یکی از روش‌هایی که در روتین مراقبتی پوست بسیار اهمیت دارد، پاکسازی پوست در منزل است‌‌. بیشتر اوقات خانم‌ها برای پاکسازی پوست خود به آرایشگاه‌ها و مراکز تخصصی مراجعه می‌کنند و باید هزینه های زیادی را بپردازند. علاوه بر هزینه‌ها تمامی این مراکز کاملا بهداشتی نبوده و همه‌ی اصول را به درستی بلد نیستند؛ بنابراین پوست بیشتر آسیب می‌بیند. در این زمان تنها راه پاکسازی پوست در منزل است که بیشتر افراد باید طریقه‌ی انجام آن را یاد بگیرند. در این روش‌ها با استفاده از مواد طبیعی جان تازه‌ای به پوست خود خواهید بخشید؛ بنابراین اگر برای پوست خود اهمیت قائل هستید، با ادامه مقاله همراه شوید.

هدف از پاکسازی پوست در منزل هدف از پاکسازی پوست در منزل

ابتدا بهتر است معنای پاکسازی پوست مورد بررسی قرار بگیرد. پاکسازی پوست به معنای برداشتن سلول های مرده پوست و همچنین آلودگی های محیطی که روی پوست قرار می گیرند، است. این آلودگی‌ها باید از روی پوست برداشته شوند تا سلامت آن تضمین شده و باطراوت و شاداب به نظر برسد. با استفاده از این روش لایه سطحی پوست و چربی ها و ذرات گرد و غبار از روی صورت حذف می‌شوند و بروز آکنه و جوش های سرسیاه به تعویق می‌افتد.
از آن جایی که در لایه‌های زیرین پوست غدد جزئی قرار گرفته‌اند و مواد ترشحی آن‌ها از طریق مجراهای باریکی به سطح پوست راه پیدا می کند. این مواد ترشح شده پس از رسیدن به به سطح پوست ار خشک شدن آن جلوگیری می‌کنند. با این حال اگر این منافذ به هر دلیلی بسته شوند، پوست درخشندگی و شادابی خود را از دست می‌دهد. هم‌چنین امکان بروز جوش افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین پاکسازی پوست در منزل باعث می‌شود سلول های مرده سطح پوست برداشته شوند و از این طریق مجرای چربی باز گردد.

انواع شیوه‌های پاکسازی پوست در منزل

هنگام شروع پاکسازی پوست خود در منزل ابتدا به خوبی صورتتان را بشویید و بعد از خشک کردن آن، پوست صورت‌تان را برای پذیرش پاکسازی صورت آماده کنید. تعدادی از روش‌هایی که شما می‌توانید با کمک از آن‌ها عمل پاکسازی پوست در منزل را انجام دهید، عبارتند از:

استفاده از بخور آب

شیوه اصولی و مرتب استفاده از بخور قادر است که منافذ مسدود شده را باز کنند و از آلودگی‌های درون آن‌ها را بیرون بکشد. هنگامی که می‌خواهید از بخور آب استفاده کنید، یک قوری و یا قابلمه‌ای کوچک را پر آب کرده و بر روی حرارت قرار دهید تا حسابی بجوشد. زمانی که آب شروع به بخار شدن کرد، قوری را از روی حرارت برداشته و بر روی شطح صافی بگذارید.
حوله‌ای را روی سر خود بکشید و صورت‌تان را در جهت بخار آب قرار دهید. توجه کنید هرگز سر خود را به ظرف آب داغ نزدیک نکنید تا پوست شما دچار سوختگی نشود. به مدت 15 دقیقه زیر حوله بمانید و و وقتی که پوست‌تان از بخار آب خیش شد، حوله را کنار بکشید. سپس با حوله‌ای خشک و تمیز به آرامی موست خود را خشک و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. برای اینکه از این روش نتیجه بگیرید، حداقل هفته‌ای دو بار این کار را تکرار کنید.

استفاده از لیموترش

برای لایه برداری از پوست اسیر سیتریک موجود در لیموترش بسیار مناسب خواهد بود. این اسید منافذ پوست شما را باز کرده و چربی های اضافه را از بین می‌برد. برای استفاده از لیموترش در پاکسازی پوست در منزل به مقداری آب لیمو تازه احتیاج دارید و باید آن را روی پوست خود بمالید. 5 تا 10 دقیقه لیمو را روی پوست خود ماساژ دهید و سپس با آب نیم گرم بشویید. هنگامی پوست خود را با حوله خشک کردید، از یک کرم مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر باید یک روز در میان این عمل را انجام دهید.

پاکسازی پوست با استفاده از عسلانواع شیوه‌های پاکسازی پوست در منزل 

عسل یک ماده طبیعی است که می تواند از جنبه های مختلف برای پوست مفید باشد. این ماده علاوه بر اینکه در پاکسازی منافذ مسدود شده پوست صورت مؤثر است، می تواند علاوه بر آب رسانی به پوست، میزان ترشح غدد چربی پوست را نیز تعدیل کرده و منافذ پوست را کوچک‌تر کند.
از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید با آن پوست خود را پاکسازی کنید، استفاده از یک قاشق عسل است. هنگامی که قاشق عسل را روی پوست خود ماساژ دادید تا ده دقیقه به همان شکل منتظر بمانید‌. سپس پوست خود را تمیز بشویید. بعد از تمام این مراحل با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری دارچین و دو قاشق غذاخوری عسل یک ماسک درست کنید و روی پوست خود بمالید. اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم بشویید. پاکسازی پوست در منزل با عسل زمانی سودمند است که یک تا دو مرتبه در هفته از این ماسک استفاده کنید.

جو دوسر و پاکسازی پوست

جو دوسر یکی از مواد طبیعی که می تواند به تعدیل میزان چربی پوست و پاکسازی منافذ کمک کند. هم‌چنین قادر است نقش یک لایه بردار ملایم را به اجرا بگذارد. برای کمک گرفتن از جو دوسر در پاکسازی پوست در منزل سه قاشق جودوسر را بپزید و با یک قاشق روغن زیتون ترکیب کنید و روی پوست صورت خود بمالید. 15 دقیقه به این ماسک اجازه دهید روی پوست‌تان باقی بماند و بعد از پانزده دقیقه با یک دستمال مرطوب صورت خود را خشک کنید. با تمام شدن کار از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. هفته‌ ای دو بار استفاده از جو دوسر لازم است تا تأثیرات مثبت این ماسک را مشاهده فرمایید.

جمع بندی

پاکسازی پوست در منزل برای همه‌ی افراد لازم و ضروری خواهد بود. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها پوست صورت را پاک کرد و منافذ را از آلودگی‌ها پاک نمود. اگر بخواهید این کار را در خارج از خانه انجام دهید، هزینه‌ی شما زیاد شده و گاهی ممکن است پوست تان بیشتر آسیب ببیند. بنابراین حتما باید روش‌های پاکسازی پوست در منزل را یاد بگیرید.