پوست شما قابل‌مشاهده‌ترین جزء بدن شما است و شرایط مختلف زندگی شما بر آن اثرگذار است. لیزر جوان سازی پوست، درمانی است که برای کاهش چین و چروک، لک، رنگ‌دانه و از بین بردن جای آکنه انجام می‌شود. این روش شامل استفاده از لیزر برای کمک به بهبود بافت و ظاهر پوست است که در آن پرتوهای مستقیم، کوتاه و متمرکز نور به پوست در ناحیه آسیب‌دیده تابانده می‌شوند و لایه به لایه مشکلات پوست را از بین می‌برند.

در کلینیک‌های معتبر، این درمان توسط متخصص پوست یا پزشک انجام می‌شود. این روش بسیار دقیق، در عین محافظت و جلوگیری از صدمه زدن به لایه‌های پوست برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده پوست استفاده می‌شود. انواع مختلفی از درمان‌های پوستی وجود دارند و بستگی به پوست شما، می‌توانید یکی از درمان‌ها را انتخاب کرده و نتایج موردنظر را به دست آورید.

پروسه لیزر جوان سازی شامل چه مراحلی می‌شود؟

لیزر درمانی روشی برای بازسازی پوست است که از قدرت نور و گرما برای بهبود بافت و رنگ پوست استفاده می‌کند. در این پروسه لایه‌ای از پوست بدن تحریک می‌شود تا نتیجه موردنظر مانند از بین رفتن چین و چروک ایجاد شود. در واقع مانند مواقعی که هنگام ورزش، عضلات شما به شرایط واکنش می‌دهند، لیزرها نیز به روشی مشابه عمل می‌کنند. آن‌ها از انرژی نور و گرما برای ایجاد آسیب کنترل‌شده به سطح پوست استفاده می‌کنند؛ به طوری که بدن شما با ایجاد لایه جدید برای بهبود بافت به لیزر واکنش نشان می‌دهد.

چه کسانی می‌توانند از لیزر جوان سازی استفاده کنند؟

هر فردی می‌تواند با مشورت با پزشک از لیزر درمانی استفاده کند. اگر شما از دسته افرادی هستید که خطوط ریز در اطراف چشم، دهان یا روی پیشانی دارید و این نواحی دارای چین و چروک هستند، می‌توانید برای جوان سازی پوست به مراکز معتبر لیزر مراجعه کنید.

مزایا و معایب لیزر جوان سازی

مزایا و معایب لیزر جوان سازیلیزرها طیف وسیعی از کاربردها رادارند و می‌توانند با از بین بردن مو، کاهش لکه‌های تیره یا کاهش جای زخم‌ها و ترک‌های پوستی به شما کمک کنند تا بهترین ظاهر پوست خود را داشته باشید. گزینه‌ها و شیوه‌های زیادی برای داشتن پوستی بهتر ازجمله لیزر درمانی وجود دارند؛ اما درک نکات مثبت و منفی این استراتژی خاص برای داشتن پوست بهتر بسیار مهم است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا با بررسی مزایا و معایب این روش تشخیص دهید که آیا لیزر درمانی برای مراقبت از پوست برایتان مناسب است یا خیر؟

مزایای این روش عبارتند از:

1. نتایج طولانی‌مدت

در حالی که نتایج حاصل از متد لیزر درمانی، خواه از بین بردن موهای زائد باشد یا جوان سازی پوست، کاملا دائمی نیستند، اما برای سال‌ها ماندگاری دارند. یکی از تصورات غلط در مورد لیزر جوان سازی این است که لیزر به‌طور کامل مشکلات پوستی را از بین می‌برد؛ با این حال، استفاده از این روش می‌تواند تا حد زیادی پیشروی مشکلات پوستی را به شدت کاهش دهد.

بنابراین هنگامی‌که لکه‌های تیره یا چین و چروک روی پوست محو می‌شوند، احتمال بازگشت آن‌ها کم است. بسیاری از افراد حتی می‌توانند پس از دیدن نتایج لیزر درمانی، به منظور مراقبت از پوست، به‌طور کامل استفاده از روش‌های دیگر را متوقف کنند؛ البته مراقبت‌های بعد از لیزر پوست نیز مرحله‌ای مهم است که باید جدی گرفته شود.

2. تنوع فراوان

بخشی از مواردی که لیزر درمانی را بسیار شگفت‌انگیز می‌کند این است که می‌توان از آن‌ در هر قسمت از بدن برای تقریبا هرگونه مشکل پوستی و در هدف مراقبت از پوست استفاده کرد. به‌طور مثال مشکلاتی مانند لکه‌های مختلفی که روی دستان شما وجود دارند با استفاده از لیزر قابل‌درمان هستند. حتی لیزر درمانی می‌تواند برای کاهش آثار زخم و یا سلولیت اثربخش واقع شود. به طور کلی می‌توان گفت که فرصت‌های بی‌شماری برای بهبود پوست شما با لیزر وجود دارند که می‌توانید از آن بهره ببرید.

3. ایمنی موجود در متد لیزر درمانی

علی‌رغم هرگونه حس منفی که ممکن است در مورد کلمه لیزر داشته باشید، لیزر درمانی ایمن و موثر خواهد بود. با سال‌ها تحقیقات مختلف مشخص شده است که لیزرها اثربخشی شایانی دارند و مورد تایید FDA قرار گرفته‌اند. البته باید در نظر داشت که مانند هر درمان زیبایی، اگر به یک کلینیک معتبر نروید و یا پروسه درمان را یک فرد آموزش ندیده برایتان انجام دهد، این موضوع می‌تواند پوست شما را خراب کند، بنابراین در انتخاب مرکز لیزر درمانی به تمامی این موارد اهتمام ورزید.

