با وجود زندگی صنعتی و آلودگی‌های شدید، معمولا پوست صورت به شدت در خطر آسیب قرار می‌گیرد. شما با گذراندن یک روز سخت و طولانی، می‌توانید با حمام رفتن ذهن خود را آرام کرده و آن را از خستگی نجات دهید. هم‌چنین با داشتن یک روتین پوستی بعد از حمام به شادابی و سلامت پوستتان کمک کنید‌. اگر به داشتن پوستی جوان علاقه‌مندید و به سلامت آن اهمیت می‌دهید حتما باید نکات مهم روتین پوستی بعد از حمام را به خوبی مطالعه کنید. در ادامه مقاله گفته می‌شود که روتین مراقبت از پوست قبل و بعد دوش چگونه بوده و چطور می‌توان پوستی جوانتر با داشتن روتین پوست بعد از حمام داشت.

راهکارهای مناسب در روتین پوستی بعد از حمام راهکارهای مناسب در روتین پوستی بعد از حمام

در هنگام انجام روتین پوستی بعد از حمام باید نکاتی را مد نظر بگیرید که به تاثیر هر چه بیشتر این روتین کمک کند. این نکات عبارتند از:

1- ممنوع بودن دوش آب داغ

با اینکه گرفتن یک دوش آب داغ می‌تواند خستگی یک روز گاری را از بدن بیرون کند اما آب داغ چربی و سبوم طبیعی پوست را از بین برده و با خشکی بیش از حد، رطوبت را به سختی جذب می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید یک روتین پوستی باکیفیت و اصول خاص داشته باشید، فقط و فقط با آب ولرم دوش گرفته و صورت خود را بشویید.

2- اولویت در شستشوی موها است

ترتیب در شستشو و شیوه حمام کردن برای هر شخصی بسته به سلیقه‌ی او متفاوت خواهد بود. با این حال متخصصین توصیه می‌کنند که هنگام حمام کردن، ابتدا موهای خود را بشویید و سپس به سراغ پوست بدن‌تان بروید. دلیل این ترتیب بیشتر شدن وزن موها هنگام شسته شدن و تاثیر بخار و گرما بر ردی منافذ پوست است. دلیل دیگر اینکه مواد شیمیایی موجود در فرمولاسیون شامپو‌ها و نرم‌کننده‌ها برمی‌گردد. در واقع مواد شیمیایی تشکیل دهنده مواد شوینده به همراه روغن ناشی از کثیفی کف سر، بر روی صورت جاری شده و می‌توانند به منافذ پوست صورت وارد شوند. بنابراین توصیه می‌شود ابتدا موهای خود را شسته و بعد از آن با شوینده مناسب پوست خود، بدن‌تان را تمیز کنید.

3- منع لایه برداری بیش از حد در روتین پوستی بعد از حمام

همه‌ی افراد به لایه برداری علاقه دارند اما باید در نظر داشت که انجام نادرست آن قبل از اینکه فایده داشته باشد، مضر است. در پاکسازی پوست لایه‌برداری در هفته فقط باید 2 الی 3 بار انجام شود. با این حال کسانی که پوستی حساس دارند باید با مشورت پزشک پوست، حداکثر هفته‌ای 1 بار لایه‌برداری را انجام دهند.

4- استفاده از مرطوب‌کننده ها

یکی از لوازم مهم در روتین پوستی بعد از حمام استفاده از مرطوب‌کننده ها است. بعد از حمام و شستشوی پوست، طبیعی است که در پوست خود کشیدگی و خشکی را احساس کنید. بنابراین لازم است در این مرحله از یک مرطوب‌کننده یا لوسیون مناسب پوست خودتان استفاده کنید. زمان استفاده از کرم و مرطوب‌کننده برای پوستتان، حدود پنج دقیقه بعد از حمام خواهد بود. در این زمان هنوز پوست مرطوب و خیس است. بنابراین قادر به جذب حداکثری رطوبت بوده و تاثیر لوسیون و کرم بیشتر می‌شود.

