یکی از جنجالی ترین موضوعات زیبایی در دنیای امروزه، مسئله جوان سازی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک است تا علائم پیری از بین بروند. به همین دلیل است که انواع کرم، سرم، ژل و ... در صنعت زیبایی تولید و عرضه شده است. درست است که این محصولات قدرت زیادی برای تاثیر گذاری بر روی پوست دارند و نمی‌توان تاثیر آن‌ها را نادیده گرفت‌‌؛ با این حال این محصولات جوان کننده و ضد پیری تنها پیری پوست را به تعویق می‌اندازند. این رعایت عادات روزانه و روتین مراقبتی پوست است که سلامت پوست شما را تضمین می‌کنند‌. برای اینکه بتوانید بهترین عملکرد را در جهت سلامت پوست خود داشته باشید، بهتر است با عادت‌ های معمولی که باعث پیری پوست می‌شوند آشنا شوید.

آشنایی با عوامل پیری پوست

برای اینکه بتوانید از پیری پوست خود جلوگیری کرده و برای همیشه با چین و چروک‌ها خداحافظی کنید، ابتدا با عواملی که سبب ایجاد این چین و چروک‌ها می‌شوند، آشنا شوید. تعدادی از عوامل پیری پوست عبارتند از:

آشنایی با عوامل پیری پوستحذف روتین مراقبتی پوست مناسب از فعالیت های روزانه

اگر سعی کنید عادت های اشتباه را کنار بگذارید و از محصولات مرغوب و موثر کمک بگیرید، از ایجاد علائم پیری در پوست شما جلوگیری خواهد شد. این نتیجه گیری براساس تفاسیر و تکیه بر پژوهش‌های محققان در سراسر دنیا به دست آمده است. داشتن یک روتین مراقبتی که با نوع پوست و نیازهای آن متناسب باشد تاثیر بسیار زیادی را در پاکسازی پوست و به تعویق انداختن روند پیری پوست دارد. روتین روزانه، باعث می‌شود پوستتان در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت شود. باید بدانید که به طور معمول شما یک روتین مراقبتی پوستی دارید، هرچند که متوجه آن نباشید. با این حال باید توجه کنید که یک روتین مراقبتی پوست شامل چند مرحله است که عدم توجه به هرکدام از آنها، تاثیر روتین مراقبتی در حفظ زیبایی و سلامت پوست را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

حذف ضد آفتاب از روتین مراقبتی پوست

یکی از اصلی‌ترین دلایل پیری پوست، قرار گرفتن پوست در معرض نور آفتاب است. هنگامی که اشعه‌های ماورا بنفش ساطع شده از نور آفتاب به پوست شما می‌رسند، منجر به آسیب سلولی و از بین بردن ساختار الاستین و کلاژن پوست خواهند شد. باید توجه کنید که الاستین و کلاژن از دو عنصر بسیار مهم در پوست هستند که کار جوان سازی و حفظ قوام پوست را انجام می‌دهند. اگر این دو عنصر از بین بروند پوست دچار افتادگی و چین و چروک شده و پیری پوست چهره‌ی جذاب شما را خراب می‌کند. بنابراین بهتر است برای حفاظت از پوست خود در برابر آفتاب به طور مداوم از ضد افتاب‌های مرغوب، کلاه، دستکش و عینک آفتابی استفاده کنید.

حذف آبرسان

نقطه آغاز پیری موست و ایجاد چین و چروک‌، خشکی آن و دهیدراته شدن سلول‌های پوستی است‌. بنابراین وجود آبرسان‌ها در روتین مراقبتی پوست از دهیدراتاسیون و خشکی پوست جلوگیری خواهد کرد. در این صورت است که مانع از بروز علائم و نشانه‌های اولیه پیری پوست نیز می‌شود.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب است که منجر به پیری پوست و از بین رفتن سلامت و جوانی آن می‌شود. رعایت چند نکته کوچک در برنامه غذایی سلامت پوست شما را تضمین کرده و پیر شدنتان را به تعویق می‌اندازد.