4. وجود جلسات با فواصل منظمپروسه لیزر جوان سازی شامل چه مراحلی می‌شود؟

حتی اگر نتایج حاصل از لیزر جوان سازی به‌تدریج ظاهر شوند، تنظیم جلسات مختلف و منظم در یک مرکز معتبر می‌تواند پروسه درمان شما را راحت‌تر کند. با استفاده از خدمات تکنسین‌های کارکشته و ماهر می‌توانید حتی بعد از چند جلسه اولیه نتایج درخشانی بر پوست خود مشاهده کنید.

5. بالا بردن اعتماد به نفس

هیچ چیزی مانند پوست خوب و شاداب نمی‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. اگر نسبت به علائم سلولیت، جای زخم، چین و چروک یا لکه‌های تیره پوست خود احساس بدی داشته باشید، لیزر جوان سازی و مراقبت از پوست به شما این قدرت را می‌دهد که نشاط پوست خود را دوباره تجربه کنید. برخلاف استفاده از کرم‌ها یا لوسیون های ارزان‌قیمت، با استفاده از لیزر جوان سازی و انجام مراقبت‌های بعد از لیزر پوست می‌توانید مطمئن باشید که بعد از چند جلسه نتیجه آن بر روحیه خود را مشاهده کنید.

6. کاهش خطوط ریز و چین و چروک صورت

خطوط ریز و چین و چروک از علائم پیری هستند و همان‌طور که اشاره شد خطوط اطراف چشم و دهان شما عمدتا توسط لیزر پوست قابل‌درمان هستند. لیزر جوان سازی به کاهش تمام چین و چروک‌های صورت شما کمک می‌کند، باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید و پوست شما سالم‌تر و صاف‌تر نشان داده شود.

7. محو شدن لکه‌های مختلف پوست

لکه‌های تیره یا لکه‌های قهوه‌ای ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پوست شما ایجاد شوند. اشعه خورشید برای پوست ما بسیار مضر است و می‌تواند منجر به ایجاد بسیاری از مشکلات دیگر شود. لیزر جوان سازی به محو شدن لکه‌های قهوه‌ای و قرمز کمک می‌کند و در نهایت با این روش رنگ پوست یکدست و متعادل‌تری خواهید داشت.

8. سفت کردن پوست و تولید کلاژن

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست شما از بین می‌رود؛ اما مراقبت از پوست و درمان آن با لیزر جوان سازی به تولید کلاژن کمک می‌کند. همچنین این روش تضمین می‌کند که پوست شما حالت ارتجاعی خود را بازمی‌یابد و سفت می‌شود.

معایب این روش هم عبارتند از:

چه کسانی می‌توانند از لیزر جوان سازی استفاده کنند؟1. استفاده از متد لیزر جوان سازی گران‌قیمت است

لیزر جوان سازی یک شیوه درمانی است که به متخصصان مجرب و تجهیزات گران‌قیمت نیاز دارد و با توجه به این موضوع، استفاده از این شیوه درمانی گران خواهد بود؛ ولی استفاده از این شیوه درمانی مانند سرمایه‌گذاری است. چراکه اعتمادبه‌نفسی که پوست زیبا برای شما به ارمغان می‌آورد بسیار ارزشمندتر است.

در این پروسه نباید به دنبال مرکز لیزر ارزان باشید؛ زیرا در بیشتر این مراکز، پروسه درمان به‌خوبی انجام نمی‌شود و افراد کمتر نتایج رضایت‌بخش خواهند گرفت. همچنین ممکن است شرایط ناایمن و افراد غیر مجرب این مراکز به پوست شما آسیب برسانند.

2. صبور بودن یک جز مهم در پروسه درمان است

با استفاده از لیزر جوان سازی پوست نباید انتظار داشته باشید که با یک جلسه تاثیرات چشمگیری را بر پوست خود مشاهده کنید. درواقع همان‌طور که پروسه درمان عادی پوست شما زمان‌بر است؛ به‌طور طبیعی رفع آن‌ها با لیزر نیز به زمان نیاز دارد. اکثر مراجعین برای دستیابی به شرایط پوستی مدنظر خود به چندین جلسه لیزر درمانی نیاز دارند.

3. نتایج بر اساس شرایط افراد، متفاوت خواهد بود

از آنجایی که لیزرها با توجه به رنگ پوست افراد باید تنظیمات متفاوتی داشته باشند، ممکن است تاثیرات آن‌ها روی پوست‌های روشن‌تر یا پوست تیره‌تر متفاوت باشد. متخصصان لیزر در کلینیک‌های معتبر می‌توانند به شما ایده دقیقی از اینکه لیزرها چقدر برای پوست شما مناسب هستند، ارائه کنند.

4. خطر عفونت پوست

مشکلات مختلف پوست با کمک لیزر درمان می‌شوند، اما اگر فرد مجربی پروسه درمان شما را انجام ندهد، این موضوع می‌تواند منجر به بسیاری از عفونت‌های پوستی شود. بنابراین هنگام انتخاب مرکز لیزر بسیار دقت کنید و یا اگر در حین درمان دچار مشکل شدید مراقبت‌های بعد از لیزر پوست را جدی بگیرید و با یک متخصص پوست حتما مشورت کنید.