن است یک عارضه جانبی یا یک واکنش آلرژیک باشد. همچنین ، برخی از داروها ، از جمله برخی آنتی بیوتیک ها ، باعث حساسیت به نور می شوند و زمانی که فرد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، پوست حالت آفتاب سوختگی پیدا می کند.

عفونت ها

عفونت توسط باکتری ها ، ویروس ها یا قارچ ها نیز می تواند باعث حساسیت شود. در چنین موردی حساسیت پوستی بسته به نوع عفونت متفاوت خواهد بود.

در صورت مشکوک بودن به عفونت مراجعه به پزشک مهم است.

شرایط خود ایمنی

هنگامی که سیستم ایمنی بدن فرد شروع به حمله به بافت سالم می کند ، یک بیماری خود ایمنی اتفاق می افتد. بسیاری از بیماری های خود ایمنی باعث حساسیت پوستی می شوند.

علائم حساسیت پوستی

علائم حساسیت پوستی بسته به نوع واکنش پوست متفاوت است. موارد زیر برخی از رایج ترین علائم حساسیت های پوستی هستند:

خارش

پوسته پوسته شدن

قرمزی

خشکی به خصوص در ناحیه صورت ، دست ها ، آرنج و زانوها

تاول

کهیر