  1. سعی کنید به صورت محدود از چربی و کربوهیدرات در رژیم غذایی خود استفاده ‌کنید.
  2. غذاهای سنگین و فست فودی کمتر بخورید.
  3. بهتر است در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و اگر این موضوع را فراموش می ‌کنید، از اپلیکیشن‌های کاربردی تلفن همراه خود استفاده کنید.
  4. مقدار کافی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهید. این میوه و سبزیجات به مکانیسم هضم و دفع دستگاه گوارش شما کمک خواهد کرد. این سازوکار باعث متعادل سازی سلامت پوست شما خواهد شد.
  5. اگر سیگار می‌کشید، حتما این سم را ترک کنید. نیکوتین و سمومی که در سیگار است تولید رادیکال‌های آزاد را تحریک کرده و با ایجاد استرس اکسیداتیو در سلول‌ها، موجب پیری پوست می‌شود.
  6. اتانول موجود در الکل بر ری سلامت اندام‌های درونی به ویژه کبد و معده تاثیر مستقیم می‌گذارد‌. این تاثیر منفی باعث ایجاد آکنه های مقاوم به درمان شده و پیری پوست را افزایش می‌دهند. بنابراین از مصرف الکل اجتناب کنید.

نداشتن تحرک و ورزش نکردن

طبق یافته‌ها و پژوهش‌های علمی محققان اگر در طول هفته به طور منظم ورزش کنید، عملکرد سیستم گردش خون خود را بهبود می‌بخشید و سیستم دفاعی بدن‌تان تقویت می‌شود. بنابراین می‌تواند پیری پوست را عقب بیندازد و آن را جوان نگه دارد.

کمبود خواب عوامل پیری پوست

هنگام خواب است که قدرتمندترین و موثرترین عملکرد پوست صورت برای ترمیم و بازسازی خود، اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر به طور متوسط 8 ساعت خواب مفید نداشته باشید، سلامت و جوانی پوست شما به خطر می‌افتد. هم‌چنین نحوه قرارگیری نادرست سر روی بالش هنگام خوابیدن، از دیگر عوامل پیری پوست خواهد بود‌. این بد خوابیدن باعث ایجاد چین و چروک در کنار پیشانی، بالای ابروها، وسط گونه و نزدیک شقیقه خواهد شد. برای بهبود این چروک‌های پوستی و ممانعت از افزایش آن‌ها خوابیدن به پشت پیشنهاد می‌شود.

حمام آب داغ

یکی از عامل‌های پنهان پیری پوست گرفتن یک دوس با آب داغ است. برخی از افراد ممکن است به حمام آب داغ عادت داشته باشند و طبق عادت قدیمی خود پوست‌شان را با آب داغ بشویند. با این حال باید بدانید که آی داغ باعث خشکی و دهیدراته شدن پوست صورت می‌شود. این اتفاق به تدریج چین و چروک های پوست را افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود هنگام شستشوی پوست خود از آب ولرم و تقریبا سرد استفاده کنید.

استرس زیاد

سبک زندگی استرس‌زا باعث ایجاد واکنش‌های التهابی و اکسیداتیو در بدن شما می‌شود و حتی عادت‌های غذایی، خواب و تحرک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هنگامی که هورمون های استرس در بدن ترشح می‌شوند، بر روی سیستم ایمنی و گردش خون تاثیر می‌گذارند. بنابراین احتمال پیری پوست را افزایش خواهند داد. بنابراین توصیه می‌شود تا حدی که امکان دارد از فعالیت‌ها و موقعیت گ‌های استرس‌زا دوری کنید. برای این کار می‌توانید از مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید.

جمع بندی

برای اینکه بتوانید سلامت پوست خود را حفظ کنید و جلوی پیری پوست را بگیرید، بهتر است عوامل ایجاد چین و چروک‌ها را بشناسید. این عوامل به ظاهر کاملا ساده هستند به صورتی که به چشم نمی‌آیند. با این حال رعایت همین نکات ساده به شما پوستی صاف و شفاف می‌دهد و از پیری زودرس در شما جلوگیری می‌کنند‌.