5- پاک کردن آرایش

یکی از بزرگ‌ترین رازها در روتین پوستی بعد از حمام، پاک کردن آرایش صورت است. برای داشتن یک پوست درخشان، تنها کرم‌های گران‌قیمت و روش‌های جوانسازی کارساز نخواهد بود. شما تنها با رعایت برخی نکات ساده در ترتیب روتین پوستی قبل و بعد از حمام، به پوستی سالم و درخشان دست خواهید یافت. این نکته مسئله ای است که معمولا اکثر خانم‌ها بسیار نسبت به آن بی توجهی می‌کنند. برای مثال اگر قبل از حمام کردن ریمل را پاک نکنید، سیاهی آن با آب بر روی صورت شما پخش خواهد شد که و هم‌چنین پاک کردن آن در هنگام انجام روتین پوستی بعد از حمام بسیار کار دشواری خواهد بود. نکته دیگری که باید توجه کنید این است که زمان پاک کردن آرایش چشم از پاک‌کننده‌های روغنی ملایم استفاده کرده و پد را به سختی و شدت، روی پوست خود نکشید.

6- استفاده از ضد آفتاب نکات مهم روتین پوستی بعد از حمام

در آخرین مرحله از روتین پوستی بعد از حمام، استفاده از ضد آفتاب اهمیت زیادی دارد که معمولا به آن بی‌توجهی می‌شود. با این حال شما بعد از حمام ضد آفتاب مناسب پوست خود را بردارید و مقداری از آن را به پوست صورت و بدن خود بزنید. اگر نمی‌توانید از ضد آفتاب های تیوپی استفاده کنید، توصیه می‌شود به سراغ اسپری ضد آفتاب بروید. توجه داشته باشید که اشعه‌ های مضر خورشید، قادر هستند از شیشه‌ها رد شده و به پوست برسند. بنابراین اگر در خانه‌ای نورگیر زندگی می‌کنید، استفاده از ضد آفتاب را به بیرون از خانه محدود نکنید. به‌علاوه در روتین پوستی بعد از حمام نیز از ضد آفتاب استفاده کنید.

7- استفاده از مواد شوینده مناسب

آبرسانی به پوست و وضعیت سلامت آن به استفاده از مواد شوینده مناسب گره خورده است. بنابراین توصیه می‌شود در هنگام انتخاب شوینده های مناسب پوست خود نهایت دقت را به خرج بدهید. توجه کنید که شوینده‌هایی که حاوی درصد بالای عطر و اسانس هستند، می‌تواند پوستتان را تحریک نماید. بنابراین اگر پوست حساسی دارید و یا مستعد واکنش‌های آلرژیک یا بیماری‌های پوستی هستید، به تعدادی نکات مهم توجه کنید.
ابتدا اینکه استفاده از صابون به عنوان شوینده اصلی پوست بدن، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. برخی گمان دارند که استفاده از صابون پوست را تمیزتر خواهد کرد. با این حال این باور غلطی است. صابون ضمن از بین بردن چربی طبیعی، تعادل PH فیزیولوژیک پوستتان را به هم می‌ریزد. بنابراین باعث خشکی و التهاب شدید پوستی می‌شود. به این ترتیب است که معمولا پیشنهاد می‌شود از شوینده‌هایی ملایم‌تر همانند شامپو بدن به عنوان شوینده جایگزین استفاده کنید.

جمع بندی

با توجه به سختی‌ها و فعالیت بالا در دنیای امروز، معمولا سلامت و جوانی پوست در خطر است. انجام روتین‌های معمول مانند روتین پوستی بعد از حمام به شادابی و درخشش پوست کمک می‌کند و سلامت آن را تضمین می‌نماید. تنها باید در این روتین تعدادی از نکات مهم در نظر گرفته شود تا روتین به درستی انجام و بیشترین تاثیر را بر پوست داشته باشد.